Геть все зайве: важливий фактор, без якого складно скинути вагу

Хіба можна скинути зайві кілограми та знайти струнку фігуру за допомогою аналізів? Виявляється, можна.

Геть все зайве: важливий фактор, без якого складно скинути вагу

Комплекс «діабетних» аналізів

Так зазвичай називають дослідження на глюкозу, глікований гемоглобін та інсулін. Існує думка, що ендокринологи призначають їх при підозрі на цукровий діабет — і це правильно, але, крім діагностики діабету, цей комплекс аналізів допомагає виявити інсулінорезистентність.

Це такий стан, коли клітини організму перестають реагувати на вплив інсуліну. Інсулін грає головну роль регуляції вуглеводного обміну, зокрема він забезпечує проникність мембран клітин для глюкози, яку організм видобуває з вуглеводів. Також інсулін регулює процес засвоєння глюкози. Чому так важливо? Тому що глюкоза – основне джерело енергії для всіх життєвих процесів – від биття серця до діяльності головного мозку.

Якщо ж чутливість клітин до інсуліну знижується, виникають порушення вуглеводного обміну, а підшлункова залоза починає виробляти дедалі більше інсуліну. Зовнішні це проявляється рядом симптомів:

  • неконтрольований апетит (іноді пацієнт скаржиться на чорну дірку в шлунку, коли неможливо насититися),
  • постійне почуття голоду,
  • найсильніша потяг до солодкого та (або) жирного,
  • як наслідок – набір ваги, який може бути досить швидким.

Інсулінорезистентність обов'язково треба виявляти і коригувати, оскільки її формування — перший крок до цукрового діабету, важкого і нині невиліковного захворювання. Поборюючи інсулінорезистентність, людина не тільки позбавляється зайвої ваги, а й відводить загрозу цукрового діабету.

Комплекс «щитовидних» аналізів

Геть все зайве: важливий фактор, без якого складно скинути вагу

Другий комплекс, який часто призначають ендокринологи за скаргами пацієнтів на набір ваги. Щитовидна залоза – один з головних диригентів нашого обміну речовин, відповідно, при виникненні збоїв у її роботі або порушення у виробленні гормонів виникають гіпотиреоз або гіпертиреоз.

Гіпотиреоз розвивається при нестачі гормонів ЩЗ і призводить до інших малоприємних симптомів до постійного набору ваги. Гіпертиреоз – навпаки, наслідок надлишку гормонів ЩЗ, що спричиняє втрату ваги. Радіти такому схудненню, однак, не варто — гіпертиреоз призводить до порушень роботи серця, аж до серцевої недостатності, ураження печінки, розладів ШКТ, підвищеної пітливості, порушення менструального циклу та діяльності нервової системи.

Комплекс аналізів включає:

• ТТГ – тиреотропний гормон, який виробляється в гіпофізі та регулює роботу ЩЗ. При гіпотиреозі рівень ТТГ зростає, при гіпертиреозі знижується;

• Т4 (тироксин);

• Т3 (трийодтиронін).

Концентрація Т3 та Т4 також вказує на наявність гіпертиреозу або гіпотиреозу.

Статеві гормони

Прогестерон, пролактин, естроген, тестостерон – комплекс цих аналізів призначає гінеколог чи ендокринолог при підозрі на захворювання статевої системи. Однак порушення у виробленні цих гормонів можуть призвести навіть до набору ваги. Жінок зазвичай направляють на аналізи до рівня статевих гормонів на 3-5 день циклу. Вивчають їх у комплексі, нерідко разом із аналізами на гормони ЩЗ та діабет, оскільки в нашому організмі все взаємопов'язано.

Кортизол

Може, ти чула про кортизолове ожиріння? Воно спричинене падінням рівня кортизолу нижче за норму. Це один із гормонів стресу, який виробляється корою надниркових залоз. До чого тут зайва вага? Справа в тому, що кортизол відповідає за отримання енергії з глюкози в печінці. Ми вже згадували про це, коли говорили про інсулін. Так от, не інсуліном єдиним — кортизол приводить у дію механізм видобутку енергії, а якщо цього не відбувається, то глюкоза відкладається на жирок, перетворюючись замість корисної енергії на зайві кілограми.

Ліпідограма

Геть все зайве: важливий фактор, без якого складно скинути вагу

Ще один учасник обміну речовин – це жири. Жири корисні! Настав час забути міфи про те, що нібито потрібно прибрати з харчування всі жири, тому що від них зайва вага. Жири необхідні нормального стану шкіри нігтів, роботи нервової системи, вироблення багатьох гормонів. Проблема з жирами виникає, якщо людина переїдає жирної корисної їжі (наприклад, є частим гостем у фастфудних) або при порушенні ліпідного обміну.

Для їх виявлення використовується ліпідограма. Вона демонструє концентрацію жирів та жироподібних сполук у крові. До них відносяться тригліцериди, холестерин та ліпопротеїни високої, низької та дуже низької щільності (ЛПЗЩ, ЛПНЩ та ЛПДНЩ). Крім проблем із вагою, надлишок ліпопротеїнів може вказувати на утворення атеросклеротичних бляшок, розвиток цукрового діабету, ішемічної хвороби серця тощо.

Омега-3

Найкорисніша кислота Омега-3 не виробляється в нашому тілі — ми отримуємо її тільки з їжею: це лосось, скумбрія, тунець, оселедець, сардини, олії, бобові, волоські горіхи (до речі, вони є джерелом корисних жирів). Дефіцит Омега-3 викликає уповільнення обміну речовин, зниження м'язової маси та збільшення жирових тканин. Також без Омега-3 не нормально працюватимуть серце, мозок, циркуляція крові, пам'ять, погіршиться стан шкіри тощо.

Вітамін D

Аналіз на вітамін D можуть призначати ендокринологи, оскільки дефіцит цього вітаміну впливає розвиток інсулінорезистентності. З іншого боку, «сонячний» вітамін необхідний нормальної роботи щитовидної залози. Дослідження на рівень вітаміну D дуже актуальні нашій країні, оскільки у більшості регіонів довга і темна зима, похмура осінь і похмура весна, тобто. ми недоотримуємо сонячних променів, які стимулюють вироблення вітаміну Д у нашій шкірі.

Феррітін

Феррітін досліджують як маркер порушення гормонального фону, у тому числі неправильного вироблення гормонів ЩЗ. Низький рівень феритину може бути ознакою гіпотиреозу. А взагалі це корисний аналіз для виявлення залізодефіцитної анемії та порушень обміну заліза.

Як багато аналізів потрібно скласти, щоб знайти причину ожиріння! Саме тому не варто прописувати ці аналізи собі самостійно. Порушення гормонального фону, дефіцит Омега-3, вітаміну Д і феритину супроводжуються низкою симптомів, у яких зможе розібратися лікар – терапевт, гінеколог, ендокринолог – та підібрати потрібний комплекс аналізів. Звернення до лікаря позбавить вас і грошових витрат, і втрати часу, і, зрештою, від зайвих кілограм.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua