Православні імена за святцями у грудні

Згідно з давніми християнськими звичаями, майже кожен день православного календаря присвячений святому чи мученику. Якщо когось називають іменем святого, то цей день надалі стає днем імені, в який обов’язково поминають православного тезку.

Іменини або день Ангела, званий також днем тезоіменитства — важливий для православного показник невидимого зв’язку його з тим небесним покровителем, ім’я якого дається християнинові при хрещенні. Для кожного місяця існує свій календар святих імен, який називають святцями.

Вибираємо ім’я за церковним календарем: святці у грудні.

Православні імена за святцями у грудні

Православні імена

Православним церковне ім’я називається тому, що його взято з православного календаря. Тому його й відносять до календарних чи агіографічних (про які є записи у житиї святих).

Багато хто вважає, що православні імена – отже, росіяни. Але це не так: вони мають грецьке, латинське, слов’янське чи інше походження, тому що прийшли до нас із різних мовних груп.

Ім’я у православ’ї завжди мало велике значення. Згідно з біблійними традиціями, якщо дитина отримує ім’я праведника, то стає причетною до її слави та святості.

Грудень та іменини

Святці- це основа вибору імені, визначальна, якому святому буде присвячений день Ангела.

  • У період раннього християнства був певних правил для вибору, у побуті залишалося багато язичницьких імен. Пізніше, коли обрані Богом люди ставали святими, їхні імена записували у православному календарі.
  • Опис події або дій святого є прикладом для наслідування інших людей, які намагатимуться будувати свій шлях по життю обраного імені святого.
  • Після того як почали називати дітей за святцями – у грудні, січні, березні – у будь-яку пору року, список імен тривалий час поповнювався. Зараз є можливість вибору практично щодня.

Православні імена за святцями у грудні

Традиція обирати імена за святцями

Грудень як місяць народження або хрещення визначає ім’я новонародженого. З прийняттям хрещення на Русі виникло правило давати імена на честь святих. Наприклад, князь Володимир, який взяв участь у цьому таїнстві, отримав ім’я Василь.

Право обирати ім’я у Синодальний період перейшло до священнослужителя, який проводив обряд хрещення.

У грудні імена за святцями розташовані відповідно до дати смерті. Саме ці дати вважаються у православ’ї початком вічного життя, часто на ці дні припадають особливі свята для віруючих.

Тим не менш, традиція вибору імені все ж таки залишилася за батьками, а священнослужитель лише підтверджує його при таїнстві хрещення.

Про те, які імена вибрати за святцями у грудні, можна дізнатися у церкві.

Православні імена за святцями у грудні

Як вибрати ім’я?

Зазвичай у християнських сім’ях дитини нарікають на честь канонізованих святих, або на честь святого, особливо шанованого в сім’ї. Даючи канонічне ім’я дорогому чаду, батьки прагнуть увічнити особисте ставлення до небесного покровителя, сподіваючись, що він позитивно вплине на життя дитини.

При цьому канонічні імена, прийняті в побуті, все частіше приймалися за основне ім’я для людини, а не як друге, дане при хрещенні.

Цікавий факт для тих, у кого народження припадає на грудень: святці зі списком імен можуть містити канонічну вимову, яка в житті звучатиме інакше. Наприклад, Іван тепер звучить як Іван. Інші імена, пов’язані із середньовіччям, наприклад: Володимир, Олег, Гліб, були церквою канонізовані та отримали розряд календарних.

Православні імена за святцями у грудні

Зимове вшанування святих

Грудень за церковним календарем славиться своїми святами і тим, що весь місяць присвячений тривалому посту, що розпочався 28 листопада. Цього дня розпочинається Різдвяний піст, а на 1 грудня випадає 4 день посту. Цього місяця безліч церковних свят.

Ось деякі з них, які випадають за святцями на грудень:

  • 4 грудня – Введення в храм Пресвятої Богородиці.
  • 10 – свято ікони Божої матері “Знамення”
  • 19 – день святителя Миколи Чудотворця.
  • 25 – святителя Спиридона Триміфунтського, чудотворця.
  • 29 – пророка Аггея.
  • 30 – пророка Даниїла та мучеників Ананії та Азарії.

Православні імена за святцями у грудні

Чоловічі святі імена у грудні

У таблиці нижче наведено перелік імен згідно зі святками на перший місяць зими.

Звісно, у ньому неможливо надати всі імена. Тому вибір ліг на ту частину, яка найбільш співзвучна нашому часу. Якщо хтось має зацікавленість у самостійному виборі імені, потрібно звернутися до священнослужителя за порадою.

Імена за святцями, грудень:

01.12 Платон, Роман.
02.12 Авдей, Варлаам, Денис, Іларіон, Йосаф, Федір, Христофор.
03.12 Авраам, Анатолій, Григорій, Іван, Йосип.
04.12 Ярополк (день поминання – 5 грудня).
05.12 Архіпп, Валеріан (Валерій), Воїн (Михайло Воїн), Максим, Михайло, Петро.
06.12 Олександр, Олексій, Григорій, Макар, Митрофан, Федір.
07.12 Олександр, Григорій, Євген, Марк, Меркурій, Симон.
08.12 Петро, Клементій.
09.12 Опанас, Георгій, Інокентій, Федот, Юліан, Яків.
10.12 Всеволод, Паладій, Роман, Феодосій, Яків.
11.12 Андрій, Василь, Данило, Єрофій, Іван, Костянтин, Никифор, Петро, Павло, Сергій, Степан, Тимофій, Федір, Хома, Сократ, Харитон.
12.12 Який, Данило, Денис, Іван, Микола, Парамон.
13.12 Андрій, Фрументій, Феофіл.
14.12 Антон, Дмитро, Наум, Сатурнін, Філарет.
15.12 Андрій, Опанас, Іван, Кирило, Соломон, Степан, Феофіл.
16.12 Ангел, Гаврило, Іван, Неофіт, Сава, Софон, Федір.
17.12 Геннадій, Іван, Серафим, Юлій (Юліан).
18.12 Анастасій, Гурій, Захар, Нектарій, Сава.
19.12 Максиме, Миколо.
20.12 Антон, Григорій, Дементій, Іван, Ігнатій, Лев, Ніл, Павло, Ісідор.
21.12 Кирило, Кіфа, Потап, Тихін.
22.12 Самуїл, Степане.
23.12 Гермоген, Євген, Євграф, Іван, Маріан, Степан, Хома.
24.12 Вікентій, Данило, Іван, Леонтій, Лука, Никифор (Нікон), Петро, Терентій, Філімон, Омелян.
25.12 Олександр, Анф, Розумник (Синехій), Спірідон.
26.12 Аркадій, Арсен, Євген, Євстрат, Никодим, Орест.
27.12 Аріан, Зосима, Леонід, Філімон, Фірс.
28.12 Вакх, Іванна, Йона, Павло, Степан, Трифон.
29.12 Аггей, Марін, Микола, Семен.
30.12 Азарій, Данило, Степан, Денис, Іван, Микита.
31.12 Георгій, Єрміл, Клавдій, Марк, Мартін, Михайло, Модест, Севастьян (Себастьіан), Семен, Флор (Фрол), Фока.

Православні імена за святцями у грудні

Історії та легенди грудня

Існує багато легенд із життя святих, завдяки яким люди їх шанують і обирають у свої захисники або як приклад для наслідування.

Ось розповідь про Священномученика Зотика Сиропитателя, день пам’яті про якого відзначають 30 грудня за старим стилем.

Зотик жив у Римі за часів правління першого християнського імператора Великого Костянтина. Він був із знатного і багатого роду, вивчав науки, мудрість його була відома імператору, який наблизив Зотика до двору і часто дотримувався настанов мудрої людини. Коли Великий Костянтин переніс столицю з Риму до Константинополя, за ним поїхав Зотик.

Він віддав перевагу скромному і аскетичному життю над багатством, а все своє золото направив на потреби сиріт і жебраків. Так, він викуповував у воїнів людей, хворих на проказу, бо за законами того часу прокажених топили. Зотик створював для хворих притулки за містом і молився про їхнє зцілення, маючи при цьому задарма лікування.

Імператор дізнався про подвижництво Зотика і пожертвував велику суму на допомогу. На ці гроші Зотик збудував будинок піклування для сиріт жебраків, лікарню для прокажених, створив дивно будинок і зробив багато інших потрібних справ для знедолених.

Коли до влади прийшов син імператора Констанцій, він дізнався про суму грошей, відданих Зотику і почав допитувати, щоб повернути гроші. Святий Зотик показав Констанцію лікарню та будинки для убогих і сирих, чим привів того в сказ. Молодий імператор наказав зрадити його болісної смерті. Святого Зотика прив’язали до мулл і тягли його по камені, роздерши і понівечивши тіло священномученика. Святий Зотик, прийнявши муки, віддав Богові душу, а на тому місці, де він помер, забив ключ чистої води.

Молитва Священномученику Зотику сироживачеві допомагає в дні бідної потреби, а також для твердості духу у важких життєвих ситуаціях, оскільки небесне багатство набагато більше за земне. І життя святого це підтверджує.

Православні імена за святцями у грудні

Збереження традицій

Святці не лише список канонізованих святих та церковний календар.

Угодники божі, а саме так називаються святі, своїм праведним земним життям подають приклад іншим. Вони догодили Богові, тому стають ангелами-охоронцями. Допомагаючи всім, хто просить, моляться Господу за тих, хто проходить випробування на Землі.

До списків включені святі різних рангів, зі своєю ієрархією: пророки, апостоли, мученики і т. д. У них була своя доля на Землі, але об’єднує їх одне: служіння Богу і дотримання заповідей.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua