Бережи груди: 13 факторів, що підвищують ризик розвитку раку молочної залози

Це найпоширеніший тип раку у жінок. Так, його успішно лікують. Але чи не краще взагалі зменшити ризики його виникнення до мінімуму? Розповідаємо, на що варто звернути на це увагу.

Бережи груди: 13 факторів, що підвищують ризик розвитку раку молочної залози

1 Надмірна вага

Ожиріння є важливим фактором ризику, особливо серед жінок у постменопаузі. Перед клімаксом яєчники виробляють більшу частину естрогену. Після неї яєчники перестають виробляти естроген, тому більшість гормону надходить з жирової тканини – надлишок жиру може підвищити рівень естрогену і збільшити ризик розвитку РМЗ. Крім того, жінки з надмірною вагою, як правило, мають більш високий рівень інсуліну, який також пов'язаний із раком молочної залози. Чим ближче жінка до своєї ідеальної ваги, тим менше у неї ризиків.

2 Відсутність фізичної активності

Регулярні заняття спортом (або навіть активні прогулянки) знижують ризик розвитку раку молочної залози, особливо у жінок після клімаксу. Точно неясно, який обсяг активності необхідний, але вчені вважають, що кілька годин вправ на тиждень можуть бути корисними. Дослідження також свідчать, що у жінок, які регулярно займалися інтенсивною фізичною активністю віком 35 років, ризик розвитку раку грудей знизився на 14%.

3 Вживання алкоголю

Навіть кілька порцій спиртного на тиждень пов'язані із підвищеним ризиком розвитку раку молочної залози у жінок. За даними досліджень, жінки, які випивають дві чи три порції на день, мають на 20% вищий ризик розвитку раку молочної залози порівняно з жінками, які взагалі не вживають алкоголю. Спиртне може підвищувати рівень естрогену в організмі, що може спричинити захворювання.

4 Вік

Бережи груди: 13 факторів, що підвищують ризик розвитку раку молочної залози

Ризик розвитку РМЗ, на жаль, збільшується просто з віком. Більшість випадків раку грудей зустрічається у жінок віком від 55 років і старше.

5 Опромінення грудей у дитинстві

Лікування онкології або іншого захворювання в дитинстві за допомогою опромінення грудної клітки значно збільшує ризик розвитку раку грудей у пізнішому віці. Ризик найбільш високий, якщо ти зазнала опромінення в підлітковому або юному віці, коли груди ще розвивалися.

6 Щільна тканина молочної залози

Груди складаються з жирової, волокнистої та залізистої тканини. Жінці можуть сказати, що у неї «щільні груди», якщо мамографія покаже, що у неї більше залізистої та волокнистої тканини та менше жирової. У жінок із щільними грудьми ймовірність розвитку РМЗ у 1,5-2 рази вища, ніж у жінок із середньою щільністю грудей.

7 Пізнє народження дітей

Вчені давно виявили підвищений ризик розвитку раку молочної залози у жінок, які або ніколи не мали дитини, або вони народили перших дітей після 30 років.

8 Відмова від годування груддю

Деякі дослідження показують, що грудне вигодовування може зменшити ризик розвитку РМЗ, особливо якщо воно тривало 1,5-2 роки. Це може бути пов'язано з тим, що грудне вигодовування зменшує загальну кількість менструальних циклів жінки протягом усього життя, а вироблення молока обмежує здатність клітин молочної залози діяти ненормально.

9 Прийом гормональних протизаплідних засобів

Дослідження британських учених виявило 20% підвищений ризик розвитку раку молочної залози у жінок, які використовують гормональні засоби контролю народжуваності.

10 Використання гормональної терапії після менопаузи

Гормональна терапія естрогеном та прогестероном може допомогти полегшити симптоми менопаузи та допомогти запобігти остеопорозу, але вона також може збільшити ризик розвитку раку молочної залози приблизно на 75%. Такі ризики можуть переважувати переваги гормональної терапії, тому обов'язково варто проконсультуватися з лікарем перед її використанням.

11 Наявність успадкованих генів

Бережи груди: 13 факторів, що підвищують ризик розвитку раку молочної залози

Вважається, що від 5 до 10% випадків раку молочної залози є спадковими, що означає, що вони є результатом дефектів генів (званих мутаціями), що передаються від батьків. Зокрема наявність спадкової мутації гена BRCA1 або BRCA2 є найбільш поширеною причиною спадкового раку молочної залози.

12 Раніше початок менструації

Якщо у тебе почалися місячні віком до 12 років, це означає, що в твоєму житті було більше менструальних циклів і ти зазнавала більшого впливу естрогену та прогестерону, які підвищують ризик розвитку раку грудей.

13 Пізня менопауза

Менопауза після 55 років також означає, що у жінки було більше менструальних циклів, що знову збільшує вплив естрогену та прогестерону, збільшуючи ризик розвитку раку молочної залози.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua