Як болять нирки: головні симптоми та 10 відмінностей від болю в попереку

Багато хто точно не знає, де вони знаходяться, а якщо з ними щось відбувається не так, можуть переплутати з іншою патологією. Розберемося, як болять нирки, симптоми у жінок та чоловіків, а головне – відмінності від захворювань інших органів.

Як болять нирки: головні симптоми та 10 відмінностей від болю в попереку

Дискомфорт у нирках, природно, може бути викликаний захворюванням чи ушкодженням цього органу. Ми можемо відчути біль у самих нирках або дискомфорт у вигляді тупого одностороннього болю у верхній частині живота, у боці чи спині. Але відчуття у цих областях часто навіть не пов'язані з нирками

Нирки: де знаходиться і як болить

Ці органи розташовані в задній частині живота під нижніми ребрами, по одній з кожного боку хребта. Люди часто дивуються, наскільки високо вони насправді знаходяться. Більшість станів, що викликають біль у них, вражають лише одну нирку. При цьому хворіти можуть по-різному і супроводжуватися різними симптомами залежно від проблеми.

Причини болю у нирках

Ці органи пов'язані з сечовим міхуром і сечоводами (трубками, якими сеча надходить із нирок у сечовий міхур). Проблеми з будь-якою з цих областей можуть призвести до болю та дискомфорту. Можливі причини включають:

 • Камені в нирках. Камені утворюються через накопичення мінералів чи сполук усередині організму. Вони можуть бути розміром з піщинку або більше перлини. Дрібні камені можуть залишити тіло самі собою. Однак більші можуть застрягти в сечовивідних шляхах і перешкоджати проходженню сечі. У будь-якому випадку може розвинутись сильний біль.
 • Затримка сечі. При цьому захворюванні людина не може повністю випорожнити свій сечовий міхур. Це може статися раптово чи поступово з часом.
 • Пухирно-сечовідний рефлюкс. Він призводить до зворотного перебігу сечі із сечового міхура в сечоводи або нирки. Патологія може статися з будь-ким, але найчастіше вона зустрічається у немовлят і маленьких дітей.
 • Непрохідність сечоводо-лоханкового з'єднання. При цьому захворюванні відбувається закупорка там, де сечовод прикріплюється до нирки. Це може викликати біль у боці, який може віддавати в живіт чи пах.
 • Стріктура сечоводу. Порушення відноситься до звуження сечоводу (трубки, за якою сеча надходить із нирок у сечовий міхур). Стриктура сечоводу може виникати з одного або обох сторін – у такому разі здається, що болить нирка з лівого боку або, навпаки, з правого.
 • Інфекція (пієлонефрит). Цей стан розвивається при ураженні бактеріями. Симптоми включають лихоманку, озноб, біль у спині або боці, а також нудоту та блювання.
 • Полікістозна хвороба. Люди із цим спадковим захворюванням мають заповнені рідиною мішечки (кисти) усередині нирок. У міру розширення кіст нирки збільшуються і можуть спричиняти біль. У результаті вони можуть не функціонувати належним чином.
 • Травма чи забій. Вплив контактних видів спорту, нещасних випадків або травм тупим предметом може призвести до фізичного ушкодження. Це може спричинити появу крові у сечі або навколо нирок, а також до витоку сечі.
 • Рак. Найбільш поширений тип раку нирок, нирково-клітинна карцинома зазвичай вражає людей у віці 60-70 років. Симптоми можуть включати кров у сечі, біль у боці або появу шишки на боці.

Як болять нирки: симптоми

Прояви порушень можуть бути різними. Ось як дізнатися, що болять нирки: симптоми бувають загальними.

 1. Постійний, тупий біль у спині.
 2. Біль у боках, під грудною клітиною або у животі.
 3. Сильний чи гострий біль, що приходить хвилями.
 4. Дискомфорт, який поширюється на область паху.
 5. Спостерігаються нудота чи блювання

Як визначити, болять нирки чи поперек

Як болять нирки: головні симптоми та 10 відмінностей від болю в попереку

Багато хто думає про те, що біль у ділянці нирок зумовлений проблемами опорно-рухового апарату або ж неврологічного характеру. Це не зовсім так. Розповідаємо ознаки, які допоможуть зрозуміти, болить поперек чи нирки.

 1. Біль у нирках може іррадіювати (поширюватися) у живіт, промежину.
 2. Вона практично ніколи не іррадіює в сідниці, нижні кінцівки і не призводить до обмеження їхнього руху та втрати чутливості.
 3. При больовому синдромі в ділянці нирок, зумовленому урологічною патологією, може бути зміна кольору сечі (наприклад, її помутніння).
 4. Біль у нирках може супроводжуватися зміною обсягу сечі, аж до його відсутності.
 5. Може супроводжуватися появою набряків, підвищенням артеріального тиску.
 6. При болю в нирках може бути почуття нудоти, блювання – наприклад, при нирковій колькі.
 7. Прискорене, дискомфортне, хворобливе сечовипускання – одні з найпоширеніших супутників болю в нирках.
 8. При запальних захворюваннях органів сечовидільної системи, крім болю в попереку, підвищується температура тіла.
 9. Біль у ділянці нирок при захворюваннях сечовидільної системи, переважно з одного боку, може носити розпираючий характер за наявності об'ємних утворень або порушенні відтоку сечі.
 10. Біль у ділянці нирок при переповненому сечовому міхурі або після сечовипускання може говорити про наявність міхурово-сечовідного рефлюксу.

За наявності хоча б однієї з цих ознак, а тим більше за їх поєднання необхідно звернутися до лікаря та не займатися самолікуванням.

Як болять нирки у жінок: симптоми, куди віддає

Існує думка, що хвороби нирок найчастіше зустрічаються у жінок, але це неправда. Якісь види більше зустрічаються у чоловіків, а якісь у жінок. Наприклад, інфекції швидше розвиваються у жінок через анатомічну будову. Також представниці прекрасної статі частіше страждають на пієлонефрит.

У цілому нині захворювання цих органів немає статевих відмінностей. Загальні ознаки також однакові. Тому те, як болять нирки у жінок, нічим не відрізняється від чоловічих ознак.

Діагностика та визначення причини

Як болять нирки: головні симптоми та 10 відмінностей від болю в попереку

Щоб точно визначити причину, існує низка інструментів, які допоможуть лікарю поставити діагноз:

 • Аналіз сечі: Він перевіряє наявність лейкоцитів (які можуть вказувати на інфекцію), білків та певних молекул, які пов'язані з різними захворюваннями.
 • УЗД або комп'ютерна томографія (КТ) можуть надати зображення фізичної структури нирок та сечовивідних шляхів. Також вони допоможуть побачити наявність каменів та визначити, чи достатній відтік сечі.

Що робити при дискомфорті: перша допомога

Якщо болючі відчуття не проходять, і тим більше якщо супроводжуються нудотою, блюванням, потрібно викликати лікаря. У легших випадках порядок дій може бути таким:

 • Пий достатньо води. Вживання великої кількості допоможе вивести бактерії з сечовивідних шляхів. Уникайте напоїв з кофеїном і алкоголь.
 • Використовуй тепло. Поклади грілку на спину, живіт чи бік, щоб зменшити неприємний симптом.
 • Прийми знеболювальні. Щоб полегшити лихоманку чи дискомфорт, приймай безрецептурні знеболювальні – терпіти не треба.

Коли точно звернутися до лікаря

Як болять нирки: головні симптоми та 10 відмінностей від болю в попереку

Отже, у тебе болять нирки, симптоми болю ми розібрали, як причини. І оскільки вони можуть бути дуже різними, до лікаря варто сходити у будь-якому разі. Деякі ознаки вимагають негайного звернення:

 • Лихоманка чи озноб.
 • Нудота, сильне блювання.
 • Сеча незвичайного кольору.
 • Біль при сечовипусканні.
 • Наявність крові у сечі.
 • Термінова потреба, що повторюється, сходити в туалет, яка тобі не властива.
 • Поява твердої речовини у сечі.
 • Загальне відчуття хвороби чи млявості, яке не минає.

Які продукти та напої шкідливі

Вода – це найкраще, що можна вигадати. Але напої з високим вмістом цукру можуть призвести до діабету, а напої з великою кількістю солі або кофеїну можуть викликати зневоднення, що з часом може призвести до пошкодження нирок.

У мережі можна зустріти питання «чому болять нирки після алкоголю». Відповідь проста. Алкоголь має сечогінний ефект, що підвищує навантаження на систему виділення і тим самим зношує її. Також етиловий спирт, потрапляючи в клітини, стає справжньою отрутою для нирок. При цьому спиртне негативно впливає на нефрони, які ретельно очищають кров від токсинів. Якщо доза була великою, це руйнує їхню структуру.

Важливо також пам'ятати список того, що не можна їсти при болях у нирках. У таких випадках із раціону необхідно виключити солоне, копчене, гостре.

Профілактика захворювань

Чим мучитися над тим, як визначити, що болять нирки, краще берегти їх і постаратися взагалі не допустити дискомфорту.

Для цього дотримуйся нескладних правил:

 • пий достатньо рідини (найкраще звичайну воду)
 • не тягни з походом у туалет, йди одразу, як тільки відчуєш у цьому необхідність
 • не забувай ходити в туалет після сексу
 • лікувати запори – вони можуть збільшити шанси на розвиток інфекції
 • не допускай переохолодження
 • кидай шкідливі звички
 • підвищуй імунітет
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua