Що таке імуномодулятори (і чи можуть вони бути небезпечними)

Нам завжди хочеться отримати ту саму чарівну таблетку – від усього, зокрема підвищення імунітету. Але чи вона є? Теоретично, так. Розібралися разом із експертом, що таке імуномодулятори і чи можна приймати.

Що таке імуномодулятори (і чи можуть вони бути небезпечними)

Імуномодулятори – це біологічно активні речовини, що впливають на імунну систему. Серед імуномодуляторів виділяють імуностимулятори (речовини, що посилюють імунітет) та імунодепресанти (речовини, що пригнічують імунітет).

Чим відрізняються імуномодулятори від імуностимуляторів

Препарати імуномодулятори досить різноманітні як за механізмом дії, так і за призначенням. Так, наприклад, серед них є засоби для поліпшення імунітету, так і імунодепресанти. Їх застосовують, наприклад, при аутоімунних, онкологічних захворюваннях. Вони можуть знижувати активність імунної системи.

Що стосується імуностимуляторів, то тут все складніше. Вони покликані підвищувати та зміцнювати імунітет. Але на даний момент не існує чарівного чудо-кошту, здатного це зробити. Але це не заважає багатьом пити імуностимулятор при простуді.

Усі імуномодулятори, які так яскраво обіцяють «підняти і зміцнити» імунну систему, ставляться або до препаратів гомеопатичних, або до плацебо, або до засобів з реальною речовиною, але як діє — невідомо.

Відразу скажемо, що ця група препаратів активно рекламується та призначається лише на території пострадянського простору, у всіх розвинених країнах вони заборонені.

У чому підступ

Що таке імуномодулятори (і чи можуть вони бути небезпечними)

Причина заборони досить проста: це препарати без доведеної ефективності та безпеки.

Не дивно, що перш ніж ліки потраплять в аптеку, вони проходять випробування, проводяться певні дослідження. Для того, щоб довести ефективність та безпеку, необхідні подвійні сліпі рандомізовані плацебо-контрольовані дослідження. Розберемо за пунктами, що це означає:

 • Плацебо-контрольовані: одна група людей приймає справжній препарат, інша – плацебо (пустушку)
 • Рандомізовані: люди розподіляються за групами випадковим чином
 • Подвійні сліпі: засліплені як учасники, так і дослідник. Тобто учасники та дослідник не знають, хто приймає справжній, а хто – плацебо.

Такі дослідження дозволяють уникнути упередженості, суб'єктивізму, психологічного впливу учасників.

Для препаратів із групи імуномодуляторів такі дослідження або не проводилися зовсім, або проводилися, але дуже низької якості. Як правило, ці дослідження пропоновані виробником, що теж змушує задуматися про легітимність цих досліджень.

Також слід напружувати, коли у показаннях до застосування перераховані майже всі інфекційні захворювання, починаючи від ГРВІ, закінчуючи туберкульозом. Нагадуємо, диво-таблеток від усього і одразу не існує.

Коли можуть бути призначені

Що таке імуномодулятори (і чи можуть вони бути небезпечними)

У мережі часто запитують, чи можна імуномодулятори при аутоімунному захворюванні. Теоретично – так. Як і за звичайної застуди.

Імуномодулятори застосовують за таких станів, як:

 • Розсіяний склероз
 • Різні види раку
 • Туберкульоз
 • Ревматоїдний артрит
 • Хвороба Крона (хронічне або тривале захворювання, що викликає запалення травного тракту)
 • Язвений коліт
 • Загострені кондиломи (гострі кондиломи на геніталіях, викликані вірусом папіломи людини)
 • Перикардит (набряк, подразнення тонкої мішковидної тканини, навколишнього серця)
 • Хвороба Стілла (рідкісне захворювання, що викликає високу температуру, висипання, біль у суглобах)
 • Облітеруючий бронхіоліт (різновид обструктивного захворювання легень, що вражає дрібні дихальні шляхи)
 • Відторгнення трансплантату нирки
 • Синдром витоку капілярів (рідкісне захворювання, що характеризується спалахами масивного витоку плазми, що повторюються, з кровоносних судин у сусідні порожнини тіла і м'язи)
 • Атаксія Фрідрайха (рідкісне генетичне захворювання, що викликає труднощі при ходьбі, втрату чутливості в руках, ногах, порушення мови)
 • Бічний аміотрофічний склероз (прогресуюче нейродегенеративне захворювання, що вражає нервові клітини головного та спинного мозку)
 • Гемофагоцитарний лімфогістіоцитоз (рідкісне захворювання, яке зазвичай зустрічається у немовлят, а також дітей раннього віку)
 • Демієлінізуюча поліневропатія (неврологічне розлад, що характеризується прогресуючою слабкістю, порушенням сенсорних функцій в руках і ногах)
 • Синдром Макл-Уеллса (розлад, що характеризується періодичними епізодами шкірного висипу, лихоманки, болю в суглобах)

У разі складних захворювань такі препарати справді можуть працювати, але такі виписують строго за рецептом, за серйозними показаннями, такими як рак або складні аутоімунні захворювання.

Імуномодулятори: чи варто приймати

Існує небезпека у застосуванні подібних ліків. Добре, якщо це препарат-плацебо (пустушка) або гомеопатія (містить діючу речовину, багаторазово розведену — тобто невелику кількість цієї речовини), можна сподіватися на ефект плацебо. Але якщо людині дійсно потрібне адекватне лікування засобами з доведеною ефективністю, безпекою, а її лікують пустушками? Тут уже наслідки можуть бути сумними, час може бути безповоротно втрачено!

Звернемося до імуномодуляторів з діючою речовиною, причому як діючою – незрозуміло.

Застосування речовин із незрозумілим механізмом дії, без доведеної ефективності та безпеки – справа ризикована. Втручання у роботу імунної системи подібних препаратів може призвести до непередбачуваних наслідків. Ти не те, що не зміцниш і не піднімеш імунітет, ти можеш занапастити його, а принагідно — інші системи органів. А може, нічого не буде. Прогноз тут неможливий через те, що незрозуміло, як діє препарат і чи діє взагалі.

У будь-якому випадку, експериментувати із застосуванням подібних чудо-засобів — дуже погана витівка.

Можливі побічні ефекти

Що таке імуномодулятори (і чи можуть вони бути небезпечними)

Список імуномодуляторів досить широкий. З огляду на те, що вони взагалі можуть у результаті вплинути несподівано, але є побічні ефекти, з якими можна зіткнутися:

 • сонливість, втома, запор, низька кількість лейкоцитів у крові, невропатію (болючі ушкодження нервів).
 • підвищений ризик утворення тромбів
 • серйозні вроджені дефекти дитини, якщо їх приймати під час вагітності.
 • симптоми, схожі на грип, такі як пропасниця, озноб, втома.
 • відчуття печіння в сечовому міхурі.
 • шкірні реакції.

Замість того, щоб витрачати гроші на імуномодулятори, можна витратити їх на свіжі овочі та фрукти. Це буде набагато корисніше та безпечніше для організму.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua