Від депресії до харчової алергії: чому болить голова після сну

Ти ще навіть не розплющила очі, а в голові вже стукає? Замість того, щоб прокинутися відпочившою, ти стаєш розбитою. Якщо це трапляється часто, ти не самотня. Це найпоширеніша проблема. І має багато причин. З'ясуємо, чому зранку болить голова після сну і що з цим робити.

Від депресії до харчової алергії: чому болить голова після сну

Ранкові головні болі досить поширені. Якщо вони трапляються іноді, то, як правило, у них немає нічого особливого. Але регулярні можуть зазначати конкретну причину, яку важливо виявити.

Які види головного болю частіше зустрічаються вранці

Якщо в тебе часто болить голова після довгого сну, то, швидше за все, це мігрень або біль голови напруги.

Мігрень часто починається між чотирма та дев'ятою годиною ранку. Її причинами можуть бути зневоднення або поганий сон, або падіння рівня ендорфінів та інших гормонів. Мігрень зустрічається частіше, ніж багато хто думає: згідно з дослідженнями, на неї страждають близько 15% населення, серед жінок цей відсоток зростає до 20.

Головний біль напруги – ще один поширений винуватець дискомфорту. Як відрізнити напругу від мігрені? Зверни увагу на локалізацію та якість болю. Головний біль напруги часто відчувається так, ніби вся голова здавлюється тугою стрічкою, і біль зазвичай тупий. Мігрень часто локалізується в одному місці, наприклад, у районі очей. Біль пронизливий, до нього можуть додатись інші симптоми, такі як чутливість до світла або нудота.

Болить голова вранці після сну: причини

Незалежно від типу, біль може спричинити 11 причин.

1. Безсоння

Якість сну впливає на стан вранці. Погане може викликати головний біль, хороше — полегшити. Якщо ти погано спиш, нічого дивного, що вранці тобі не дуже добре.

Лікування безсоння починається з того, щоб дістатися кореня проблеми. Безсоння може бути як основною проблемою, і побічним ефектом інших станів. Хронічне безсоння може викликати безліч причин, від певних психічних розладів до стресу. Щоб з'ясувати причини, варто проконсультуватися з лікарем.

2. Апное

Синдром апное — потенційно серйозне захворювання, що призводить до того, що люди неодноразово припиняють дихати під час сну. Нестача кисню може призвести до підвищення тиску в голові, що спричиняє головний біль.

Може бути важко визначити, чи є у тебе синдром апное, але якщо твій партнер скаржиться, що ти багато хропеш, а ти часто відчуваєте втому, навіть незважаючи на те, що довго спала, можливо причина тому саме апное.

3. Напад мігрені

Від депресії до харчової алергії: чому болить голова після сну

Головні болі при мігрені можуть виникнути у будь-який час, але у більшості вони розвиваються вночі або рано вранці. Більше того, люди, які страждають на мігрень, зазвичай відчувають напади в той самий проміжок часу.

Мігрень – це генетично успадковане неврологічне захворювання. Серед її причин стрес, поганий сон, дієта. Все це варто налагодити. І якщо ти абсолютно впевнена, що в тебе мігрень, запишися на прийом до невролога, який допоможе скласти план лікування.

4. Синдром відміни кофеїну

Він найчастіше зустрічається у людей, які п'ють каву у дуже великій кількості. Оскільки кофеїн може вплинути на приплив крові до мозку, то, якщо раптом протягом дня напою було менше, це може викликати неврологічні побічні ефекти, схожі на синдром відміни від інших наркотичних речовин (алкоголь, сигарети). Супутній симптом – сильний головний біль.

Намагайся уникати вживання кофеїну у другій половині дня. І, якщо ти п'єш його багато, поступово відучи себе від цього.

5. Скрегіт зубами ночами

Скрегіт зубами може викликати напругу у скронево-нижньощелепних суглобах, які з'єднують нижню щелепу з черепом перед вухом, а також викликати зміни в положенні щелепи. Все це призводить до напруги, яка може перерости у головний біль. На додаток ти також можеш відчути сором, біль у щелепі або чутливість у зубах.

Щоб позбавитися цього, варто поспілкуватися зі стоматологом – він підбере спеціальні захисні зубні накладки на ніч.

6. Вживання алкоголю перед сном

Незалежно від того, чи випила ти один келих вина за вечерею або просиділа в барі до 4 ранку, ти можеш прокинутися не краще самопочуття. Це тому, що алкоголь впливає на кілька нейромедіаторів у нашому мозку, пов'язаних із головними болями. Також він виводить рідину з організму, і тому багато хто прокидається зневодненим, що може посилити ранковий дискомфорт.

Рішення просте: не пити багато. А якщо ти помітила, що якийсь напій впливає на твій стан, обмежитись невеликою порцією.

7. Прийом знеболювальних

Прийом безрецептурних знеболюючих препаратів у великій кількості може спричинити головний біль. Їх регулярний прийом навіть може перетворити епізодичну головний біль на хронічний.

Точної причини такого зв'язку ще не встановлено. Одна з теорій полягає в тому, що повторне застосування ліків робить певні нерви надчутливими, що спричиняє хімічні зміни в мозку, що призводять до ранкового симптому. Інша говорить про те, що тривале застосування ліків змінює спосіб, яким мозок розщеплює їх, що з часом робить їх менш ефективними.

Безрецептурні знеболювальні слід використовувати не більше 10 днів на місяць або кілька разів на тиждень. Якщо ти приймаєш їх частіше, обов'язково проконсультуйся з лікарем.

8. Побічний ефект ліки

Іноді ліки, які ти приймаєш від інших захворювань, насправді можуть спричинити ранковий дискомфорт. Протизаплідні таблетки, замісна гормональна терапія та нітратні препарати (використовувані для лікування серцевих захворювань) – все це найпоширеніші винуватці.

Можна перейти на метод контролю народжуваності, який з меншою ймовірністю викликає головний біль, наприклад, таблетки, що містять найнижчий рівень естрогену або тільки прогестин, таблетки, у яких менше неактивних днів або внутрішньоматкова спіраль, яка доставляє тільки гормони в матку або взагалі не містить гормонів .

Також є варіант просто почекати, поки організм звикне до ліків.

9. Тривога чи депресія

Від депресії до харчової алергії: чому болить голова після сну

Люди з депресією та тривогою схильні до прояву цієї ознаки. І навпаки, люди з мігренню частіше страждають на депресію і тривогу; ці стани накладаються один на одного і підживлюють один одного.

10. Харчова алергія

Харчова алергія або підвищена чутливість до їжі можуть спровокувати мігрень (20% випадків). Причиною може бути запалення, яким тіло реагує на продукт.

11. Захворювання

Є невелика ймовірність, що ранковий неприємний симптом може бути пов'язаний із чимось потенційно серйозним, наприклад, підвищеним тиском через пухлину головного мозку.

Люди з пухлинами головного мозку часто рано прокидаються з головним болем, тому що вночі підвищується тиск спинномозкової рідини. Якщо пухлина викликає набряк, це розтягне оболонки мозку.

Це вкрай рідкісна і найімовірніша причина, так що панікувати не варто. Якби в тебе справді була пухлина головного мозку, ти також відчувала б такі симптоми, як погіршення зору, порушення рівноваги, почуття сонливості та зміни в психічному стані.

Головний біль після пробудження: як лікувати

Від депресії до харчової алергії: чому болить голова після сну

Правильне лікування залежить від того, що спричиняє симптом. Можуть застосовуватися лікарські препарати: протизапальні, знеболювальні, за необхідності протиблювотні.

Безрецептурні знеболювальні можуть забезпечити тимчасове полегшення, але в першу чергу потрібно визначити причину дискомфорту. Наприклад, сидіння за ноутбуком по 8 з лишком годин на день може призвести до затискачів у шиї та плечах, які викликають головний біль; фізіотерапевт може допомогти розслабити ці м'язи та навчити, як стежити за поставою під час роботи.

Серед інших способів лікування можливі теплий чи холодний компрес, теплий душ чи масаж.

Якщо проблема пов'язана із захворюванням, варто відвідати лікаря, можливо зробити УЗД шийного відділу хребта. Лікування у разі призначить лише лікар.

Болить голова після сну вранці: правила профілактики

Профілактика цієї проблеми ґрунтується на її причинах. Тобто щоб болі не турбували, важливо висипатися, перевірити, чи немає синдрому апное, і вилікувати його, скоротити пізніше вживання алкоголю, налагодити харчування, зрозумівши, які продукти можуть викликати дискомфорт.

Якщо ти перепробувала всі ці засоби, але, як і раніше, прокидаєшся з головним болем, ймовірно, настав час поговорити з лікарем. Те, що ти вважаєш невеликою неприємністю, може бути мігренню або іншим захворюванням, що потребує цілеспрямованого лікування.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua