Лімфовузли під пахвою: можливі захворювання, основні методи терапії

Лімфовузли під пахвою відводять лімфу від органів грудної клітки, рук, плечової області. Здійснюють бар'єрний захист від інфекцій, підвищують місцевий імунітет у сфері запалення.

Лімфовузли під пахвою: можливі захворювання, основні методи терапії

Розташування пахвових лімфовузлів, види груп

Лімфатична система є комплексом судин і вузликових утворень. По судинах тече лімфа, що виводить токсичні речовини з організму. Вузлики є імунними органами, що захищають від інфекцій.

Лімфатичні вузли пахвової області мають кілька груп. Це зумовлено тим, що лімфа відводиться від різних областей: рук, передньої та задньої частини грудної клітки, плечового пояса. Виділяють такі групи лімфатичних елементів:

 • 1Латеральні – по ходу пахвової вени. Сюди впадають судини від верхньої кінцівки, судини, що виводять від задніх, нижніх, центральних лімфовузлів пахвової області. Виносять судини латеральної групи впадають у верхівкову. У 12% випадків судини латеральної групи впадають у грудну протоку або підключичну вену, що має значення у метастазуванні пухлин.
 • 2Медіальні – на фасції зубчастого м'яза по ходу латеральної грудної артерії між 2 і 4 рубом. Усього 8-9 елементів. Вони очищають лімфатичну рідину, що відходить від молочної залози. До медіальних відносять елементи, що виводять лімфу від бічної стінки грудної порожнини.
 • 3Задні – у вигляді ланцюжка на рівні 5 ребра в області лопатки.
 • 4Центральні – у глибині пахвової ямки в області грудного та підгрудного трикутника. Збирають лімфатичну рідину від латеральних, медіальних, задніх, нижніх груп. Центральна група впадає у верхівкову.
 • 5Нижні – навколо міжребенно-плечового нерва. Елементи несуть лімфу від молочної залози, бічної частини грудної клітки, верхньої кінцівки.
 • 6 Верхівкові – навколо судинно-нервового м'язового пуску біля ключично-грудного трикутника, утворюють підключичний стовбур.

Усього лімфовузлів у пахвовій області 35-45. У кожної людини кількість елементів різна. Лімфатичні елементи пов'язані з артеріальними, венозними судинами, нервами.

Нормальний розмір лімфовузлів

Лімфатичні вузли мають різні розміри залежно від локалізації. Розміри коливаються від 5 до 20 мм. У нормі пальпуються лише найбільші. Дрібні вузлики виявити неможливо.

Діти лімфовузли можуть мати великі розміри. Це особливість імунної системи. Максимальний розмір вузлів складає 3 див.

Причини збільшення

Лімфовузли під пахвою: можливі захворювання, основні методи терапії

Пахвові лімфовузли можуть бути збільшені через запалення або інший патологічний процес. Основні причини збільшення лімфатичних елементів:

 • 1Підм'язові лімфоаденопатії — проліферативні або запальні зміни у вузлах внаслідок дії бактерій, вірусів, грибків.
 • 2Гнійний лімфаденіт – запалення лімфатичних елементів, викликане травмою або інфекцією, проявляється збільшенням вузлика пахвою, гіперемією шкіри, сильним болем, високою температурою до 39С.
 • 3Рак молочної залози – наявність пухлини в грудях. Пухлина дає метастази в пахвові лімфовузли.
 • 4Мастопатія – розростання сполучної тканини в молочній залозі.
 • 5Мастит – запалення молочної залози з виділенням гною з сосків. Виникає при грудному вигодовуванні через застою молока. Викликаний мастит бактерією стафілококом (епідермальним, золотистим).
 • 6Сифіліс молочної залози – поява твердого шанкеру (первинного елемента в навколососковій ділянці), через 2-3 тижні збільшуються вузли в пахвовій ділянці.
 • 7Туберкульоз молочних залоз – з'являється туберкульозний вузол у залозі, лімфовузли тверді, щільні, болючі.

Збільшення лімфатичних елементів можливе за патології крові. До них відносять:

 • 1Лімфома легені – відзначається у пацієнтів 50-60 років, характеризується кашлем, кровохарканням, болями у грудях; вузлики пахвової області болючі, збільшені.
 • 2 Лімфома середостіння – пухлина здавлює великі судини, у хворого відзначається одутлість обличчя, шиї, осиплість голосу.
 • 3Лімфогранулематоз – злоякісне захворювання, що характеризується збільшенням усіх лімфатичних елементів, у тому числі пахвових. Уражаються легені, кишечник, кісткова тканина, селезінка.
 • 4Лейкемія – уражається кістковий мозок, у крові відбувається неконтрольоване розмноження попередників лейкоцитів, що розповсюджуються по організму. У хворих відзначається біль у суглобах, м'язах, висока температура, кровотечі, крововиливи, лімфоаденопатія пахва та шийна, збільшення селезінки, пошкодження слинних залоз.
 • 5Хронічних лімфолейкоз – розмноження зрілих В-лімфоцитів, які накопичуються в тканинах. Найчастіше виникає у чоловіків віком 55-65 років. Спочатку збільшуються лімфатичні елементи в пахвах, а потім середостінні, черевній порожнині, паху.
 • 6Аутоімунний лімфопроліферативний синдром – відбувається мутація геному, проявляється збільшенням печінки, селезінки, зниженням кровотворної функції. Мутація можлива у немовлят на 15-20 добу або у підлітковому віці. Хвороба супроводжується виникненням лімфоми.
 • 7Синдром Сезарі – відрізняється первинним ураженням Т-лімфоцитів, з'являються еритематозні плями, збільшуються вузли в пахвах, паху, стегні. Відзначається гіпертермія, озноб, слабкість, свербіж, печіння шкірного покриву.

Збільшення лімфатичних елементів у пахвах можливе через інфекційні захворювання:

 • 1Туберкульоз внутрішньогрудних лімфовузлів – частіше виникає у дітей, має тривалий перебіг без проявів. Клініка характеризується підвищенням температури, пітливістю вночі, збільшенням лімфатичних вузлів у пахвах, кашлем, складністю видиху.
 • 2Токсоплазмоз — генералізоване запалення через ураження токсоплазмою, відзначається підвищення температури, болями в суглобах, м'язах, макулоподібним висипом, збільшенням селезінки та печінки, міокардитами, менінгоенцефалітами.
 • 3Бругіоз — патологія виникає через проникнення нематод. Характеризується гіпертермією, збільшенням лімфатичних вузликів у паху та пахвах, висипом, болями в руках та ногах. Можлива хронізація процесу.

При збільшенні лімфатичних вузликів у пахвах та інших областях слід відразу звернутися до лікаря.

Ознаки запалення лімфатичних вузлів

У пацієнтів можлива неспецифічна симптоматика при запаленні лімфовузлів: підвищення температури до 37-39С, безсилля, озноб. До специфічних симптомів відносять:

– Болючість в області лімфовузлів при пальпації;
– Збільшення вузликів у розмірах більше 2-3 см залежно від віку пацієнта.

При онкологічних патологіях симптоматика спочатку не виражена, а з розвитком хвороби наростає.

Увага! При появі симптомів патології лімфатичної системи рекомендується прийти на прийом до лікаря для обстеження та лікування.

Чи можна самостійно лікувати чи необхідно прийти до лікаря

Збільшення лімфатичних елементів може бути ознакою інфекційного захворювання чи пухлини. Тому не можна займатися самолікуванням. Несвоєчасна допомога може призвести до ускладнень, занедбаних форм інфекційної хвороби або неоперабельності пухлини.

З появою симптоматики слід прийти до лікаря. Він призначить обстеження та лікування.

До якого лікаря йти

Лімфовузли під пахвою: можливі захворювання, основні методи терапії

Якщо симптоми з'явилися у дорослої людини, необхідно звернутися до терапевта на ділянці за місцем проживання. Лікар збере анамнез, проведе огляд, пропальпує лімфовузол. Після початкового огляду лікар призначить необхідні дослідження. Якщо необхідно, терапевт направить до вузьких фахівців:

 1. мамологу – при підозрі на рак молочної залози, мастопатію, мастит та інші стани;
 2. хірургу – якщо є запальні зміни, висока температура, сильний біль у ділянці вузликів, набряклість, почервоніння;
 3. онкологу – при підозрі на рак молочної залози, лімфоми, лімфогранулематоз та інші стани;
 4. гематологу – за підозри на онкологічні захворювання крові (лімфому та інші).

Якщо збільшені пахвові лімфатичні вузли виявлені у дитини, слід відвідати педіатра. Лікар також направить до вузьких фахівців за потреби.

Діагностичні заходи

Якщо збільшений лімфовузол під пахвою, лікар проводить огляд, збирає анамнестичні дані, здійснює пальпацію як пахвового лімфовузла, а й інших (пахвинних, шийних). Після огляду призначаються загальний аналіз крові, сечі, біохімія. До інструментальних методик діагностики відносяться:

 • 1Ультразвукове дослідження вузла – проводиться для визначення розмірів, оцінки структури.
 • 2Пункційна біопсія – беруть матеріал для дослідження під мікроскопом для виключення або підтвердження онкологічних захворювань.
 • 3Рентгенологічне дослідження або ультразвукове обстеження молочної залози для виключення раку грудей.
 • 4Рентгенографія легень, посів мокротиння – діагностика туберкульозу.
 • 5Біопсія кісткового мозку – для виключення гемобластозу.
 • 6Серологічне дослідження – для визначення антитіл до збудників, що викликали запалення вузла, а також виключення аутоімунних захворювань.

Після обстеження проводять лікування.

Болить лімфовузол під пахвою – що робити

Запалення лімфовузлів під пахвами не можна лікувати вдома самостійно. За наявності болю, збільшеного вузлика, температури або інших симптомів потрібно відразу прийти до лікаря.
Гнійний лімфаденіт потребує призначення антибактеріальної терапії. При неефективності лікування антибіотиками проводять оперативне розтин вузла, видаляють гній, ставлять дренаж.

Народна медицина пропонує використання відварів та настоянок при гнійних лімфаденітах:

 1. ехінацея;
 2. календула;
 3. м'ята;
 4. пижма;
 5. соснові бруньки;
 6. глоду.

Ці препарати використовують лише як допоміжну терапію за призначенням лікаря.

Увага! Не можна застосовувати лікарські трави як основне лікування, це може призвести до ускладнень.

Якщо у пацієнта виявлено рак молочної залози, онкологічні хвороби крові, кісткового мозку, то йому показано комплексну терапію. Призначають променеву терапію, хіміопрепарати. При раку молочної залози здійснюється видалення пухлини оперативним шляхом разом з рядом лімфовузлами, оскільки через них пухлина метастазує. При ракових хворобах крові можливе пересадження кісткового мозку від здорового донора.

Збільшення пахвових лімфовузлів може приховувати у себе серйозні захворювання. З появою симптоматики хвороби потрібно звернутися до лікаря без зволікання. Лікар призначить адекватне обстеження та лікування. Своєчасно вжиті заходи попередять виникнення ускладнень.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua