Користь та шкода для жінок колагену для прийому всередину

Користь та шкода для жінок колагену для прийому всередину

Сьогодні колаген є практично у всьому: в антивікових косметичних продуктах, помадах, газованих напоях, цукерках. То що ж це за речовина, яка набула такої популярності і наскільки вона необхідна нашій промисловості та людині? Стаття відповість на ці запитання.

Що таке колаген

Користь та шкода для жінок колагену для прийому всередину

Фото автора Anna Tarazevich: Pexels

Це білок, який є основою сполучної тканини організму людини. На його дою припадає майже третина всіх білкових утворень. Це пояснюється просто, з нього складаються наші зв'язки, сухожилля, шкіра, волосся, компоненти зубів та суглобів.

Колаген входить в оболонку судин. Його основна функція – склеювання, невипадково у перекладі з грецького kolla і перекладається як клей. Колаген – це фібрилярний білок, його волокна зв'язують клітини нашого організму в єдине ціле. Це дозволяє нашим тканинам витримувати позамежні навантаження.

Колаген постійно синтезується в організмі, відкладається монолітними брилами і старіє. Фібрили вже не здатні витримувати сильне розтягування, та й їхня кількість поступово знижується. Шкіра втрачає еластичність, формуються зморшки, овал обличчя деструктурується, суглоби стають менш рухливими, кістки – тендітними. Постає питання про заповнення втраченого сполучною тканиною свіжого колагену.

Є два варіанти – активація синтезу власних фібрил, реставрація, тобто відновлення постарілих або введення об'ємів, що бракують, ззовні.

Види колагену

У природі є близько 20 різновидів білка фібрилярного. Різниця між типами колагену у складі амінокислот. Найбільш важливі для людини всього 4:

 • колаген першого типу – найзатребуваніший і найпоширеніший, він займає до 90% колагенових волокон в організмі людини. Каркас таких волокон підтримує міцність та еластичність шкіри, сухожиль, кісток, зубів, сполучної тканини, у тому числі – у судинній стінці;
 • другий тип – більш пухкий варіант колагену. Він йде формування хрящів, відповідає рухливість суглобів;
 • третій тип складається з ще більш розтяжних та тонких фібрил. Він входить до складу сполучної тканини м'язів та судин, внутрішніх органів та бере участь в оформленні фібрил колагену першого типу. Максимум такого колагену зосереджено на системі травлення. При його нестачі рвуться капіляри та виникає кровотеча;
 • колаген четвертого типу становить основу базальних мембран та клітинних оболонок. Він не здатний формувати колагенові волокна та не є фібрилярним білком. Виглядає він як сітчаста тривимірна найтонша субстанція.

Користь та шкода для жінок колагену для прийому всередину

Все що Ви хотіли знати про колаген

Корисні властивості

Їх дуже багато: від покращення зовнішнього вигляду шкіри до покращення настрою та травлення. Ось основні:

 • колаген покращує здоров'я дерми. Оскільки фібрилярні волокна утворюють сполучнотканинний каркас шкіри, від них залежить її міцність, пружність, еластичність.

Колаген бере участь у формуванні потенціалу самовідновлення дерми, який до 25 років без жодної сторонньої допомоги з успіхом компенсує втрату вологи та негативні впливи зовнішніх факторів на шкіру. Колаген – природний регенерант дерми. Якщо виникає його дефіцит, шкіра стоншується, стає сухою, повзе вниз за законами гравітації, в'яне. Заповнити втрату колагену за даними німецьких дослідників може його прийом внутрішньо;

 • фібрилярний білок має болезаспокійливі властивості. Він захищає хрящ від руйнування. З віком, коли його синтез зменшується, виникає ризик остеоартриту. Харчові добавки можуть пом'якшити цю ситуацію. Крім того, він має протизапальні властивості, що теж полегшує суглобові неприємності;
 • колаген зміцнює кістки, мінімізує ризик розвитку остеопорозу, стимулює ріст м'язів;
 • деякі фахівці говорять про те, що колаген захищає і серцевий м'яз. Це пов'язано з присутністю колагену в судинних стінках, що зміцнює судини та сприяє профілактиці інфарктів та інсультів;
 • колаген підвищує міцність нігтьових пластинок, стимулює їх зростання, покращує структуру волосся.

І все це БАДи! Прямих наукових доказів їхнього впливу на організм людини не існує, але клінічні дослідження є. Вони проводяться в різних країнах і говорять про користь колагену при вживанні.

Протипоказання

Корисні властивості колагену сконцентровані у біодобавках. Вважається, що вони натуральні та практично не мають протипоказань. Але це не так. Протипоказання до їхнього прийому є:

 • індивідуальна нестерпність компонентів. Багато їх колагенових БАДів виробляють на основі яєць, коров'ячого молока, морепродуктів, горіхів. А це все сильні алергени. Тому перед використанням БАДів завжди слід уважно вивчати їх склад та у разі потреби шукати альтернативу;
 • колаген не показаний пацієнтам з порушенням функції печінки та нирок;
 • під час вагітності та грудного вигодовування біодобавки з колагеном приймаються лише за призначенням лікаря та під його суворим контролем.

До побічних ефектів колагенових БАДів можна віднести неприємний присмак у роті, печію та почуття тяжкості.

Звідки беруть колаген

Колаген виробляється самим організмом і називається в цьому випадку ендоколагеном. До певного віку його достатньо, щоб вирішувати всі проблеми, що виникають. У молодості активна продукція колагену спрямована на негайне заповнення зруйнованих фібрил або їх реставрацію. Але з віком синтез власного колагену сповільнюється, а проблеми, пов'язані з його руйнуванням та деформацією, наростають.

Необхідна підтримка екзоколагену, що надходить ззовні. Наприклад, при стресах, захопленні засмагою, після важких хвороб чи вегетаріанстві – потреба у колагені різко зростає. Оскільки колаген міститься в продуктах тваринного чи рослинного походження, здається, що пацієнт завжди має вибір.

Проте справжній колаген – завжди тваринного походження. У паростках пшениці та в ламінарії йдеться про гідролізовані білки, що нагадують за складом та дією колаген. Не більше того.

Підтримувати нормальний рівень колагену допомагають продукти харчування: бульйон, зварений на кісточці, желе, яєчний білок, курка, яловичина, морепродукти та риба. Корисні і фрукти з овочами: у них немає колагену, але є амінокислоти та вітаміни, які допомагають організму синтезувати цей білок. Колаген же, у свою чергу, активує синтез еластину та фібриліну, які роблять шкіру молодшою.

Користь та шкода для жінок колагену для прийому всередину

Giphy

Переважним є морський колаген з дикої риби. Він активніше штурмує кровотік, оскільки близький структурою натуральному людському білку. Тваринний колаген дешевший і засвоюється гірше. Тому краще отримувати більше колагену природним шляхом, дотримуючись збалансованої дієти з високим вмістом білка, міді, вітамінів C та E.

Косметика з колагеном

Досі йшлося про харчовий колаген або БАДи. Але в косметології прийнято використовувати колаген у доглядових засобах чи ін'єкційно за допомогою апаратних інновацій. На жаль, молекули фібрилярного білка великі за розміром і не можуть протиснутися у вузькі пори шкіри, тобто не долають епідермальний бар'єр, працюють на поверхні.

Однак сьогодні все частіше використовують комбінації з бустерами, наприклад, або іншими біоактивними компонентами, здатними як паровозик протягнути їх за собою в глибокі шари дерми.

Але й місцевого зволоження колагеновими засобами вистачає шкірі для того, щоб виглядати сяючою та довго залишатися молодою. Колаген створює спеціальну плівку на поверхні дерми, яка утримує вологу всередині шкіри та не дає їй старіти. Ще активніше та продуктивніше діють ін'єкції колагену.

Вони доставляють фібрилярний білок до місця призначення і вирішують поставлене завдання: відновлюють зруйнований колаген, активізують синтез свіжого, молодого волокна. Це вирівнює рельєф дерми, видаляє зморшки, додатково зволожує шкіру.

Крім уколів, колаген може потрапити в дерму за допомогою мікропробиття або колагено-світлової терапії. Вибір процедури – прерогатива лікаря.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua