Легкою ходою: як вилікувати шпору п'яти швидко в домашніх умовах

Біль у стопі – часта проблема. У 75% людей вона виникає через синдром п'яткової шпори. Як лікувати шпору на п'яті та не допускати рецидивів.

Легкою ходою: як вилікувати шпору п'яти швидко в домашніх умовах

Симптоми

Якщо спроба встати з ліжка з ранку або після тривалого періоду спокою завдає страждань, але потім хворобливі відчуття поступово зменшуються, найімовірніше, ти потрапила до людей, які познайомилися з синдромом п'яткової шпори.

Діагностується проблема легко. При мануальному огляді лікар-подіатр (фахівець зі стопи) визначить болісну область. На рентгенівському знімку на передній кістці п'яти буде видно виріст, утворений відкладеннями солей кальцію (остеофіт). Його довжина від 1 см. МРТ показує повну картину структурних змін у стопі. Ультразвукове дослідження також застосовується для діагностики, наприклад, контролю лікування.

Звідки береться

Легкою ходою: як вилікувати шпору п'яти швидко в домашніх умовах

Зверни увагу: болить не сама п'яткова шпора! У кістковій тканині немає нервових закінчень. Понад те, остеофіти якраз з'являються як реакція на хворобливу ситуацію. Спочатку проблема може ховатися у хронічному запаленні підошовної фасції. Недарма звані шпори часто асоціюються з підошовним (плантарним) фасціїтом.

Підошовна фасція – це сукупність сухожиль, що утворює поздовжнє склепіння стопи (з'єднує кістку п'яти з основами пальців). Її основне завдання – поглинання ударного навантаження під час переміщення. Тобто вона виконує роль ресори. Не дивно, що вона може перевантажуватися. Через постійне травмування запускається запальний процес.

Причини

Ось кілька причин перевантаження та травмування підошовної фасції.

 • Плоскостопість або вальгусна деформація стопи. Ці проблеми призводять до нефізіологічного перерозподілу навантаження на структури стоп, внаслідок чого відбувається перенатяг підошвенної фасції.
 • Зайва вага. Аналогічно попередньої ситуації відбувається неприродний та надмірний розподіл навантаження на стопу. Ожиріння загалом несприятливо впливає м'язово-зв'язувальний апарат. Біль у п'яті може з'явитися і в період виношування дитини, особливо при багатоплідній вагітності.
 • Малорухливий спосіб життя. Теж вважається тригером проблеми. Він провокує вже згадану зайву вагу, а також слабкість м'язово-зв'язувального апарату, супутнє зниження ресорних функцій стопи та мікротравми всього опорно-рухового апарату.
 • Заняття спортом “на знос”. Підошовний фасціїт зустрічається у тенісистів, баскетболістів, волейболістів, які роблять багато різких ударних стрибків. Може стати наслідком бігових тренувань, якщо маршрут проходить твердими поверхнями (покриттями). Страждають від запалення в стопі і фігуристи — це їхня плата за приземлення «лід».
 • Носіння нефізіологічного взуття. У групі ризику любителі кед, туфель на платформі, черевиків на підошві, що не гнеться, сланців, в'єтнамок. Крім того, неприродне навантаження на стопи виникає при носінні високих підборів (вище 6 см).
 • Діяльність, пов'язана із тривалим перебуванням у положенні стоячи. Постійне навантаження при вертикальному положенні тіла також може спричинити негативні наслідки. З проблемою стикаються офіціанти, стилісти, промоутери, продавці-консультанти.

Як лікувати п'яткову шпору

Легкою ходою: як вилікувати шпору п'яти швидко в домашніх умовах

При правильному лікуванні 80% пацієнтів із плантарним фасціїтом проблема зникає протягом 12 місяців. Чим раніше виявити патологію, тим легше та швидше її можна скоригувати. Ось чому за перших ознак неблагополуччя не варто затягувати візит до лікаря-подіатра чи ортопеда. У нескладних ситуаціях достатньо прибрати причину роздратування – запалення пройде саме. У випадках загострення необхідно усунути больовий синдром. Зробити це можна у різний спосіб.

1. Фізіотерапія

Для лікування болю в стопі зазвичай використовується ударно-хвильова терапія. Високоінтенсивна акустична хвиля розбиває відкладення кальцію. Підошовна фасція рубцюється і поступово відбувається заміщення тканин. Може поєднуватись з одночасним введенням ліків за допомогою ультразвукових хвиль (сонофорез).

2. Пігулки

Протизапальні препарати використовуються лише за призначенням лікаря. Особливо це стосується уколів кортикостероїдів, оскільки гормональні ін'єкції мають багато небажаних наслідків. Гострий короткостроковий біль можна зменшити за допомогою безрецептурних препаратів, але їх безконтрольний прийом неприпустимий, особливо якщо є проблеми зі здоров'ям.

3. Оперативне втручання

Хірургічні методи лікування (парціальна фасціотомія) застосовують у виняткових випадках.

4. Устілки при шпорі п'яти

Індивідуальні ортопедичні устілки ефективні для профілактики та лікування. Вони допомагають знизити навантаження на стопу, зменшити болючі відчуття, загальмувати дегенеративні зміни. Ортези стопи повного контакту виготовляються із термопластичного матеріалу та формуються по стопі пацієнта з урахуванням її анатомічних особливостей. Вони перерозподіляють навантаження і знижують тиск, одночасно включаючи в роботу більше м'язів, що позитивно позначається на роботі всього опорно-рухового апарату.

Їхнє носіння в період загострення проблеми добре і тому, що біль у п'яті змінює оптимальний руховий стереотип, патерн ходьби. Викликає зміну ходи, порушує біомеханіку суглобів та м'язів не тільки стопи, а й усієї опорно-рухової системи. Отже, руйнівно діє весь організм.

5. Народні засоби

Лікування шпори п'яти народними засобами використовуються як допоміжний засіб. Для лікування болю в стопі ефективні крижані компреси — холод зменшує набряк та болючі відчуття. Зняти набряк також здатні сольові ванни: в 1 літрі теплої води розмішай 2-3 столові ложки солі, тримай ноги 1 хвилин, після процедури прийми контрастний душ.

Проста гімнастика

Впоратися з болем у п'ятах допоможуть деякі вправи.

 • Встань на відстані витягнутої руки від стіни так, щоб ліва нога була попереду, права позаду. Упрись руками в стінку. Коліно правої ноги випрямлене, лівою — зігнуте. Стопа правої ноги має бути на підлозі. Ти відчуєш напругу в литковому м'язі та стопі. Зберігай це положення 15 секунд (3 підходи). Поміняй ноги подекуди і повтори вправу.
 • Зручно сядь на стілець. Катай по підлозі по черзі то правою, то лівою стопою пляшку з крижаною водою (тримай запас у морозилці). Або скористайся ролом для міофасціального релізу (МФР).
 • Сидячи на стільці, поклади ногу на ногу. Тягни пальці стопи догори і тримай їх у такому положенні протягом 10 секунд (5 разів).
 • Вранці, перед тим як підвестися з ліжка, використовуй стрічковий еспандер (можна взяти складений рушник) і тягни пальці стопи у бік тулуба протягом 10 секунд (по 4 рази).

Профілактика

 • Знижуйте навантаження на стопу. Переглянь план спортивних тренувань, відмовся від високої фізичної активності, стрибків, перенесення важких речей.
 • Скоригуй спосіб життя. Це особливо важливо у разі недостатньої активності та наявності надмірної ваги. Зверніть увагу на ЛФК – вправи, які зміцнюють м'язи стопи. Позитивний вплив також масаж стоп.
 • Заглянь у шафку. Віддай перевагу кросівкам, які добре підтримують склепіння стопи і в яких є ортопедичні вкладиші.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua