Чому зуби темніють: причини потемніння емалі

Потемніння зубів – не тільки естетична проблема, яка псує усмішку. Під темною плямою можуть ховатися різні стоматологічні хвороби – наприклад, карієс, пульпіт. Розбираємося, чому зуби темніють і яку роль в цьому питанні відіграє харчування.

Чому зуби темніють: причини потемніння емалі

Фото: pexels.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Причини потемніння зубів

Травма, удар

Травма може викликати пошкодження пульпи зуба, через що він спершу набуває рожевого відтінку, а потім поступово стає коричневим. Це походить на процес утворення гематоми на шкірних покривах після удару.

Якщо травма була не надто серйозною, є шанс, що пульпа відновиться. Однак здоровий колір зуба може не повернутися: часто він так і залишається темним. При серйозних пошкодженнях пульпа відмирає, розкладається і виділяє речовини, які і далі фарбують зуб зсередини.

Невиліковний карієс, порушення технології лікування каналів

Неналежні лікування стоматологічних захворювань або його відсутність – одна з найбільш частих причин, чому зуби темніють. Якщо запустити карієс, мікроби будуть руйнувати тверді тканини зуба, що з часом призведе до запалення пульпи – пульпіту. В результаті зуб потемніє.

Те ж саме може статися, якщо при лікуванні каналів стоматолог погано їх обробив, залишивши там частину пошкодженої пульпи, і «закрив» пломбою. Решта під нею тканини продовжать розкладатися і фарбувати зуб зсередини.

Найчастіше зуби чорніють, якщо при лікуванні використовувався неякісний або прострочений пломбувальний матеріал. Він поступово розсмоктується, в каналах з'являються порожнечі, в яких поселяються хвороботворні бактерії, що змінюють колір зуба.

зовнішні впливи

Зазвичай їжа, напої, сигаретний дим забарвлюють емаль рівномірно. Однак, якщо на емалі будь-яких зубів є тріщини, вони будуть забарвлені сильніше, так як фарбувальні пігменти легко проникають всередину тканини, і щіткою їх вичистити вже не можна.

Чому зуби темніють: причини потемніння емалі

Фото: pexels.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Крім того, кілька сусідніх зубів можуть темніти сильніше через те, що вони частіше піддаються впливу ззовні. Так, наприклад, у курців сильніше темніють зуби, розташовані з того боку, де зазвичай розміщується цигарка. А у завзятих кавоманів і чаювальників часто змінюють колір верхні різці.

Наявність пломби з амальгами, срібних штифтів

Амальгама – сплав, який може містити ртуть, срібло, галій. Згодом амальгамного пломба стає чорною, відповідно, і зуби теж чорніють. Варто відзначити, що російські стоматологи не використовують цей матеріал при установці пломб: подібна практика поширена в Європі, Штатах, Канаді.

Внутрішньоканальні срібні штифти в сучасній стоматології теж не застосовуються. Однак у багатьох літніх пацієнтів такі пристрої зустрічаються досить часто і також можуть бути однією з причин, чому зуби темніють.

Використання при лікуванні зубів складу на основі формаліну

Цей препарат токсичний і згубно впливає на тканини зуба: тверді втрачають міцність, м'які атрофуються. В результаті зуб набуває рожевий або чорно-коричневий відтінок.

Чому зуби темніють: причини потемніння емалі

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Від яких продуктів темніють зуби

Колір зубної емалі багато в чому залежить від особливостей харчування людини. Ось ТОП продуктів, від яких зуби темніють найбільше:

Чай каву

У каві маса кислот і хромогенів. У комплексі ці речовини швидко фарбують зубну емаль в жовтий колір. У чаї, крім кислот, фарбувальних пігментів, є ще таніни. Такий «мікс» розм'якшує емаль і змінює її колір на жовтий або коричневий. Потрібно відзначити, що чим більшою обробці піддаються чайне листя, тим вище в них концентрація шкідливих для зубів з'єднань.

вино

У червоному вині теж містяться кислоти, таніни, а також хромогени фіолетового кольору, які негативно впливають на відтінок емалі. Причому шкодить усмішці не тільки червоне, а й біле вино: кислоти в його складі послаблюють емаль, роблячи її вразливою до впливу фарбувальних пігментів.

Продукти з харчовими барвниками

Йдеться про фруктовому морозиві, кольорових льодяниках, солодких газуваннях і таке інше. Причому найчастіше містяться в них агресивні барвники проникають не в емаль, а в корені зубів, змінюючи їх природний колір.

Чому зуби темніють: причини потемніння емалі

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Фрукти, овочі, ягоди і соки з них

Напевно ви помічали, що, потрапивши на одяг, сік фруктів і ягід залишає на речах яскраві сліди. Точно так же він змінює і колір емалі. Це пов'язано з високим вмістом в цих продуктах все тих же танинов і хромогенів. Що стосується овочів, то найбільш небезпечні для білосніжної усмішки морква і буряк – через високий вміст в них хромогенів. В цілому, чим яскравіше фрукт, ягода і овоч, тим вище ризик потемніння зубів.

Соуси

У списку потужних харчових «фарб» для емалі – соєвий, томатний, бальзамічний соуси, каррі і куркума. При їх частому вживанні зуби набувають жовтого відтінку. І справа тут теж в містяться в цих продуктах кислотах і хромогенного.

Питання, чому зуби темніють, актуальний в будь-якому віці. Сподіваємося, ця стаття буде корисною, і ви збережете голлівудську усмішку на довгі роки!

Якщо у вас виникли проблеми з зубами, не тягніть з візитом до стоматолога. Знайти підходящу стоматологічну клініку можна в каталозі Zmorshki.in.ua.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua