Небезпечне перехрестя: як рослини та продукти впливають на дію ліків

Вважається, що трави є абсолютно безпечними. Але навіть відносно нешкідлива рослина у поєднанні з деякими лікарськими препаратами може призвести до небезпечних ускладнень.

Небезпечне перехрестя: як рослини та продукти впливають на дію ліків

Онкопацієнт приймав протипухлинний засіб (препарат від раку). Лікарі несподівано виявили у нього високий рівень ферментів печінки та небезпечну поразку цього органу (діагноз – «гострий лікарський гепатит»). Як таке могло статися? Виявилося, що паралельно з медикаментозною терапією пацієнт пив дуже багато гарячої води з медом, лимонним соком та тертим коренем імбиру (Zingiber officinale). Вчені детально вивчили, як взаємодіють ці рослини та продукти із засобом від раку, та виявили, що імбир впливає на метаболізм цих ліків, змушуючи його накопичуватися в організмі до небезпечних концентрацій.

Історія 2

Аналогічна з попереднім випадком ситуація. У пацієнта, який приймав статину, раптом діагностується лікарсько-індуковане ушкодження печінки (її ферменти аномально підвищені). З'ясовується, що пацієнт застосовував харчову добавку, що містить елеутерокок колючий (Eleutherococcus senticosus) і розторопш плямисту (Silybum marianum). Елеутерокок (він же – сибірський женьшень) багатий різними біологічно активними компонентами і має широкий спектр дії, але сама по собі ця рослина не може впливати на метаболізм статину. Вчені припустили, що така дія пов'язана з тим, що елеутерокок саме в парі з розторопшою може втрутитися в процес переробки ліків печінкою.

Історія 3

Небезпечне перехрестя: як рослини та продукти впливають на дію ліків

Онкопацієнт приймав препарат від раку, а також часто заварював чай з гібіскусу (Hibiscus sabdariffa), відомого своєю протизапальною та протипухлинною дією. Таке поєднання ліків і рослин призвело до шкірних поразок. Але варто було пацієнтові відмовитися від чаю, стан шкіри покращав. Лабораторний аналіз показав, що гібіскус інгібує два ферменти печінки, відповідальних за метаболізм деяких протипухлинних препаратів.

У всіх трьох випадках пацієнти використовували рослини або біологічно активні добавки, не порадившись з лікарем і не підозрюючи, що в принципі популярні та відносно безпечні засоби у поєднанні з таблетками можуть призвести до серйозних наслідків. До речі, токсичне ураження печінки також можуть спричинити окопник лікарський, ларрея тризубчаста, готу колу, сірчана повзуча і навіть касія (аналог кориці). Дослідження показують, що ряд рослин, які активно використовуються в китайській медицині, та харчові добавки є причиною 26,8% госпіталізацій з ЛПП (лікарськими ураженнями печінки).

Втім, мова не лише про трави та печінку. Будь-які лікарські рослини у поєднанні з таблетками можуть утворювати зв'язки, які можуть призвести до серйозних побічних реакцій, що посилюють токсичність медикаментів.

Під контролем

Кожні ліки мають свої протипоказання, і альтернативні методи, включаючи фітотерапію та біологічно активні добавки, — не виняток. У протоколах лікування різних захворювань, у тому числі онкологічних, рослинні засоби успішно застосовуються як супутня терапія за умови, що це робиться за рекомендацією і під наглядом лікаря. Інша трава може значно знизити ефект ліків, заблокувати його дію і навіть вбити, якщо перевищити дозування або тривалість прийому. Які поєднання небажані?

 • Звіробій не слід приймати з антибіотиками та препаратами, що знижують кислотність шлунка. Крім того, у комбінації з антидепресантами ця рослина може викликати головний біль, запаморочення, сплутаність свідомості, особливо у людей похилого віку.
 • Кропива – справжнє джерело вітамінів, проте воно сприяє згущенню крові, перш за все це небезпечно при варикозі.
 • Листя сенни та кору жостеру не варто поєднувати з препаратами для лікування залізодефіцитної анемії.
 • Препаратами женьшеню не варто захоплюватися пацієнтам із діабетом. Ці засоби знижують цукор у крові, а разом із таблетками можуть зменшити його нижче за норму.
 • Якщо має бути операція, тримайтеся подалі від женьшеню, імбиру, гінкго білоба – ці рослини посилюють кровотечу.

Продуктова корзина

Небезпечне перехрестя: як рослини та продукти впливають на дію ліків

Не лише рослини, а й деякі продукти харчування несумісні з лікарськими препаратами.

 • Знеболюючі не поєднуються з копченостями. Прийняла пігулку від болю, а потім заїла її бутербродом із ковбасою? При такому підході дія препарату буде ослаблена або взагалі не спрацює.
 • Тим, хто користується засобами, для розширення коронарних судин (призначаються при ішемії), варто забути про хот-доги, гамбургери, сосиски, шинку фабричного виробництва, копчену ковбасу (особливо салямі), солонину, бекон, солону та копчену рибу рожевого кольору , форель, сьомга). У них міститься надлишок нітритів, які мають подібну будову з цими серцевими засобами і здатні викликати протягом півгодини ефект передозування з дуже неприємними відчуттями — припливом крові до щок і лоба, пульсуючим головним болем та запамороченням через розширення судин мозку, обличчя та внутрішніх органів.
 • Приймаючи антибіотики ряду пеніциліну, варто відмовитися від того, що містить сліди плісняви, навіть якщо це дорогий сир з благородною пліснявою: це може спровокувати найсильнішу алергічну реакцію!
 • Призначили сечогінні? Налягайте на джерела калію — курагу, родзинки, абрикоси (цей мікроелемент нирки активно виводять із організму разом із рідиною).
 • Активність препаратів йоду, які призначаються при зниженні функції щитовидної залози, зменшують капуста, ріпа та інші овочі із сімейства хрестоцвітих.
 • Не все просто і з грейпфрутом. Цей цитрус може збільшити токсичність антибіотиків та статинів (призначаються для виведення холестерину), посилити дію снодійних-бензодіазепінів та призвести до різкого зниження тиску у людей, які приймають антигіпертензивні засоби.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua