Dihydroxyacetone в косметиці для обличчя та його застосування

Dihydroxyacetone в косметиці для обличчя та його застосування

Скажи, що тобі миліше для отримання привабливої і рівної засмаги: пряме сонячне проміння чи солярій? А якщо ні те, ні інше, не хочеш звернути увагу на штучну засмагу з використанням спеціальної речовини – дигідроксиацетону (DHA)? Незвично, але не безнадійно. Суди сама.

Що це таке?

Dihydroxyacetone в косметиці для обличчя та його застосування

Фото автора Armin Rimoldi: Pexels

DHA або дигідроксиацетон – це похідне цукрів, яке при безпосередньому контакті зі шкірою вступає в реакцію з амінокислотами дерми та гарантує їй придбання досить стійкого коричнево-золотистого відтінку.

Цю особливість використовують у так званих бронзуючих косметичних засобах, змушуючи інгредієнт вступати в контакт з аміногрупами епідермального кератину та змінювати відтінок шкіри. Зовнішньо речовина представляє кристалічний порошок всіх відтінків білого і жовтого, з характерним запахом.

Одержують його м'яким окисненням гліцерину. Найчастіше каталізатором стає перекис водню та солі двовалентного заліза.

Сьогодні, коли надмірне захоплення природною та штучною інсоляцією стало приводом для побоювання за здоров'я шкірних покровів і вважається головним тригером у розвитку меланоми – найнебезпечнішої пігментної пухлини дерми, штучний бронзуючий догляд виглядає дуже привабливим.

Але чи небезпечний і він. В цьому варто розібратися. Вважається, що речовина природним шляхом вписується в обмін речовин людини і не становить ризику для його здоров'я. Давай переконаємось, що це так.

Особливості

Дігідроксіацетон або DHA входить до складу бронзаторів під ім'ям dihydroxyacetone, glycerone і забезпечує ефект засмаглої шкіри без ризиків, які несе з собою природний або штучний ультрафіолет.

Відкрита речовина була у двадцятих роках минулого століття у Німеччині, але у зв'язку з військовими баталіями по-справжньому займатися ним почали лише в середині століття у США. Привід був дуже банальний: у дітей з глікогенезом у клініці прийому медикаментів, у складі яких був і діоксиацетон, темніла періоральна область.

Думали, що це пов'язано з недотриманням правил особистої гігієни, але потім звернули увагу, що такий ефект виникає тільки при прийомі ліків з діоксиацетоном. Одна з лікарів вирішила провести експеримент зі своєю шкірою, і отримала все той же колір дерми, що нагадує засмагу.

Dihydroxyacetone в косметиці для обличчя та його застосування

Користь та шкода автозагара

Як же так виходить? Дигидроксиацетон – моносахарид, легко контактує з амінокислотами дерми, змінюючи її відтінок. Це насправді відомо дуже давно, але в косметологічній практиці бронзатори з'явилися порівняно недавно. Чому?

Вся справа в тому, що не було технологічного рішення, що дозволяє поступово наносити їх на шкіру. Сьогодні воно є – це зволожувачі у рецептурі DHA. Їх поєднують з антиоксидантами та амінокислотами, що гарантує рівне природне покриття дерми та відповідний результат.

Серед останніх досягнень – введення DHA у мінімальних дохах до складу щоденних зволожуючих кремів та лосьйонів, таких як СС-креми. Звісно, це виправило всі недоліки препаратів.

Як і раніше, турбує різкий запах засобів, нестабільність емульсій, несумісність із компонентами, які захищають шкіру від негативних впливів. Але основне питання – рівної та безпечної засмаги вирішено.

DHA впливає тільки на верхні шари епідермісу, не проникає в дерму, тим більше – в кров, тобто не має системності і апріорі не може зашкодити здоров'ю людини.

Показання та протипоказання

Незважаючи на суперечки навколо бронзаторів та їхню безпеку, більшість дерматологів борються за їх застосування замість сонячних ванн на пляжі або, тим більше, у солярії. Щоб досягти певного відтінку шкіри, потрібно не так багато DHA, на відміну від часу, який необхідно провести під відкритим сонцем.

Немає жодного наукового обґрунтування токсичності бронзуючої косметики при її зовнішньому використанні. Особливе занепокоєння викликала здатність речовин провокувати появу вільних радикалів — окислювачів, що ушкоджують клітини, але з введенням до складу антиоксидантів проблема знята.

Тим більше, що концентрації бронзаторв у складі косметики для автозагара мінімальні настільки, що не дратують навіть чутливу шкіру. Залишаються побоювання з приводу вдихання або проковтування компонентів засобів бронювання. Але тут все залежить від тебе: обережність та дотримання правил нанесення автозагара дозволяє спати спокійно.

Загар із DHA

При нанесенні на шкіру лосьйону з витяжкою з цукрової тростини – джерела DHA – отримують так звану тростинну засмагу. Він має приємний відтінок і позбавлений негативних наслідків для здоров'я.

Рівну і красиву автозагар можна отримати вдома або в салоні краси, що краще, оскільки виконують процедуру дипломовані фахівці. Якщо ти вирішила провести процедуру в домашніх умовах самостійно, пам'ятай про одне: відтінок шкіри визначає концентрація DHA у складі засобу: чим вона вища, тим темніша буде дерма.

Рівномірність допоможе дотримати близьку людину, однієї не впоратися. Альтернативою може бути спеціальний розпилювач. Алгоритм очеретяної засмаги простий:

 • потрібно залишити на тілі тільки купальник, волосся сховати під шапочку, щоб випадково не пофарбує і їх, на нігті і шкіру навколо них – нанести крем, що захищає дерму;
 • найкраще розпорошувати склад під тиском;
 • зміна відтінку шкіри стає очевидною через пару хвилин, але поспішати рухатися не потрібно: дай лосьйону підсохнути хвилин 10.

От і все. Тримається очеретяна засмага пару тижнів, але все залежить від індивідуальних особливостей шкіри та догляду за нею. Відіграє роль та підготовка до процедури, яка включає:

 • пілінг перед нанесенням засмаги на шкіру;
 • чисту та суху дерму без зволожувачів;
 • відсутність на шкірі дезодорантів чи декоративної косметики.

Найважливіше – післяпроцедурний догляд за шкірою. Фахівці попереджають, що не можна носити тісний одяг, що облягає, інакше засмага може не закріпитися, як слід. До речі, засіб може потрапити на одяг, якщо ти проводиш сеанс у салоні, так що одягайся темніше та скромніше.

Dihydroxyacetone в косметиці для обличчя та його застосування

Giphy

Не поспішай одягати аксесуари! У день маніпуляції – не наноси на шкіру доглядових або декоративних засобів, відмовся на тиждень від теплових процедур, що викликають потовиділення. Не допускайте контакту шкіри з водою в перші 12 годин, пізніше можна прийняти душ без жорсткої мочалки та агресивних миючих засобів.

Про них треба забути на пару тижнів, як і про скраби, сауну, басейн, лазню. Коричнева вода, що стікає, – це сигнал про те, що лосьйон не ввібрався в шкіру повністю. Це норма. Після ванни шкіру промокають рушником.

Щоб засмага довше протрималася, не допускай перебування на сонечку, при відпочинку на морському узбережжі заздалегідь знай, що морська вода змиє засмагу. А ось зволожувати суху шкіру треба регулярно, щоб виключити лущення з відлущуванням автозагара.

Плюси і мінуси

Перш ніж купити бронзатор, подумай, чи потрібний він тобі. Порівняй його переваги та недоліки. До перших можна сміливо віднести:

 • рівне гарне покриття, щоправда, результат багато в чому залежить і від професіоналізму самого майстра чи твоїх власних навичок;
 • мінімальний ризик алергії та відсутність шкоди для здоров'я;
 • універсальність DHA для всіх типів дерми, що особливо привабливо для світлошкірих, що моментально згорають під променями сонечка;
 • миттєвий результат;
 • безболісність маніпуляції.

До недоліків зараховано:

 • коротка дія автозагара (два тижні);
 • бруднення одягу спочатку;
 • обмеження, пов'язані з доглядом, носінням аксесуарів та одягу.

Де ще зустрічається речовина

Крім бронзуючої косметики, дигідроксиацетон є у складі багатьох сонцезахисних засобів з бронзуючим ефектом. Як правило, бронзуючий ефект після нанесення такої косметики триває 5 – 5,5 години. Можливі повторні нанесення. Всі продукти DHA випускають у формі лосьйонів, кремів, спреїв, що містять від 3 до 5% дигідроксиацетону. Косметика із речовиною не відрізняється стабільністю. Тому при виборі бронзатора слід орієнтуватися на стандарти ЄС, зазначені на етикетці.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua