Фітоестрогени: плюси та мінуси пояснює лікар-гінеколог

Менопауза – один із найважливіших моментів у житті жінки. Як вона пройде, наскільки комфортними будуть період до її настання та роки життя після неї — питання, що хвилюють більшість. Яке відношення до клімакса мають фітоестрогени і чи вони корисні, розповіла акушер-гінеколог вищої категорії Елісо Джобава.

Фітоестрогени: плюси та мінуси пояснює лікар-гінеколог

В даний час існує кілька ключових підходів до комфортного входу до менопаузи та проживання її перших років. Однак має місце й величезна кількість нюансів для підбору індивідуальної стратегії ведення менопаузи. Наприклад, обмеження щодо застосування гормональної терапії, також на даний момент ще мало даних про пептидну терапію, а навколо ефективності нутрицевтичної підтримки досі не вщухають суперечки.

Однак фітоестрогени достатньо вивчені, щоб зробити деякі висновки.

Плюси та мінуси фітоестрогенів

Фітоестрогени, незважаючи на всі свої позитивні властивості та ефекти, не можуть зрівнятися за силою естрогенового ефекту з біоідентичною гормональною терапією, або ЗГТ (замісна гормональна терапія). У цьому, власне, і полягає основна їхня вада. Однак фітоестрогени чудово поєднуються із ЗГТ або замінюють її, якщо до ЗГТ є протипоказання, або жінка не готова до неї. Фітоестрогени добре переносяться, практично не мають протипоказань і не є гормональною терапією.

Види фітоестрогенів

Виділяють три класи фітоестрогенів:

  1. лігнани,
  2. стильбени,
  3. флавоноїди.

До лігнани відносяться секоізоларицирезинол і матаірезінол (7-гідроксиматаірезінол), до стильбен – ресвератрол. Представники флавоноїдних фітоестрогенів діляться на 4 групи: ізофлавони, ізофлавонони, ізофлавани та куместани. Ізофлавонони та ізофлавани можуть бути виявлені тільки в організмах тварин. Найбільш відомими та добре вивченими фітоестрогенами є флавоноїди (ізофлавони) та лігнани.

Що важливо знати про фітоестрогени

Фітоестрогени: плюси та мінуси пояснює лікар-гінеколог

Фітоестрогени – це речовини, що містяться в рослинах, структура яких дуже схожа на наші гормони естрогени, через що вони можуть давати естрогеноподібні корисні ефекти в менопаузі, такі як поліпшення стану шкіри, гарний настрій, відсутність психо-вегетативних симптомів (безсоння, «припливи», тривога, депресія тощо).

Також фітоестрогени з дикого ямсу і конюшини мають гепатопротекторну активність. Ресвератрол відомий як потужний кардіопротектор, ангіопротектор та антиоксидант.

Особливий інтерес становлять лігнани. Вчені встановили, що 7-HMR (7-гідроксиматаїрезінол) є новим класом лігнанів з біодоступним вмістом фітоестрогенів, що мають властивості природних гормонів. Будучи попередниками естрогенів (ентеролактону), лігнани під впливом мікрофлори кишечника перетворюються на активну форму естрадіолу – головного естрогену та гормону жіночності та молодості.

7-HMR сприяє:

  • зниження частоти та вираженості «припливів»;
  • зниження рівня дратівливості та перепадів настрою;
  • зменшення частоти виникнення головного болю;
  • зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань;
  • підвищення сексуальної активності.

В результаті проведених зарубіжних досліджень було встановлено, що використання лігнану 7-HMR у дієтологічних програмах сприяє захисту гормонозалежних клітин від ростостимулюючої дії, тим самим знижуючи ризик розвитку пухлин у тканинах молочної залози та ендометрії матки.

Лігнани також сприяють регулюванню плазмового холестерину за рахунок збільшення ліпопротеїнів високої щільності (ЛПЗЩ) та зниження вмісту ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ). Цим пояснюється його профілактична дія стосовно розвитку атеросклерозу. Дане наукове твердження було опубліковано у 2007 році у виданні Journal of Cardiovascular Pharmacology and Therapeutics. Також слід зазначити, що 7-HMR зміцнює структуру клітин, підвищуючи опір окисленню вільними радикалами і уповільнюючи старіння.

Запорукою якісної менопаузи є здоровий спосіб життя, харчування, спорт, достатній питний режим, прийом базових нутрієнтів та своєчасний початок прийому фітоестрогенів та ЗГТ (за показаннями та за відсутності протипоказань).

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua