Може бородавка зростати: причини, що робити

Папиломатозы часто призводять до доброякісних утворень на шкірних покривах людини — бородавок. Коли бородавка зростає і збільшується в розмірах, це може призвести до її переродження в ракову пухлину. Це утворення округлої форми, вкрите кіркою, під яким знаходяться судини, що живлять його кров’ю. Існує кілька видів і типів наростів. Які з них несуть небезпеку для здоров’я, і коли слід звертатися за медичною допомогою?

Может ли бородавка расти: причины, что делать
При виростанні бородавки слід підготуватися до лікування і навіть до можливого хірургічного видалення новоутворення.

Чому виникають?

Поширена думка про те, що бородавки з’являються при контакті з земноводними — помилково. Причина виникнення бородавок — потрапляння вірусу папіломи від хворого на шкіру здорової людини. Зараження відбувається таким чином:

 • при тілесному контакті з хворим;
 • причиною інфікування виступає постільна білизна та побутові предмети;
 • після відвідування місць з великою кількістю людей (пляж, басейн, парильні та лазневі закладу);
 • поширені причини інфікування — мікротравми шкіри (садна, порізи, удари і т. д.).

У групі ризику підхопити вірус люди, які зловживають алкоголем і тютюнопалінням, зі слабким імунітетом, часто піддаються стресам, і не дотримують режим вживання їжі. Локалізація утворень різноманітна. Найчастіше зустрічаються:

 • в області статевих органів;
 • на стопах і пальцях ніг;
 • в області шиї, на обличчі;
 • плоскі нарости можна побачити у дитини на руках.
Может ли бородавка расти: причины, что делать
По мірі росту, бородавка здатна змінювати колір, форму, приносити дискомфорт.

Етапи зростання бородавки

Бородавки мають тенденцію розростатися і з’єднуватися в один великий наріст. При цьому може змінюватися колір освіти (на чорний або коричневий), і його щільність. Виглядає як шипица з шаруванням пластинками. Якщо на неї натиснути, може відчуватися біль і свербіж. Іноді навколо основного наросту виростає група дрібніших. Основні види та етапи росту бородавок такі:

Вид наросту Як росте
Плоский Сірого, жовтого або рожевого кольору. На шкірних покривах з’являються папули, які з часом збільшуються в розмірах і зростаються в одну.
Старечий Спостерігається маленька коричнева пляма, яке невпинно розростається, здіймається над поверхнею шкіри, і має вигляд круглого плями.
Підошовний З’являється на стопах і пальцях ніг у вигляді натоптиша, оточеного ороговілої шкіри, яка розростається, і вражає прилеглі ділянки. Болюча на дотик.
Звичайна Спочатку виглядає як невеликий виріст, потім збільшується в діаметрі, може змінювати колір, на дотик новоутворення шорстке.
Гострокінцевий Спочатку має вигляд папули, потім розростається. Нарости зливаються в один, можуть кровить.

Коли небезпека і що робити?

Папіломи можуть перероджуватися в онкозахворювання: у жінок — це рак шийки матки, у чоловіків (рідше) — рак передміхурової залози. Крім цього, перебуваючи в місцях постійного тертя і травматизації, цілісність шкіри на бородавках порушується. У мікроранки потрапляє інфекція, і виникають ускладнення. Приводом для занепокоєння стають такі симптоми:

 • інтенсивне зростання бородавок;
 • больові відчуття при натисканні;
 • зміна кольору на бородавки;
 • поява крові або іншого ексудату.

У таких випадках потрібно негайно звернутися до фахівця. Самостійно видаляти вирости не можна, оскільки можна пошкодити кровоносні судини, і занести в рану інфекцію. В якості лікування лікар може порекомендувати хірургічне втручання (якщо бородавка виросла до максимальних розмірів), методики лазера, азоту, радіохвилі. Проте прибрати наріст — не значить позбутися від проблеми взагалі. Адже етіологія захворювання — вірусна. Для лікування застосовуються препарати «Кондимин», мазь «Бонафтона», крем «Альдора», розчин «Коломак», «Верукацид», «Вартек». Широко застосовуються народні засоби, але тільки після консультації з фахівцем. Можна мазати папіломи соком чистотілу, сирої картоплі, часнику, прикладати шкурки банана або компреси з відвару череди. Для профілактики недуги застосовуються вакцини.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: