Лікування акне на обличчі – причини появи, препарати

Як позбутися від акне за допомогою медичних препаратів, косметичних процедур і в домашніх умовах.

Вугри, прищі, висипання і ураження шкіри різного характеру — проблема не тільки підлітків, але й багатьох дорослих. Всі шкірні проблеми можна об’єднати в одну велику групу – це акне.

Ураження проявляються як чорними крапками, так і гнійниками. Крім того, виглядає непривабливо, може до того ж викликати серйозні проблеми і свідчить про захворювання всередині організму.

Висипання бувають на спині, грудях, але частіше на обличчі. Головною причиною виникнення є підвищена жирність шкіри. Однак неправильне харчування, несприятливі фактори навколишнього середовища, генетика, гормональні порушення впливають не меншою мірою. Яка б причина не була розвитку і який би вид висипання не виник – лікування акне на обличчі має бути комплексним і негайним. Тим більше, існує безліч способів домашнього, медикаментозного і косметичного лікування.Але, перш, ніж лікувати проблему потрібно розібратися в причині виникнення.

Причини появи

Акне багато називають «другою хворобою брудних рук». Однак причиною виникнення можуть бути багато факторів, а брудні руки тільки посилити вже існуючу проблему.

Можливі гормональні збої, в силу ряду обставин і негормональні, що залежать від роботи організму.

Негормональні причини появи акне

 1. Генетична схильність (частіше у чоловіків). Робота сальних залоз закладена природою, потрібно тільки правильно стежити за певним типом шкіри.
 2. Неправильна гігієна. При жирному типі шкіри вкрай не рекомендовано умивання частіше двох разів на день, щоб не пересушити шкіру і не спровокувати прискорену роботу сальних залоз, що і призведе до акне. Крім того, бажано використовувати спеціальні засоби для жирного типу. Не зайвим буде використання антибактеріальних тоніків і умывалок.
 3. УФ-промені. Багато хто помилково вважають, що сонце або солярій здатне буквально «висушити» прищі. Однак засмага лише маскує проблему. Надлишок сонячних променів, навпаки, провокує підвищену роботу клітин, які «намагаються позбутися» від ультрафіолету.
 4.  Збої в роботі ендокринної системи, які частіше всього викликаються стресом і депресією. Менше нервів – менше прищів. Можна сказати, що акне безпосередньо пов’язаний з емоційним фоном.
 5. Неправильна робота ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Головною причиною є неправильне, незбалансоване харчування. Як наслідок — гострі, потім хронічні гастрити, камені, дизбактеріоз і акне.

Гормональні причини

Вперше з гормональним збоєм можна «зустрітися» під час віку. З часом гормони заспокоюються і висип проходить.

Однак майже у 50% людей акне переноситься у доросле життя і пов’язано це з порушенням роботи ендокринної системи і посиленого вироблення гормонів. Причому доведено, що висипання на шкірі є «картою», на якій можна відшукати проблему всередині.

 • Акне на спині свідчить про надлишок стероїдів;
 • в Т-зоні – про збої роботи ШКТ;
 • на підборідді – про гинеколологических і ЛОР захворюваннях;
 • на лобі – про проблеми з кишечником.

Також висипання поділяються на види, від простих до досить важких форм.

Види акне

На даний момент виявлено безліч видів і типів прищів, які класифікуються за походженням, протікання хвороби, кольором, наявності або відсутності інфекції. Найпоширеніші:

 1. Чорні точки. Це застої у верхній частині пори. Спочатку пробка прозора водяниста, потім, коли сало твердне, точка набуває білий або жовтий колір, каламутніє і густіє. Під впливом кисню, рідина окислюється, внаслідок чого стає характерного чорного кольору.
 2. Білі точки. Сало збирається в нижній частині пори, утворюючи щільні згустки. Розширюючись, вони стають видні на поверхні у вигляді білих підшкірних прищів або горбків, ощущающихся пальцями. Виходу назовні не мають.
 3. Папули. Утворюються в результаті потрапляння інфекції в підшкірні прищі. Утворюється вузлик до 3-х см, що супроводжується почервонінням, нагноєнням, припухлістю. Набряковий кульку від світло-рожевого до синюватого кольору без запальної головки.
 4. Пустули. Бувають різної правильної і неправильної форми з гнійним вмістом всередині. Утворюються або самостійно, або при занесенні в прищ інфекції. Зазвичай до 1см. Червоний, запалений по колу з білим, прозорим, жовтим або зеленуватим видимим гноєм. Каламутність і всі відтінки, крім білого свідчать про повторної інфекції.
 5. Дерматози. Виникають при запаленні волосяних фолікул, проте зазвичай без прищів. Для цього виду характерні запальні плями, почервоніння (розацеа і різні дерматити), відмінні від вугрової висипки.
 6. Комедони. Утворюються в результаті закупорки волосяних фолікул шкірним салом. Без запалення загрози не несуть.
 7. Папулопустулезные вугри. Виникають при запаленні комедонов. На їх місці утворюються гнійники і вузли.
 8. Вузлувато кістозні вугри. Це кістозне скупчення гнійників під шкірою з виходом назовні. Зазвичай протікає важко і довго. Підлягає обов’язковому лікуванню.

Існують і інші, не настільки поширені види, визначити які зможе тільки дерматолог: блискавичні, стероїдні (бодібілдинг-вугри), пізні, інверсні, кулясті (нагромаджені), вугри дорослих, вугри новонароджених, косметичний, професійне, сонячне акне та інші.

Діагноз і лікування залежить також від ступеня тяжкості та стадії розвитку.

Стадії розвитку акне

Прищики виникають у всіх, навіть у цілком здорових людей. Це пов’язано з різними чинниками. Початкові стадії, як правило серйозного лікування не вимагають.

 1. Виникнення дрібних незначних висипань, пов’язаних з тимчасовим гормональним збоєм (менструація) або механічними ушкодженнями. Зазвичай це від 1 до 10 білих вугрів. Для даної стадії досить правильних косметичних процедур.
 2. Висипи збільшуються. Кількість висипань доходить до 30 шт. Місця поразок болючі, і червоні, з гнійниками. Потрібна консультація фахівця і медикаментозне лікування.
 3. Утворюються множинні пустули, папули, вузли. Поразка займає досить велику площу. Запалені місця болючі, найчастіше свідчать про серйозні порушення роботи внутрішніх органів. Вимагає обов’язкового втручання фахівця і призначення антибіотиків.
 4. Стадія, при якій утворюються кістозні множинні і обширні вугрові площі. Виникають як надкожные так і підшкірні гнійники. Крім дуже болючих відчуттів у хворого може розвинутися стрес на тлі психологічного фактора. Так як при 4-ой, дуже важкій стадії обличчя, м’яко кажучи, виглядає непривабливо.

Увага! Стреси і депресія, нерідко супроводжує наявність множинних прищів і вузлів, погіршують ситуацію. Тому при 3-й і 4-й стадії, крім зовнішнього і внутрішнього лікування, дуже бажана консультація психолога.

Однак щоб не допустити останніх стадій, необхідно вчасно діагностувати хворобу.

Щоб діагностувати хворобу досить звернутися до ендокринолога і здати аналізи крові: загальний, на гормони (на 5-7 день менструації для жінок), на рівень прогестерону. Можна додатково пройти УЗД наднирників, яєчок, передміхурової залози.

Тільки коли проведена діагностика та виявлено вигляд, стадія і тяжкість захворювання, можна приступати до лікування.

Способи лікування акне

Іноді достатньо лікування правильно підібраними косметичними засобами, у інших випадках застосовуються додаткові препарати. Іноді комплексне лікування, яке включає і косметичні засоби та медичні препарати. Не рідко зустрічаються випадки позбавлення тільки за допомогою лікування в домашніх умовах власне приготованими засобами.

Препарати

В кожному окремому випадку препарати повинні призначатися фахівцем. Однак є й такі, які зарекомендували себе гідно.

Перекис бензоїлу

Перешкоджає і блокує запалення волосяних фолікулах. Крім того, відлущує відмерлий епідерміс. Рекомендована доза концентрації препарату в кремах і мазях до 5%. За численними дослідженнями виявлено, що велика концентрація безглузда.

Непогано показали себе Продерм-крем, Проактив, Persa-гель 5. Але кращими вважаються препарати з антибіотиками і ретиноїдами, наприклад Эпидуо (Франція), Дуак-гель (Великобританія).

Зазвичай застосовується 2 рази в день протягом 1-1,5 місяця. Наноситься тільки на уражені ділянки.

Перекис бензоїлу володіє відбілюючим ефектом, тому з одягом потрібно бути обережним.

Саліцилова кислота

Вважається класикою боротьби з шкірними проблемами. Однак салицилка діє тільки на вугрі. На прищі, крім подсушивающего дії, не має. Крім того, застосування викликає почервоніння, лущення, свербіж і можлива поява пігментації на смаглявій шкірі.

Найвідоміший засіб на основі саліцилової кислоти – Клерасил. Однак при регулярному застосуванні все одно має ефект в рази слабкіше, ніж ретиноїди.

Ретиноїди

Це производые вітаміну А, які не лише запобігають виникнення прищів, але і сприяють виведенню гнійних скупчень. Ефективні і відносно вугрів і прищів на різних стадіях. Найбільш ефективні – з додаванням перекису бензоїну і антибіотиків (Клензит, Дерива-З, Izoterixin.

Досить одного нанесення на добу, проте стійкий результат збережеться тільки після 3-х місяців використання.

Препарати із сіркою

Використовуються для лікування тільки прищів із запальним процесом. На вугри не діють. Мають дуже неприємний запах, а єдиним плюсом є те, що можна замінити один раз застосування бензоїлу, що зменшить звикання інфекції до перекису. Приклад – Делекс Акне різної спрямованості (від прищів, вугрів, форте).

Ін’єкції кортизону

Застосовуються, щоб уникнути хірургічного втручання при важких формах акне з кістозними утвореннями. Це стероїдні протизапальні препарати, які швидко знімають симптоми. З побічних ефектів: судинні зірочки, витончення шкіри та інші незначні, які порівняно з кістозними прищами можна вважати дрібницею.

У деяких випадках застосовуються косметичні процедури як заміщає або спільне засіб боротьби з акне.

Косметичні процедуриНайбільш часто для боротьби з даною проблемою застосовуються мезотерапія, шліфування лазером і хімічний пілінг.

Мезотерапія

Це інфекційне введення під шкіру спеціальних цілющих, так званих, коктейлів. Мезоктейль складається з біологічно активних компонентів: готових або смешаемых вручну. До складу входять амінокислоти, вітаміни, мінерали (найчастіше сірка, кобальт, магній, селен, гіалуронова кислота, еластан, колаген, антибіотики, імуномодулятори). Склад підбирається індивідуально, виходячи з конкретної проблеми. Препарат вводять вручну або мезойлером. На ефект впливає не тільки сам коктейль, але і роздратування шкіри микропроколами.

Процедура не дуже болюча, швидше неприємна, але дає хороший результат. Мезотерапія підвищує місцевий імунітет шкіри, знімає запалення, прибирає гнійнички і перешкоджає утворенню нових, крім того, здатна розгладити рельєф і расосать рубці, залишені після прищів.

Шліфовка особи

Частіше застосовується для лікування постакне. Однак і при прыщевой і вугрової висипки не менш ефективний метод. Відбувається шляхом безконтактного (теплового) і контактного випромінювання.

У будь-якому випадку лазер діє на клітини сальних залоз руйнівно. Тим самим зменшується вироблення шкірного сала, знімається почервоніння, запалення, набряк. Побивається грибок, бактерії, верхній шар епідермісу як би знімається, сприяючи тим самим швидкої регенерації. Хворі клітини замінюються на здорові.

Хімічний пілінг

Назва говорить сама за себе. Це пілінг органічними кислотами. На шкіру наноситься кислотний склад, який розщеплює епідерміс. Процедура по дії порівнянна зі шліфуванням, але знімається значний вражений шар. Грубо кажучи, хвора шкіра видаляється, а на її місці інтенсивно розмножуються здорові клітини. Однак застосовується метод після повного зняття запалення і видалення гнійників.

Будь-яка процедура потребуватиме курсу лікування до 10-15 сеансів через 1-2 тижні до повного відновлення шкіри, однак результат помітний вже після першого сеансу.

При правильно проведених косметичних процедурах можливо позбутися від акне назавжди, проте іноді потрібні періодичні профілактичні підтримують повторні сеанси.

Для підтримки результату необхідний правильний догляд за шкірою і, так звана, підтримуюча коригування шкіри приблизно 1 раз у 6-12 місяців.

Для тих, хто боїться уколів або не дуже любить людей у білих халатах, існують і домашні процедури, які також здатні зменшити або повністю позбавити від акне.

Лікування в домашніх умовах

Варто відзначити, що на останніх стадіях з великою кількістю гнійників та обширній області запалення краще звернутися до дерматолога, ендокринолога. Далі можна поєднати медикаментозне лікування і народні рецепти. На початкових стадіях (вугри і дрібні прищики) цілком можливо обійтися тільки масками і скрабами.

Маски для обличчя

Маски для обличчя з косметичної бруду

Добре зарекомендували себе маски на основі висівок, часнику, соди і солі.

Для основи можна приготувати заготівлю та зберігати в щільно закритій скляній ємності: будь-які, розмелені в кавомолці висівки і сода в рівних частинах.

Фруктова маска від прищів

Інгредієнти:

 • основа з висівок і соди– 1 ст. л.;
 • будь-які кислі фрукти – 3 шт.

З фруктів (лимон, кислі яблука, ківі, грейпфрут, апельсин, з ягід – червона і чорна смородина, аґрус, суниця) видавити сік і залити основу. М’які фрукти подрібнити в пюре, додати в кашку з висівок і соку. Нанести масу на обличчя масажними рухами. Витримати 15 хвилин, змити теплою водою і нанести живильний крем.

Часникова

 • часник – 1 головка;
 • сіль – 1 ч. л.;
 • білок – 1 шт.

Пропустити часник через прес, додати вибитий білок і сіль. Нанести на обличчя, масажувати не менше 2-3 хвилин і залишити на 15. Змити теплою водою і нанести зволожуючий крем.

Картопляна

 • сік картоплі – 3 ст. л.;
 • вівсянка – 1 ст. л.;
 • аспірин – 2 таблетки.

Вівсянку залити соком картоплі і залишити на 15 хвилин. В набряклу кашку додати потовчений в порошок аспірин. Витримати масу на обличчі не менше 25 хвилин.

Крім масок, 1-2 рази в тиждень доцільно використовувати скраби.

Скраби

За основу можна взяти мед, який є прекрасним в’язким антибактеріальним, протизапальним засобом.

В якості добавки підійдуть будь-які складові з крупинками: розмелені висівки, вівсяна каша, суниця, полуниця, кориця, сіль, сода. Можна додати аптечні вітаміни і нікотинову кислоту.

Скраб наноситься на обличчя масажними рухами. Масаж проводитися 5-7 хвилин (з никотинкой не більше 3-х). Масу можна залишити на 5 хвилин на обличчі або відразу змити прохолодною водою.

Щоб всі перераховані вище методи зберегли свій результат надовго або назавжди, необхідно дотримуватися відповідної дієти. Так як акне найчастіше свідчить про збої в роботі внутрішніх органів.

Дієта

Дієта являє собою ні що інше, як правильне харчування. Вживати в їжу варто нежирні сорти м’яса і риби, сир, овочі, фрукти і крупи. Скоротити до розумних меж вживання кави та молока.

Виключити: жирне, смажене, надмірно солоне, консервацію, борошняне, солодке (крім меду).

Дієта допоможе позбутися не тільки від акне, але і від надмірної ваги і проблем зі здоров’ям.

Однак крім лікування слід дотримуватися профілактичних заходів, які включають:

 • підбір індивідуальних гігієнічних засобів по догляду за певним типом шкіри;
 • дотримання правильного харчування;
 • використання антибактеріальних засобів для жирної шкіри;
 • періодична консультація дерматолога, ендокринолога та косметолога для попередження рецидиву.

Акне на обличчі – не вирок, навіть у запущених стадіях. При правильно підібраному лікуванні, підтримці результату, і дієті, яка перешкоджає повторному появі, можна позбутися

Наталия Ніколайчук
zmorshki.in.ua