Як цукровий діабет впливає на зуби та що з цим робити

Діабет – захворювання, яке зачіпає весь організм. У тому числі ротову порожнину. Але хтось і не здогадується, що тепер лікувати зуби треба якось особливо, а хтось, навпаки, загалом боїться стоматологів ще сильніше. Розповідаємо, як справи насправді.

Як цукровий діабет впливає на зуби та що з цим робити

Як впливає цукровий діабет на стан ясен та зубів

Зважаючи на те, що цукровий діабет – це хронічне захворювання системного порядку, яке розвивається при порушенні вироблення гормону підшлункової залози інсуліну, воно, безумовно, проявляється і в порожнині рота.

У людей, які страждають на цукровий діабет, спостерігається класична картина стану ротової порожнини. Їх характерні сухість, хронічні запалення (зокрема пародонтит — захворювання ясен), гіперемія чи почервоніння слизової. Також слизові оболонки нерідко витончені, мова – яскраво-червоний, часто збільшений. На тлі такої картини можуть утворюватися невеликі тріщини та ерозії.

У зв'язку з тим, що є сухість у ротовій порожнині, не виробляється нормальна кількість слинної рідини, а це означає, що вона недостатньо добре омиває зуби. Це порушує кислотно-лужний баланс у порожнині рота (так, це не вигадка рекламників, він справді існує!). Баланс необхідно підтримувати, щоб стримувати утворення патогенної мікрофлори; якщо ж кислотно-лужний баланс порушений, це призводить до розвитку карієсу.

Чи можуть ліки від діабету пошкодити зубам та яснам

Як цукровий діабет впливає на зуби та що з цим робити

Прийом призначених ендокринологом препаратів за графіком та у певному дозуванні життєво необхідний для пацієнта з цукровим діабетом — тут немає варіанта відмовитися від терапії, оскільки це призведе до дуже плачевних наслідків. Однак ці ліки мають свої побічні ефекти, і частина їх зачіпає порожнину рота. Найчастіша побічна дія – це все та ж надмірна сухість у роті або ксеростомія.

Як стоматологи лікують пацієнтів із цукровим діабетом

На сьогоднішній день розроблено дуже багато засобів для людей із діабетом. Почнемо з домашнього догляду, оскільки саме домашня гігієна є основою основ здоров'я порожнини рота. Є спеціальні лінійки засобів догляду для щоденної гігієни — вони включають ополіскувачі та цукерки (пастилки, жуйки) без цукру, які допомагають поліпшенню слиноутворення. Так вони компенсують наслідки ксеростомії. Людина з діабетом, яка стежить за здоров'ям зубів, ясен та слизових оболонок, використовує такі препарати і регулярно відвідує як ендокринолога, так і стоматологів, цілком може підтримувати дуже гарний стан ротової порожнини.

При прийомі у лікаря-стоматолога обов'язково потрібно повідомити про свій діагноз, про те, як давно він був поставлений і які заходи прописав ендокринолог щодо компенсації цукрового діабету. У такому разі стоматологи враховуватимуть цей фактор при доборі методик лікування та проведення різних процедур.

Це з тим, що з цукровому діабеті процеси загоєння йдуть довше і трохи гірше. Наприклад, при використанні анестезії може з'явитися невеликий слід від ін'єкції, який гоїться трохи більш тривалий час, ніж у пацієнтів без діабету. Також враховується і те, що стінки судин на тлі діабету стають менш проникними, і препарати надходять до тканин повільніше, що також впливає на тривалість загоєння.

Особливу увагу слід виявляти при хірургічному втручанні – скажімо, при видаленні зубів. Крім того, що після видалення тканини гояться трохи довше, ще й сама процедура видалення може призвести до підвищення цукру в крові, що вкрай небажано за наявності цукрового діабету. Ось чому для таких пацієнтів обов'язковим є обстеження перед стоматологічними хірургічними втручаннями — пацієнту потрібно надати хірургу актуальні дані щодо рівня цукру в крові, списку препаратів, що приймаються, тощо.

При цьому на сьогодні немає стоматологічних процедур, які не можна проводити пацієнтам із цукровим діабетом. Їм навіть встановлюють імпланти при втраті чи видаленні зубів.

Діабет та імплантація

Як цукровий діабет впливає на зуби та що з цим робити

Цукровий діабет входить до переліку відносних протипоказань до дентальної імплантації та кісткової пластики. Абсолютні протипоказання – це стани, за яких проведення таких процедур категорично заборонено. А при відносних протипоказаннях імплантація все ж таки можлива, але з дотриманням деяких умов.

Так, якщо спостерігається ремісія, якщо пацієнт дотримується дієти, призначеної ендокринологом, і суворо дотримується графіка прийому ліків, які підтримують рівень цукру до 6-7 ммоль/л, то проведення імплантації, як і кісткової пластики, можливе. Також важливо, щоб після цих операцій пацієнт продовжував підтримувати діабет у компенсованому стані.

Але що, якщо людина спочатку встановила імпланти, а потім, через 5-10 років, захворіла на цукровий діабет? Невже доведеться спішно записуватися до клініки, щоб витягти імпланти та морально підготуватися до знімних протезів?

Не все таке страшно. Видаляти імпланти не доведеться, якщо немає серйозних проявів діабету в ротовій порожнині — наприклад, при ураженнях кісткових і (або) м'яких тканин. Якщо рівень кістки та стан слизової оболонки в нормі, якщо пацієнт отримує медикаментозну терапію, якщо немає жодних патологічних змін у порожнині рота, то видаляти імплант не потрібно. Але необхідно ретельно стежити за своїм станом – відстежувати рівень цукру, приймати ліки, дотримуватись дієти.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua