Білі плями на зубах у дитини та дорослої: головні причини та методи позбавлення

Взагалі посмішка має бути біла цілком, а не точково. Але іноді буває зовсім негаразд. Розберемося, чому білі плями на зубах, як їх вилікувати, як зробити, щоб вони не з'являлися.

Білі плями на зубах у дитини та дорослої: головні причини та методи позбавлення

Якщо погано чистити зуби, ними з'являється жовтий чи темний наліт. Це, безперечно, привід звернутися до лікаря. А якщо з'являються білі плями? Часто дуже дрібні, майже непомітні. Чи потрібно йти до стоматолога, чи вони не є патологією та взагалі можуть зникнути самі?

В чому проблема

Білі плями на емалі зубів (їх ще називають меловидними) завжди говорять про якийсь збій у роботі організму. При цьому зовсім не важливі їх розмір, кількість. До речі, іноді вони бувають настільки маленькими, що пацієнт не звертає на них жодної уваги. А при черговому профілактичному огляді або після професійного чищення стоматолог їх зауважує, пропонуючи пацієнтові відповідне лікування.

Причини

Сподіватися, що плями зникнуть самі, не варто. А ось звернути увагу на причину їхньої появи та постаратися її усунути – можна, навіть потрібно. Найчастішою причиною є флюороз, тобто тривалий вплив фтору на кісткові тканини. Мінерал необхідний для зубів, він зміцнює емаль і є надійним захистом від карієсу – невипадково стоматологи мають процедуру фторування. Але надлишок фтору небезпечний, він може поступово зруйнувати емаль, провокуючи розвиток карієсу та інші захворювання.

Флюороз можуть хворіти як діти, так і дорослі — це захворювання однаково небезпечне для здоров'я в будь-якому віці. Яким чином зуби одержують підвищену кількість фтору? Найчастіше через контакт з водою або їжею (наприклад, при надмірній присутності в раціоні червоного вина або морепродуктів), рідше через забруднене повітря або прийом медикаментів, що містять фтор. Якщо захворювання діагностувати на самому початку, то лікар запропонує ремінералізацію емалі, порекомендує правильну зубну пасту та коригування раціону харчування. Можливо, для профілактики флюорозу доведеться надалі пити бутильовану воду, виключивши вживання води з-під крана (навіть у кип'яченому вигляді).

Також білі плями на зубах можуть сигналізувати про те, що розвивається карієс або бракує кальцію. В обох випадках починає руйнуватися емаль, виникають скупчення мікробів, тріщини, ямки та плями. Найчастіше вони бувають темними, але одразу після освіти можуть бути білими.

Але навіть розуміючи можливі причини появи проблеми, не варто самостійно намагатися поставити діагноз собі або своїй дитині. Довір це лікареві, який не тільки прибере плями, а й підкаже, на що звернути увагу надалі.

Як позбутися білих плям на зубах: лікування

Білі плями на зубах у дитини та дорослої: головні причини та методи позбавлення

Лікування залежить від причини проблеми, що виникла.

 • Демінералізація або декальцинація. Якщо карієсу немає, ніякого лікування не потрібно, крім збільшення частоти чищення щіткою, а також зубною ниткою. Як дітям, так і дорослим важливо чистити зуби не рідше двох разів на день і користуватися флоссом (ниткою) один раз на день, щоб запобігти надмірному накопиченню бактерій на зубах та емалі. Якщо в знебарвленому місці утворюється карієсна порожнина, це стоматолог може заповнити композитом кольору зуба.
 • Гіпоплазія (недорозвиток) емалі. Якщо вона не викликає карієсу чи руйнування зубів, її також не потрібно лікувати. Однак, якщо людина соромиться білих або коричневих плям, можна використовувати відбілювання, мікроабразію, яка включає видалення тонкого шару знебарвленої емалі, а також вініри, щоб зробити плями менш помітними.
 • Флюороз. Лікування флюорозу може включати мікроабразію, яка видаляє знебарвлену ділянку емалі, відбілювання, якщо плями жовті або коричневі, або приклеювання фарфорового вініру до поверхні зуба.

Головні методи лікування

Ось кілька методів, які допомагають усунути проблему.

 • Місцеве застосування фтору. Використання пасти із вмістом фтору 5000 частин на мільйон.
 • Мікроабразія. Вона покращує зовнішній вигляд зубів, м'яко видаляючи тонкий шар поверхневої емалі. Для більшого ефекту його можна комбінувати з процедурами, що відбілюють.
 • Відбілювання. Допоможе збалансувати колір емалі. Краще робити його у клініці. Безрецептурні, домашні продукти, включаючи зубну пасту, гелі та смужки, доступні, але результати можуть тривати більше часу.
 • Порцелянові вініри. Вони виготовляються із тонких шарів керамічних матеріалів. Цей варіант застосовують, якщо проблему вже не можна усунути лише відбілюванням. В результаті зуби виглядають природно та стійкі до появи плям.

Причини та лікування у дітей

Білі плями на зубах у дитини та дорослої: головні причини та методи позбавлення

Ми уважно стежимо за здоров'ям наших дітей. Годуємо їх багатою поживними речовинами їжею, підтримуємо їхню активність, а також відслідковуємо етапи, яких вони повинні досягти в міру зростання. Тому якщо ми раптом помічаємо хоч невелике відхилення, починаємо хвилюватися.

Білі плями на молочних зубах можуть бути ранньою ознакою карієсу або вказувати на те, що дитина просто отримує занадто багато фтору. Розглянемо обидві причини, як вони виникають та що з ними робити.

Ознака карієсу

Дитині рік, а білі плями на зубах вже є – це часто є одним із ранніх симптомів карієсу. Найважливіше – вчасно зрозуміти, а потім одразу звернутися до стоматолога для лікування.

Плями можуть з'явитися вздовж лінії ясен дитини та бути крейдового, блідого кольору. Якщо розкладання продовжиться, вони зрештою стануть коричневими або жовтими. Хороша новина в тому, що зараз розпад все ще звернемо. Професійний стоматолог очистить емаль від нальоту, зубного каменю, забезпечить щадну обробку фтором.

Включення фтору до програми догляду якомога раніше здатне зміцнити емаль і захистити від подальшого руйнування. Це запобігатиме виробленню бактеріями кислоти, що руйнує зовнішню поверхню зуба, дозволяючи накопичуватися нальоту, а, зрештою, утворювати каріозні порожнини.

Флюороз

Фтор – важлива речовина, яку необхідно включити до будь-якого раціону. Але за надмірного використання він може створити проблему.

Плями можуть свідчити про надмірну дію фтору на ротову порожнину. Флюороз виникає, коли немовлята чи маленькі діти вживають дуже багато речовини, тоді як зуби все ще формуються під яснами. Часто білі мітки на молочних зубах, викликані флюорозом, ледь помітні.

Цікаво що, коли справа доходить до флюорозу, немає лиха без добра. Це може допомогти зубам стати стійкішими до карієсу. Хоча флюороз зазвичай не шкодить, слід вжити заходів, щоб переконатися, що дитина вживає відповідну кількість фтору. Щоб запобігти флюорозу, рекомендують наступні кроки:

 • Годувати грудьми (по можливості) доти, поки дитині не виповниться принаймні шість місяців.
 • Перевірити громадське джерело питної води в районі, щоб переконатися, що його вміст не перевищує 2 частини на мільйон.
 • Переконатись, що дитина не їсть зубну пасту, коли чистить зуби. Використовувати кількість пасти, що дорівнює розміру рисового зернятка, поки малюкові не виповниться три роки. Від трьох до шести років використовувати кількість розміром з горошину.
 • Не давати дитині добавки з фтором, якщо це не вказано стоматологом чи медичним працівником.
 • Не включати рідину для полоскання рота, що містить фтор, в програму догляду за ротовою порожниною малюка, поки йому не виповниться принаймні шість років.

Незалежно від того, чи утворюються білі плями на постійних зубах у дитини (або на молочних) через надлишок фтору або є початковими ознаками карієсу, вони часто стають помітними досить рано, щоб із ними можна було щось зробити! Рекомендують відразу звернутися до стоматолога, який може навчити батьків та дитини найкращим методам чищення зубів, розповісти про звички, що сприяють утворенню карієсу, та про те, як уникати занадто великої кількості фтору.

Профілактика

Щоб плями не виникали, слід зважати на кілька речей:

 • Дізнайся, який рівень фтору у водопровідній воді твого району, та обговори це зі стоматологом
 • Май на увазі, що бутильована вода, молочні суміші, напої та багато харчових продуктів містять фтор
 • Якщо ти вагітна, поговори зі своїм акушером і зі стоматологом про фтор, а також про інші ліки, які можуть вплинути на зубки дитини, що розвиваються.
 • Допомагай дітям до шести років чистити зуби (використовуй кількість фторвмісної зубної пасти розміром з горошину).
 • Ті, хто носить брекети, повинні регулярно їх чистити щіткою і ниткою.

Флюороз, гіпоплазія емалі, демінералізація емалі, дієта з низьким вмістом кальцію та погана гігієна ротової порожнини — все це може призвести до появи проблеми. Якщо ти помітила її, одразу проконсультуйся зі стоматологом. Існують методи лікування, що дозволяють досить швидко повернути проблему назад. Зрештою, посмішка має бути білою цілком, а не лише її частиною.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua