Щеплення від грипу 2022: 3 факти, які важливо знати

Осінь — не лише «очей чарівність», а й сезон грипу. А у жовтні традиційно стартує сезон щеплень від нього. Якщо ти стоїш перед вибором, чи робити вакцинацію, можливо, докладні факти про неї допоможуть визначитися.

Щеплення від грипу 2022: 3 факти, які важливо знати

Минулого року багато хто був стурбований вакцинацією від ковіда, а ось про грип забули — і дарма. Обговоримо, як розробляється щеплення від грипу та яку користь реально приносить.

1 4 головних плюси для здоров'я

Щеплення від грипу – це найкращий захист від вірусу та ускладнень, які він може спричинити.

Щорічне щеплення від грипу допомагає:

  1. Запобігти зараженню. Вакцинація може знизити ризик захворіти на грип на 40-60 відсотків.
  2. Зменшити тяжкість симптомів. Якщо ти і заразишся грипом, то, ймовірно, хворітимеш не так сильно і не так довго, якби не зробила щеплення.
  3. Захистити від ускладнень. У тебе буде нижчий ризик розвитку захворювань, пов'язаних з грипом, які можуть призвести до стаціонару або навіть до смерті.
  4. Підтримувати здоров'я інших людей. Відомо, що грип заразний. При цьому хтось перебуває у більшій зоні ризику — немовлята, люди похилого віку, люди з ослабленою імунною системою. А хтось не може через ті чи інші обставини зробити щеплення. Ти ж, прищепившись, не будеш джерелом розповсюдження.

2 Розробка вакцини

Щороку вакцина проти грипу оновлюється для боротьби з конкретними штамами, які, за прогнозами вірусологів, циркулюватимуть наступного сезону.

У рамках Глобальної системи реагування Всесвітньої організації охорони здоров'я 144 національні центри боротьби з захворюванням по всьому світу проводять цілий рік епіднагляд за вірусом грипу. Двічі на рік комітет, що складається з провідних вчених цих центрів, аналізує дані та визначає, які штами будуть важливими саме зараз. Вони ґрунтують свої рекомендації на тому:

  • Які віруси грипу активно викликають захворювання людей
  • Наскільки сильно поширюються ці віруси
  • Наскільки ефективною проти них, ймовірно, буде вакцина попереднього сезону
  • Чи може вакцина забезпечити перехресний захист від інших родинних вірусів

Щеплення цього року є чотиривалентною вакциною, що означає, що вона захищає від чотирьох вірусів — двох вірусів грипу А та двох вірусів В. (Попередні вакцини були тривалентними і були розроблені для захисту від двох вірусів грипу А та одного вірусу грипу В.)

3 Щеплення не вберігає від хвороби повністю, але все ж таки дуже важлива

Щеплення від грипу 2022: 3 факти, які важливо знати

Перша та найбільш поширена причина, через яку люди відмовляються від вакцинації, полягає в тому, що вони впевнені, що вакцина не завжди працює. Загалом це так, але не зовсім. Справді, жодна вакцина (від будь-якого захворювання) ефективна на 100 відсотків.

Коли вакцина проти грипу добре поєднується з циркулюючим вірусом, вона може знизити ризик захворювання на грип до 60 відсотків. Це означає, що на 60 відсотків менше вакцинованих людей заразяться грипом після зіткнення з вірусом, порівняно з невакцинованими. Без щеплення набагато більше шансів захворіти на грип.

Рекомендації щодо включення штамів до вакцин цього сезону були надані в березні, а сезон грипу ще не в розпалі, тому, наскільки ефективними вони будуть, невідомо. Але це не причина не робити щеплення.

До того ж, щеплення захищає не тільки від захворювання, а й, що важливо, від ускладнень, які набагато небезпечніші за сам грип.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua