7 питань гінеколога, які ти соромилася задати

Чи давно ти була біля гінеколога? А тим часом це найважливіший лікар для жінок! Розбираємо найпоширеніші делікатні проблеми, які хвилюють багатьох представниць прекрасної статі.

7 питань гінеколога, які ти соромилася задати

1 Нормальний менструальний цикл становить 28 днів. Решта патологія?

Нормальний цикл у здорових жінок встановлюється на 4-й рік початку менструації. При цьому він варіюється від 21 до 35 днів (плюс-мінус 1-3 дні), а менструація може тривати 3-6 днів. Це припустимо. Інша річ, якщо тривалість циклу постійно змінюється – то 21 день, то 32, то 43. У цьому випадку потрібна консультація лікаря. Зверни увагу: жіноча репродуктивна система дуже чутлива до різних факторів. Цикл може збитися кілька разів на рік при різкій втраті ваги, стресі, активних заняттях спортом, навіть якщо з «гінекологією» все гаразд. Але якщо затримки стали регулярними, це привід звернутися до лікаря.

2 Чи може під час менструації наступити вагітність?

7 питань гінеколога, які ти соромилася задати

Ні, не може, тому що фолікул не дозрів, овуляції не було, ендометрій ще не готовий (а значить, плодовому яйцю нема куди прикріпитися). Але не все так просто. Справа в тому, що після статевого акту сперматозоїди здатні зберігати життєздатність у порожнині матки до 5 днів. Якщо припустити, що статевий контакт був на 3-5-й день місячних, додати 5 днів життя сперматозоїдів, то отримаємо 8-10-й дні циклу – у цей період у деяких жінок відбувається овуляція, отже, ендометрій вже готовий і вагітність цілком може наступити.

3 Після кожної близькості до чоловіка з'являються симптоми циститу. Чому так відбувається?

Цистит – одне з найпоширеніших урологічних захворювань. Головні його ознаки – різкий біль у низу живота і прискорене сечовипускання, що супроводжується різьбою. Найчастіше причина всьому кишкова паличка. Вона дуже недоречно поселяється в сечовому міхурі і заявляє про себе при кожній слушній нагоді — варто вам лише трохи переохолодитися або підхопити застуду. Але ж так буває не завжди! Є так званий посткоїтальний цистит, який виникає за кілька годин після статевого акту. Відбувається це тому, що інфекція, яка знаходилася на статевих органах партнерів, під час сексу закидається у сечівник жінки. Втім, іноді причиною страждань можуть бути анатомічні особливості будови уретри чи порушення мікрофлори піхви. Без допомоги уролога та гінеколога тут не обійтись – фахівці підберуть індивідуальну схему лікування.

Під час лікування більше пий рідини – рясне питво не дозволить бактеріям прикріпитися до стінок сечового міхура. Для цього відмінно підійдуть журавлинний морс, чай з молоком або сечогінні настої з листа мучниці (ведмежі вушка), брусниці, м'яти перцевої, березового листя або чебрецю. Трави можна заварювати у зборі або окремо, як зазначено на аптечному впакуванні.

4 Чула, що молочниця – це захворювання, що передається статевим шляхом. Чи це правда?

7 питань гінеколога, які ти соромилася задати

Молочниця входить до трійки найчастіших жіночих проблем. Але до інфекцій, що передаються статевим шляхом, воно не має жодного стосунку. Її викликають дріжджоподібні гриби з роду Кандіда. Вони можуть роками жити на шкірі та слизових оболонках, не завдаючи жодної шкоди, але за певних умов (послаблення імунітету, прийом антибіотиків або контрацептивів, вагітність) можуть почати активно розмножуватися, завдаючи занепокоєння. Основні ознаки молочниці – нестерпний свербіж, печіння, сирні виділення з неприємним кислуватим запахом. У цьому випадку проблема легко вирішується за допомогою піхвових свічок чи пігулок. Але призначати їх має гінеколог, а не фармацевт чи «добра подруга» на форумі!

5 Лікар виявив ерозію шийки матки. Сказав, що треба лікувати, інакше це загрожує безпліддям?

За кордоном такого діагнозу немає! “Ерозія шийки матки” – застарілий і не зовсім коректний термін. Правильніше говорити – ектопія. Ектопія – це фізіологічний стан, при якому клітини епітелію виявляються не там, де їм слід бути. Ектопія загалом не є небезпечною. Лікують її лише у двох випадках – якщо вона викликає рясні виділення, які дійсно заважають, або коли з її вини під час статевого акту виникають кров'яні виділення. Ні рак, ні безплідність ектопія не викликає!

6 Кажуть, кісту яєчника потрібно обов'язково видаляти. Чи так це?

Не завжди. За функціональними кістами просто спостерігають – зазвичай вони зникають самі собою. Якщо при повторних обстеженнях за допомогою УЗД (призначають на 5–7 днів від початку менструації) кіста не виявиться і при цьому не відчуваєш неприємних симптомів, причин для занепокоєння немає. Для прискорення процесу зазвичай призначають гормональні контрацептиви. З кістами жовтого тіла ситуація така сама — зазвичай вони розсмоктуються самостійно протягом 2–3 місяців. Інша справа – ендометріоїдна кіста (доброякісна освіта яєчника). Якщо медикаментозне лікування не допомагає, порушується питання про її видалення. Зазвичай при цьому використовується лапароскопія: операція виконується через невеликі проколи на животі під загальною анестезією.

7 Чи може міома з часом стати злоякісною?

Імовірність «злоякісності» міоми дуже низька: лише менше 3% патологічних клітин ендометрію здатні прогресувати до раку. Але це не означає, що про проблему слід забути. Міома може спричинити серйозні проблеми — сильні кровотечі, болі, порушення сечовипускання тощо. Лікування залежить від віку жінки, розмірів та кількості міоматозних вузлів, наявності супутніх симптомів тощо. Виходячи з аналізу цих факторів, лікар може запропонувати медикаментозне лікування (є препарати, які блокують рецептори прогестерону в тканинах), консервативну міомектомію (видалення вузлів міоми матки) та емболізацію маткових артерій (або ЕМА – це коли блокують кровотік у маткових артеріях, в результаті усихають). А ось до радикального способу – видалення всієї матки (гістеректомії) – вдаються тільки в крайніх (дуже занедбаних) випадках, наприклад, коли розмір матки великий або в ній так багато вузлів, що вже не залишилося здорової тканини. Якщо не все так критично, а гінеколог починає залякувати тебе «переродженням міоми в онкологію», переконує, що видалення вузлів неможливе і потрібно терміново робити радикальну операцію, шукай іншого фахівця.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua