Чому з'являється сивина в молодому віці до 30 років і старше

Чому з'являється сивина в молодому віці до 30 років і старше

Волосся у всіх різні. Але хоч би якими вони були: рудими, гладкими, кучерявими – хочеться довше зберегти їх у даному природою стані якомога довше. Сивина не входить у плани кожного з нас. Проте темп сучасного життя зі стресами, шкідливими звичками та вікові зміни вносить свої корективи. Людина починає сивіти.

Звісно, це ознака старості найчастіше. Але посидіти можна у будь-якому віці, а ось чому і як це запобігти, розповість стаття.

Що таке сивина

Чому з'являється сивина в молодому віці до 30 років і старше

Фото автора cottonbro: Pexels

За колір нашого волосся відповідає меланін. Він синтезується у клітинах волосяних фолікулів. Цей пігмент однаковий для всіх, але чим більше виробляється меланіну, тим сміливіше наші локони. У волосяних цибулинах, крім меланіну, є спеціальні клітини, які відповідають за формування волосяного стрижня.

Під впливом особливого ферменту – тирозинази – меланін поєднується з білком кератином. Таким чином росте вже фарбоване волосся. Порушується синтез меланіну, волосся знебарвлюється, стає прозорим. Однак у них заломлюється світло, і людина бачить їх сірими.

З віком меланіну впрацьовується дедалі менше, проте час знебарвлення волосся закладено у кожному генетично від народження. Стрілки такого годинника не можна ні прискорити, ні сповільнити. Годинники цокають і рівно у призначений термін запускають механізм депігментації волосся. Це може бути і в 20 років, і в 50+.

Крім того, вік сивини корелюється расою. Європейці починають сивіти років у 40, не раніше, азіати – у 35+, а представники негроїдної раси – у 50+. Найпомітніше сивина у брюнетів, блондини мають перевагу, зате сивіти починають раніше! У чоловіків сивіти починають вуса та борода, а у жінок – віскі та чубчик.

Людина адекватно оцінює сивину, вважаючи її заслугою віку, але з ознакою надзвичайної мудрості. З давніх-давен люди шукають способи позбавлення від цього косметичного недоліку. Але досі знайшли лише один – фарба. Але й фарбування не вирішує проблему кардинально: коріння волосся росте зі швидкістю близько 10 мм на місяць. Значить, фарбуватися треба знову і знову.

Причини

Ой їх так багато, що просто не знаєш, з чого почати! Напевно, найпотужнішим провокатором сивини таки є стрес. Усередині кожного волосся розташований тоненький канал, яким циркулює волога. Передбачається, що під час стресу різко зростає концентрація адреналіну.

У відповідь це організм починає синтез нейропептидов. Зі струмом крові вони потрапляють до волосяної цибулини, проникають у внутрішньоволосний канал і перешкоджають об'єднанню кератину та меланіну.

Крім того, на появу сивого волосся впливає:

 • тривала депресія: у період нервова система перебуває у пригніченому стані, існує ризик нервового зриву, проте це відбивається на зовнішньому вигляді людини;
 • неблагополучна екологія, фонова радіація, яка втручається і в процеси кератинізації локонів та в синтез меланіну;
 • проблеми травної системи з поганою засвоюваністю поживних речовин, ослабленням імунітету;
 • патологія щитовидки;
 • незбалансований раціон, дієти;

Чому з'являється сивина в молодому віці до 30 років і старше

Чому сивіє волосся і як це виправити?

 • шкідливі звички;
 • авітаміноз;
 • генетична схильність (99% всіх випадків передчасного посидіння, альбіноси);
 • безконтрольний прийом ліків;
 • коливання гормонального тла;
 • наявність хронічних соматичних захворювань;
 • ультрафіолету.

Що ж робити?

Сивина – фізіологічна найчастіше і не загрожує твоєму здоров'ю. Але при цьому може завдавати естетичного дискомфорту. Панікувати не треба. Є багато коштів, які допоможуть усунути цей недолік, нехай на якийсь час. Справа в тому, скільки часу ти готова витратити на боротьбу з сивими локонами. У будь-якому випадку, поява першого сивого волосся – сигнал до дії.

Починати треба з комплексного клініко-лабораторного обстеження. Це допоможе виключити серйозні захворювання, здатні викликати порушення меланіносинтезу або білкового обміну. Заодно, ти переконаєшся у відсутності генетичної схильності, з якою боротися загалом марно. Потрібно навчитися приховувати цей недолік, і все.

Уповільнити посідання можна, якщо приділити належну увагу своєму раціону. Щодня на твоєму столі повинні бути:

 • вітаміни групи В – бобові, гречка, вівсянка, субпродукти, свинина, знежирене молоко, горіхи, часник, шпинат, томати;
 • мідь у вигляді зерен маку, кунжуту, насіння, висівок, зернових, баранячої печінки;
 • фолієва кислота – печінка тріски, шпинат, волоські горіхи;
 • залізо – пшоно, рисове висівки, соя, какао, бобові, яблука, гранат;
 • селен – камбала, хліб грубого помелу, яйця, свиняча печінка.

За відсутності тих чи інших продуктів на допомогу прийдуть вітамінно-мінеральні комплекси, збалансовані як Вітрум, наприклад. За відсутності результату треба консультуватися з трихологом, але не відступати.

Терапія

Ще нещодавно курс лікування обмежувався призначенням препаратів, які блокують загибель меланіну: ін'єкції Магнезії, Антиседин, доглядові засоби з вітамінами та мінералами. Але! За час існування цієї проблеми вчені знайшли людей, посивіле волосся яких повернуло свій початковий колір. Зрозуміли, у чому суть питання і вирішили повторити «фокус».

Вперше вирішення проблеми запропонував британський дерматолог Стенлі Комаїш (Stanley Comaish) наприкінці минулого сторіччя. Він побачив пацієнта 38 років, у якого частина голови була сивою, а частина зберегла свій колір. При цьому у частини сивого волосся коріння відростало початкового забарвлення. Сивина їх покидала. Вчений не встиг довести відкриття до логічного завершення, він помер.

І ось тільки вже в наші дні американець Мартін Пікард продовжив наукові дослідження і дійшов висновку про нерівномірність старіння клітин нашого тіла. Волосся при цьому наочно демонструє це, стаючи індикаторами патологічних процесів в організмі. Тобто, локони мають інформацію про минулі проблеми зі здоров'ям, на кшталт річних кілець дерев. Відцифрувавши архів волосяних даних, учений дійшов висновку, що зростання сивого волосся і волосся, з відростаючим знову корінням колишнього кольору, різне за швидкістю.

Таким чином, він визначив рік початку старіння пасм і зіставив з сивиною ті хвороби, які переслідували людину цього року. Іншими словами, знайшов точну причину-тригер сивини.

Ти ж розумієш, що знаючи причину патології, її можна навчитися лікувати! Так і з сивиною. Виходить, що вона – не вирок, її можна контролювати та коригувати. Але в цьому є одне «але»: така можливість зберігається лише до 40 років. Далі сивина незворотня по-справжньому.

Чому з'являється сивина в молодому віці до 30 років і старше

Giphy

Тепер перед вченими стоїть ще одне завдання: знайти речовину чи механізм, що дозволяє реставрувати колір волосся. Значить, скоро на нас чекають нові дивовижні відкриття.

Альтернатива

Її випадково відкрили інші американські вчені – Осаму Симомура (Osamu Shimomura), Мартін Чалфі (Martin Chalfie) та Роджер Тсієн (Roger Tsien), які у 2008 році стали лауреатами Нобелівської премії. Вони створили різні форми зеленого білка, що світиться, медуз.

Вчені виділили ген, який відповідає за цей білок, і навчилися його пересаджувати. Ген в організмі тварин починав світитися та показував усе, що там відбувається. У волосяних мішечках у білих мишей, наприклад ген, зчеплений з аденовірусом, залишався всередині фолікулів і давав ріст волоссю природного зеленого кольору.

З'явилася надія, що таким чином на генетичному рівні можна буде прибирати сивину. Але поки що – це лише надія. Окрім зеленого кольору, аналогів не знайдено. Так само на рівні розмов залишилася і ідея створення вакцини від сивини. Тож поки що – живемо надією, а використовуємо перевірені бабусині способи: правильне харчування, відсутність шкідливих звичок та спокій.

Методи відновлення меланіну

Сьогодні медицина пропонує таке:

 • масаж волосистої частини шкіри голови, що покращує кровотік;
 • мезотерапію з речовинами, що відновлюють структуру пасм;
 • плазмоліфтинг – для зміцнення імунітету;
 • лазер – для балансування кровообігу;
 • часте розчісування волосся щіткою із натуральної щетини;
 • рух, спорт;
 • стрижка та фарбування локонів.

Чудес чекати не варто: сивина поки необоротна, але терпіння і праця – подолають усі.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua