Застосування натрію хлориду в косметиці для волосся

Застосування натрію хлориду в косметиці для волосся

Поварена сіль необхідна скрізь. Ти добре знаєш її смак, а от можливості хлориду натрію у косметиці тобі теж знайомі? Виявляється, без NaCl багато доглядових засобів і не доглядові зовсім, а шампуні просто перестають виконувати свою основну функцію.

Так, це класна здатність чистити шкіру, волосся, побутові предмети. Використовується кухонна сіль як загусник, консервант, поглинач неприємних запахів.

На здоров'я негативно не впливає, але у високих концентраціях здатна спровокувати подразнення шкіри та слизової очей, висушує та стоншує дерму, робить волосся тьмяним і ламким. Не випадково після морських купань рекомендують ополіскуватися прісною водою.

До складу косметики NaCl почали додавати з абсолютно банальної причини: вона суттєво здешевлює вартість кінцевого продукту. Як і в харчовій промисловості – чим солоніше, тим дешевше. У косметології дія хлориду натрію аналогічна морській воді.

Відсоткове співвідношення солі мінімальне: від 2 до 4%. Це допоміжний косметичний інгредієнт, жодних прямих показань для її використання немає. Щоправда, якщо збільшити відсотковий вміст речовини до 30-40%, NaCl стає основним компонентом, що діє, і збільшує об'єм волосся, ідеально чистить шкіру.

А чому? Тому що перед нами класичний гіпертонічний розчин на косметичний лад, який витягує на себе всі забруднення, шкірне сало з пір та з поверхні епідермісу шкіри голови, як дренаж, залишений у рані.

Функції NaCl

Sodium Chloride у косметичних засобах з SLS та ПАР виконує наступні функції:

 • гарантує стабільну в'язкість косметичних продуктів;
 • демонструє властивості антисептика;
 • контролює необхідну консистенцію догляду;
 • використовується як натуральний загусник;
 • ароматизує продукт, видаляючи неприємні аромати;
 • посилює парфумерну композицію;
 • чистить емаль зубів, освіжає ротову порожнину;
 • у гоммажах і скрабах діє як природний абразив;
 • збільшує вагу та обсяг б'юті-продуктів, затримуючи в них воду.

Небезпека

Содіум хлорид – природна речовина. Воно не токсичне, не канцерогенне, тому абсолютно безпечне при зовнішньому застосуванні у допустимих концентраціях. Однак, по суті, це – звичайна сіль, яка може дратувати, роз'їдати шкіру та слизові оболонки, висушувати їх і волосся, призводити до алопеції.

Застосування натрію хлориду в косметиці для волосся

ТОП-5 шампунів із масмаркету

У шампуні для жирного волосся Sodium Chloride знаходиться на своєму місці, але сухе волосся може зіпсувати. Чому? Є ряд причин, але основна – це зневоднення волосяних фолікулів, блокування нормального зростання та розвитку стрижнів.

Не можна використовувати шампуні та кондиціонери з Sodium Chloride після кератинового відновлення або випрямлення волосся. Сіль обнулює лікувальний ефект процедури. При випадковому попаданні в очі – викликає печіння та свербіж. NaCl вимиває фарбу із волосся.

Що стосується шкіри, то в розумній концентрації Sodium Chloride має заспокійливий ефект, але без жалості сушить її. Це пов'язано з типом шкіри: сіль хороша для жирної та проблемної дерми, оскільки абсорбує надлишки шкірного жиру та регулює роботу сальних залоз.

Але для сухої, ні. Якщо і доводиться використовувати засоби із сіллю, то сухій шкірі після їх застосування потрібен живильний крем. NaCl у сухої та чутливої шкіри за високої концентрації порушує природну мантію, позбавляє її можливості утримувати вологу, відкриває ворота для мікробів.

Суха дерма відчуває стягнутість, розвивається реакція подразнення. Причому, якщо сіль використовувати разово, то й суха дерма буде вдячна за таке чищення, оскільки природний бар'єр не встигне зруйнуватися за одне застосування.

А ось тривале використання догляду з хлоридом натрію викликає протилежну реакцію через порушення бар'єрної функції.

Якщо ж говорити про небезпеку Sodium Chloride, то це органіка, схвалена Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA), та його рейтинг GRAS визнаний відносно безпечним.

Речовина не входить до списків заборонених компонентів косметичних засобів на території РФ та інших країн.

Де є

Насамперед, у шампунях і кондиціонерах, інших миючих засобах через здатність підсушувати дерму, прибирати на якийсь час лупу. Бактерицидні та відбілюючі властивості речовини потрібні у виробництві зубних паст, ополіскувачів порожнини рота.

Хлорид натрію за рахунок води підвищує об'єм продукту, а в засобах на основі води та олії попереджає процес розшарування, що впливає на консистенцію косметичного засобу та допомагає його зручному нанесенню на шкіру.

Інгредієнт додають до складу декоративної косметики: тональних кремів, основ під макіяж, пудр.

Яких засобів із сіллю варто уникати

Sodium Chloride не є небезпечним, якщо в списку інгредієнтів займає останні рядки. Але речовину часто поєднують з іншими небезпечними для здоров'я інгредієнтами. Тому при покупці будь-якого б'юті-продукту треба уважно вивчати його склад. Краще відмовитися від придбання догляду за наявності:

 • парабенів – вони використовуються як консерванти та ароматизатори, але проникають глибоко у шкіру, порушуючи гормональний баланс організму;
 • етаноламінів – регулятори рН та загусники косметики, здатні спровокувати подразнення та вплинути на роботу щитовидки;
 • тальку – він затримує вологу в б'юті-продукті, але закупорює пори та зневоднює дерму;
 • синтетичних ароматів і ароматизаторів – вони алергенні до крайності, чим їх менше, тим краще;
 • формальдегіду – консервант та канцероген в одному флаконі;
 • фталатів – пластифікатори, небезпечні для дітей та чоловіків через гормональні порушення;
 • силіконів – зволожувачі, що розгладжують шкіру, але негативно впливають на імунітет та репродукцію;
 • пропіленгліколю – зволожувач, але він підвищує проникність дерми для токсинів.

Зверніть увагу, скрізь, де є ці речовини, присутня і сіль, навіть якщо її немає в списку інгредієнтів. Вона додається за замовчуванням для збільшення обсягів б'юті-продукту.

Правила застосування

Щоб не випробовувати долю, краще покластися на правила використання NaCl у косметиці:

 • зберігати продукт треба герметично закритим, щоб уникнути ризику розмноження бактерій та продовжити термін придатності;
 • виключити влучення солі в очі, а при випадковості – терміново промити слизові оболонки великою кількістю води;
 • не вживати косметичні засоби усередину;
 • не використовувати продукти з терміном придатності, що минув;
 • не можна користуватися косметикою з NaCl, якщо її зовнішній вигляд викликає підозру. Інакше може виникнути неприємна ситуація;

У вагітних, наприклад, апріорі знижується природний захист шкіри на тлі гормональних коливань. Дерма стає алергічною та чутливою до будь-яких подразників. З урахуванням того, що Sodium Chloride – компонент парфумерної віддушки, краще відкласти таку косметику набік до кращих часів.

Всім відома реакція майбутніх мам на запахи: нудота та запаморочення. Крім того, сіль часто поєднується з сульфатами та жорсткими ПАР, які апріорі небезпечні для вагітних. Тому сам Бог наказав вибрати косметику без сульфатів, парабенів та силіконів.

Отже, підіб'ємо підсумок: Sodium Chloride – недорогий і ефективний компонент у складі косметичних засобів. Він виконує багато функцій і при розумному застосуванні не шкодить здоров'ю.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua