Що таке хлоазми чи пігментація на тілі та як її прибрати

Що таке хлоазми чи пігментація на тілі та як її прибрати

Як багато для нас означає наш зовнішній вигляд? Не ідеальність шкіри, волосся, нігтів… все це може вплинути на нашу самооцінку, поведінку та навіть на важливі рішення, які приймаються у житті. Сьогодні мова піде про захворювання, частота народження якого досягає 25-30% серед населення, особливо у жінок – про хлоазм.

Як виглядає хлоазму

Що таке хлоазми чи пігментація на тілі та як її прибрати

Фото автора Olya Prutskova: Pexels

Хлоазма – це набуте порушення вироблення пігменту у шкірі (його збільшення). Зовнішньо є плями від темно-жовтого до темно-коричневого кольору, розташовані на обмежених ділянках, які можуть бути неоднорідно пофарбовані.

Це порушення найчастіше зустрічається у жінок віком від 20 до 50 років, в основному у вагітних. У 10% випадків хлоазму виникає у невагітних жінок та у чоловіків. Більше тривало і складно хлоазму лікується у власників смаглявої шкіри.

В основному хлоазму зустрічаються на обличчі:

 • частіше це – область чола, щік, скронь, верхньої губи, носа, перенісся;
 • рідше – область шиї, декольте.

У вагітних до тих самих зон:

 • обличчя, шия, декольте;

Можна додати додаткові:

 • темна смужка по середній лінії живота, потемніння сосків, зовнішніх статевих органів.

Плями, як правило, розташовані симетрично, можуть зливатися між собою. Хлоазма не має жодних хворобливих чи неприємних симптомів, не впливають на здоров'я в цілому, не перероджується у злоякісні новоутворення, але, не рідко, приносить серйозний психологічний дискомфорт.

Найправильнішою дією, за бажання вирішити цю проблему, буде звернення до фахівця. Обстеженням та лікуванням пацієнтів з гіперпігментацією займаються лікарі дерматологи та косметологи. Оскільки вироблення пігменту меланіну безпосередньо пов'язане з рівнем кількох жіночих гормонів, у деяких випадках може знадобитися консультацій гінеколога.

На прийомі в лікаря

При відвідинах фахівець збирає історію захворювання, оглядає змінену шкіру за допомогою дерматоскопа (збільшення в 10-кратному розмірі), а за необхідності спеціальною лампою (лампа Вуда). Це допомагає визначити тип хлоазми (глибину залягання пігменту), перебіг захворювання, виявити фактори, що призвели до підвищення рівня пігменту у шкірі.

Так як, плями з'являються через те, що зерна меланіну (пігментні клітини) накопичуються в різних шарах шкіри, колір плям буде різним, залежно від глибини розташування – чим відтінок плям ближче до сірого, тим глибше розташоване скупчення пігменту. Чим більш поверхневий, тим тепліший відтінок воно має (світло-коричневий, жовтуватий). Від глибини розташування пігменту в шарах шкіри може залежати також вибір методу лікування і прогноз.

Що таке хлоазми чи пігментація на тілі та як її прибрати

Хлоазма

Перебіг захворювання може бути різним, існують:

 • проходять форми – у разі плями хлоазмы можу проходити самостійно;
 • персистуючі форми – тривалий перебіг захворювання з тимчасовим поліпшенням, і потім прогресуванням.

Причини появи хлоазми

Точні причини виникнення хлоазми невідомі, але визначено фактори ризику, які провокують утворення цього порушення. Це:

 • Вагітність, клімакс – у таких випадках дуже часто плями частково або повністю зникають у післяпологовий період після відновлення менструацій або після закінчення клімактеричного періоду;
 • Інсоляція, особливо надмірна, включаючи штучну засмагу – прояви захворювання можуть посилюватися після перебування на сонці або в солярії та зменшаться після відсутності впливу ультрафіолету;
 • Прийом оральних контрацептивів, інших гормональних препаратів (оскільки естроген, прогестерон впливають на продукцію меланіну);
 • захворювання печінки (вірусний гепатит, цироз печінки), деякі загальні захворювання (туберкульоз), захворювання щитовидної залози;
 • Запальні захворювання статевих органів у жінок;
 • Генетична схильність до надмірної освіти меланіну.

Лікування хлоазми

Хлоазму суперечливе захворювання – у якихось випадках лікування дає добрий ефект, у інших – ефект можна отримати. На даний момент немає ефективного універсального препарату для лікування хлоазми, але комплекс засобів та впливів може призвести до необхідного результату.

Якщо є хлоазму, потрібно дотримуватись деяких загальних рекомендацій:

 • Уникати дії сонця, використовувати сонцезахисні засоби з високим вмістом SPF цілий рік (влітку не нижче 50, взимку від 30 і вище);
 • Під час вагітності також дуже важливо захищатися від сонця, застосовувати сонцезахисні засоби щодня. Таким пацієнткам рекомендується набратися терпіння, тому що є ймовірність, що хлоазма після вагітності пройде самостійно;
 • При використанні оральних контрацептивів та інших гормональних засобів необхідно проконсультуватися з лікарем та обговорити можливість їх скасування.

У лікуванні цього захворювання досить успішно використовують:

 • хімічні пілінги – поверхневі та серединні (особливо: Трихлороцтова кислота та Альфа-гідроксикислоти);
 • косметичні засоби, що містять відбілюючі компоненти (такі як: Гідрохінон, Аскорбінова кислота, Азелаїнова кислота; особливо в комбінації з Дексаметазоном, Гідрокортизоном);
 • у комплексних складах добре працюють: Койєва кислота, Транексамова, Цистеамін, Хеліокар;
 • Останнім часом стали широко використовувати фототерапію, лазерну терапію.

Чи можна вилікувати хлоазму в домашніх умовах

Самому впоратися із цією проблемою практично неможливо. У деяких випадках можна отримати лише деяке освітлення відтінку. Але, існує ризик нашкодити шкірі, тому що відбілюючі засоби у високих концентраціях (що може бути при неправильному самостійному їх застосуванні) мають ушкоджуючі властивості.

Більшість народних методів ґрунтується на використанні наступних інгредієнтів:

 • трави та рослини: петрушка, ромашка, чистотіл, солодка та інші;
 • продукти: сметана, сир, лимон та лимонний сік, мед, сирі яйця;
 • аптечні препарати: перекис водню, ацетилсаліцилова кислота, борний спирт та багато іншого.

Якщо говорити про першу групу – трави та рослини не мають доведеної ефективності, але й не завдадуть шкоди. А якщо використовувати засоби з третьої групи – їх використання може бути небезпечним для здоров'я та зовнішнього вигляду – оскільки аптечні інгредієнти можуть спричинити опіки та інші пошкодження шкіри.

Саме тому розумним рішенням буде звернення до фахівця, який порекомендує «правильні», безпечні та ефективні засоби.

Але найголовніше – вміння приймати та любити себе «не ідеальним» – допоможе сприймати життя з оптимізмом незалежно від особливостей шкіри!

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua