Вся правда про холестерин і в яких випадках його не треба боятися

Досі боїшся жирних продуктів, виключаєш яйця з раціону і думаєш, що рівень холестерину в крові залежить від твого харчування? Тоді ця стаття точно для тебе.

Вся правда про холестерин і в яких випадках його не треба боятися

Саме слово «холестерин» у більшості людей спочатку викликає негативні емоції, асоціюється з різними захворюваннями та сприймається як щось погане за визначенням. Насправді холестерин – це речовина, що входить до загальної групи жирів, необхідних нашому організму. Він є природним з'єднанням, до завдань якого входить:

 • забезпечення міцності клітинних стінок
 • формування зв'язків у головному мозку, що впливає на нашу пам'ять
 • вироблення гормонів
 • участь у синтезі вітаміну D та жовчних кислот, необхідних для якісного травлення.

Тому боятися холестерину не варто: без нього наш організм просто не міг би нормально функціонувати.

У цій статті ви дізнаєтеся:

«Поганий» та «хороший» холестерин

Такий поділ часто використовується у народі. Розберемося, що воно означає.

У нас в організмі присутні ліпопротеїни (ЛП) низької та високої щільності.

ЛП низької щільності циркулюють по організму, віддаючи йому жири, що знаходяться в них, по різних клітинах — це і є їх основна функція. Небезпека таких ЛП у тому, що їх високий рівень підвищує ризик розвитку атеросклерозу, що є причиною інших захворювань. Наприклад, інфаркту та інсульту. Тому ЛП низької щільності і називають “поганим” холестерином.

І другий вид – це ЛП високої щільності. Вони здатні виводити з крові частину холестерину у ЛП низької густини, видаляючи надлишки. Висока його концентрація, навпаки, знижує ризик розвитку перелічених вище захворювань. Тому такі ЛП і називають «хорошим» холестерином.

Важливо, що обидва види ЛП необхідні підтримки життя, головний момент криється у тому співвідношенні.

Від чого залежить рівень холестерину

Попри загальну помилку, наше харчування практично не впливає на рівень холестерину в крові. Цей параметр набагато більше залежить від роботи печінки, яка синтезує приблизно 80% всього холестерину в організмі. Саме з цієї причини деякі люди, які обмежують себе в жирних продуктах, можуть мати підвищений рівень холестерину, а інші, які не стежать за їх кількістю в раціоні, не мають показників, які перевищують норму.

Кому необхідно стежити за своїм раціоном

Вся правда про холестерин і в яких випадках його не треба боятися

Є люди, яким варто особливо уважно ставитися до вживання продуктів з високим вмістом холестерину.

Це випадки, у яких:

 • у людини виявлено порушення ліпідного спектра крові
 • є підвищений ризик серцево-судинних захворювань
 • є підвищена калорійність раціону.

Хорошим прикладом дії в такій ситуації будуть яйця: варто обмежитися одним яйцем на день або навіть на 2-3 дні. І бажано скоротити вживання цього дня інших продуктів, які містять холестерин.

Що допоможе підняти рівень «хорошого» холестерину

Вся правда про холестерин і в яких випадках його не треба боятися

Як ми вже зрозуміли, сам холестерин нам необхідний, а особливо організм потребує ЛП високої щільності. Для підвищення рівня «хорошого» холестерину варто пам'ятати про такі правила, як:

 • Вживання великої кількості ненасичених жирів. До них відносяться: горіхи, рослинні олії, жирна морська риба, авокадо, кунжут.
 • достатню кількість клітковини у раціоні. У великих кількостях вона міститься в овочах, фруктах, макаронах з муки твердих сортів.
 • фізична активність
 • калорійність раціону, що відповідає особисто твоїм потребам.

Рівень «поганого» холестерину здатне підвищити надмірне вживання солодощів, продуктів, багатих трансжирами, підвищена калорійність раціону та нестача рухової активності.

Тепер, коли з холестерину знято мантію «ворога організму», ти можеш не переживати, що вживання яєць, молочних продуктів чи інших джерел жирів негативно позначиться на твоєму здоров'ї. Головне — стежити за якістю та повноцінністю свого раціону, не кидатися в крайнощі та менше вірити міфам про харчування.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua