Чому не можна спати ногами до дверей: як тлумачили прикмету у різних культурах

Розповідаємо про багаторічні переконання, пов'язані з розташуванням спального місця, яких багато хто дотримується досі.

Чому не можна спати ногами до дверей: як тлумачили прикмету у різних культурах

1.Скандинавська
2. Китайська
3. Слов'янська
4. Релігійна

Думка психологів

Сон – сакральна дія в багатьох культурах. Наприклад, одні народи вірили, що коли людина засинає, її душа залишає тіло і мандрує світом, інші вважали, що сон — це маленька смерть. Тому, на їхню думку, кожне пробудження це переродження.

Незвідана область породила багато забобонів. Сьогодні зупинимося на прикметі, яка пояснює, чому не можна спати ногами до дверей. Ти дізнаєшся, в яких культурах виникло таке переконання і з чим воно пов'язане. Екскурс за багатовіковими прикметами провела шаманка та ясновидець Кажетта Ахметжанова.

Спати ногами до дверей: 4 теорії

1. Скандинавська теорія

Згідно з давньою скандинавською теорією, весь світ ділиться на три частини:

 • навколишню дійсність,
 • світ богів,
 • темний Всесвіт.

Останньою складовою світу предки сучасних скандинавів побоювалися найбільше. Вони вірили, що душа може потрапити на темну сторону під час сну, а порталом для цього стане вхід до кімнати, тобто дверний отвір. Потрапивши до темного Всесвіту, душа людини могла назавжди залишитися в цій «пастці». Наявом відображенням такої пастки вважалася несподівана смерть уві сні.

Незважаючи на те, що древні скандинави з повагою ставилися до смерті і навіть зводили її в якийсь культ, вони відчували страх перед такого роду відхід в інший світ. Боялися, що душа опиниться в полоні злих духів і буде приречена на вічні муки та блукання між світами.

Тому представники цієї культури забороняли лягати ногами до виходу.

Віриш у прикмети?

 • Так!
 • Про всяк випадок дотримуюсь
 • Не вірю
 • 2. Китайська

  Феншуй має не менш цікавий погляд на цю прикмету. Згідно з китайським вченням, кожен предмет у будинку має бути на своєму місці. Правильне розміщення створює гармонію в приміщенні і позитивно впливає на енергію Ци, яка циркулює в кожній людині — відповідає за життєву силу і внутрішній потенціал. Китайці ретельно ставляться до збереження Ці. Зокрема, прихильники феншуй вважають, що життєва сила може залишити тіло під час сну ногами до дверей.

  Неправильне розташування тіла не дасть розслабитися — тому вранці людина, яка проігнорувала прикмету, прокинеться бадьорою, а слабкою і вимотаною. Якщо враховувати правила відходу до сну, то, навпаки, можна покращити своє життя: здобути любов, внутрішню гармонію, покращити здоров'я.

  У феншуй є чіткі рекомендації, як правильно спати – ногами до дверей чи головою:

  • щоб віднайти внутрішню гармонію, уві сні «дивися» ногами на Схід, а головою у бік Півдня,
  • якщо хочеш прийняти правильне рішення після пробудження і виконати важливе завдання, дивись головою на Північний Схід,
  • розташувавши ноги на Заході, можна поповнити запаси енергії,
  • щоб знайти любов, потрібно «дивитися» ногами на Схід.

  Також китайці вірять, що якщо спати головою до вікна, можна викликати свій будинок хвороби, хвороби або інші неприємності. Вчення пояснює це тим, що у вікно, як і двері, виходить частина енергії. Крім того, ночами через нього до будинків заглядають злі духи, які можуть навести кошмари на сплячого. Тому в Китаї прихильники цього вчення ставлять ліжка подалі від заборонених прорізів — щоб не позбавити себе енергії та вберегти від поганих снів.

  3. Слов'янська

  На Русі пояснення, чому не можна спати ногами до дверей, тісно пов'язане із звичаєм у такий спосіб виносити покійників із приміщення. Так робили, щоб дух померлого не знайшов дороги назад. Тому в ті часи перше, про що думали люди, коли бачили людину, яка спить у такому становищі, — це смерть та похорон. З цієї ж причини ліжка, навіть відгорнуті в інший бік, намагалися ставити подалі від входу — щоб душа, яка блукала під час сну, не притягнулася до пекла через двері.

  Багато хто і зараз дотримується цього забобону – уникають установки ліжка підставою до виходу, щоб уникнути кошмарів.

  Також давньослов'янські забобони перегукуються зі скандинавськими. Вони теж вірили, що, засинаючи неправильно, людина ризикує не прокинутися вранці — душа може піти через дверний отвір і не повернутися. Подібне переконання сформували часті смерті тих, хто спав, які на той момент не могли пояснити.

  4. Релігійна

  Чому не можна спати ногами до дверей: як тлумачили прикмету у різних культурах Джерело: freepik.com

  Православна церква не має чіткого пояснення, чому не можна спати ногами до дверей. Священики кажуть, що люди можуть лягати спати, як їм зручно та комфортно. При цьому в християнстві є прикмета, що зв'язок із Богом під час сну можна посилити, якщо лягти головою на Схід.

  В ісламі найбажаніше розташування узголів'я ліжка — у сторони Кааби, мусульманської святині в Мецці. Двері вночі бажано щільно зачиняти. Заборонено спати ногами до дверей мусульманської релігії, тільки якщо вхід знаходиться у напрямку до Заповідної мечеті.

  Питання, як ставити ліжко в спальні, досі дуже актуальне. У тому числі враховується і наша прикмета. Прихильники перерахованих нами версій вважають, що якщо спати ногами до дверей, можна позбавити себе гарного настрою та здоров'я. Інший «спальний» забобон, який також диктує свої умови сну, пов'язаний із дзеркалом — сплячому не можна відбиватися в ньому. Згідно з повір'ям, душа може потрапити до дзеркалля і не повернутися звідти. В окремій статті ми докладніше писали, чому не можна спати навпроти дзеркала.

  Думка психологів

  Чому не можна спати ногами до дверей: як тлумачили прикмету у різних культурах Джерело: freepik.com

  Психологи зазначають, що вірити чи не вірити в ці невинні прикмети — особиста справа кожного. Тим, хто вважає, що це все правда, справді краще не лягати ногами до дверей чи вікна — заради власного спокою. Адже чутливі люди відрізняються великим самонавіюванням. Вони можуть надумувати собі монстрів у дверному отворі, думати, що всі їхні проблеми через неправильне розташування меблів, а також представляти лякаючі сюжети перед сном. Наприклад, як чудовисько вистачає їх за ноги і забирає в Потойбічний світ. Така бурхлива фантазія – ворог здорового сну. З цієї причини психологи не радять тривожним людям ставити ліжко головою до дверей — нервозні стани будуть приблизно такими ж.

  Невірні можуть ставити ліжко, як їм зручно. Головне – прислухатися до себе, розуміти, наскільки комфортно спиться у тому чи іншому становищі. І якщо щось не так, дотримуватися побутових ритуалів, які допомагають легше занурюватися в затишок і спокійно засинати.

  Снисаренко Юля
  zmorshki.in.ua