Нежить, прощай: чому виникає і що робити, якщо він затягнувся

Нежить — це не самостійна хвороба, а лише симптом понад десяток різних захворювань: від ГРВІ до кору. Як з ним упоратися.

Нежить, прощай: чому виникає і що робити, якщо він затягнувся

Жителям країн, де переважає вітряна та холодна погода, даровані довгі та вузькі носи – вони забезпечують ефективніше зігрівання повітря. Людям у спекотному кліматі — плоскі та короткі, що створюють сприятливі умови для охолодження повітря. Крім того, носова порожнина виконує захисну та нюхову функції, а також мовну функцію за рахунок наявності навколоносових повітряних пазух. Тому порушення нормального носового дихання позначається на стані всього організму.

Нежить довго не минає? Проконсультуйся з лікарем. Причиною утрудненого дихання може бути викривлення носової перегородки, наслідки травм, вроджені аномалії розвитку та інші проблеми.

Маско, я вас знаю…

Носова порожнина приймає перший удар від збудників респіраторних інфекцій, використовуючи чхання та вироблення слизу як захисні механізми. Багато в чому ми самі винні в тому, що нежить часто виникає у нас. Адже респіраторні інфекції передаються повітряно-краплинним та контактним шляхами. А це означає, що використання медичної маски, рукавичок, часте миття рук та обличчя, одноразові хустки знижують ризик зараження. Але якщо інфекція все-таки осіла в носі, клітини його слизової оболонки активізують свою секреторну функцію і місцеві фактори захисту, що в побуті і називають нежиттю, а по-науковому — гострим ринітом. Втім, нежить — один із найчастіших симптомів не лише респіраторних вірусних інфекцій, а й кору, скарлатини та інших захворювань.

Порада. Для лікування інфекційного нежитю використовуй противірусні засоби, місцеві антибактеріальні та протизапальні препарати.

Імунітет, підйом!

Нежить, прощай: чому виникає і що робити, якщо він затягнувся

Частий і нежить, що важко піддається лікуванню, часом свідчить про слабкий імунітет. Зміцнити захисні сили організму допоможе загартовування: вранці обполіскуйте обличчя прохолодною водою або приймай контрастний душ, після чого енергійно розітріть рушником. Увечері спробуй “топтання” у воді. Налий у таз воду (температура 35 градусів), щоб вона доходила до рівня щиколоток, і поброди в умовному водоймищі протягом хвилини. З кожною наступною процедурою знижуйте температуру води на 2-3 С.

Порада. Відчуваєш, що розклеюєшся, з'являється нежить? Спробуй випарити застуду, що починається, за допомогою ножних ванн з гірчицею, морською сіллю або трав'яним збором. Візьми деревій, корінь лепехи, материнку в рівних пропорціях. Залийте 100 г суміші 2 л окропу, доведіть до кипіння, остудіть і вилийте в таз. Але врахуй: не можна парити ноги, якщо температура тіла вже піднялася, це додаткове навантаження на серце.

Вибираємо краплі

Основна проблема при нежиті – утруднення дихання через набряк слизової носа. Для його зняття використовують назальні краплі з судинозвужувальною дією – це найпоширеніші засоби лікування нежиті. Але приймати їх можна не довше 7-10 днів: тривале застосування цих препаратів може призводити до закріплення хворобливих процесів у слизовій оболонці носа, розвитку медикаментозного нежитю та носових поліпів, а також підвищення артеріального тиску. Краще використовувати краплі на олійній основі: вони довше діють і не викликають залежності. А можна промивати ніс слабким сольовим розчином (взяти солі на кінчику ножа та розчинити у склянці теплої води), розчином календули (на склянку теплої води 3 краплі настойки календули) або використовувати готові аптечні розчини. Наприкінці процедури добре відчуйся.

Порада. Щоб судинозвужувальні краплі подіяли швидше, в момент закапування відкинь голову назад і нахили її трохи убік. При промиванні носових ходів користуйся піпеткою, не втягуй розчин через ніс.

Не допустити ускладнення

Гострий риніт може перейти в хронічний із двох причин: не витримані терміни лікування та ослаблений імунітет. Другому чиннику приділяється вирішальна роль. При хронічному риніті ніс час від часу закладений, турбує свербіж, чхання, постійне виділення слизу. На відміну від гострого риніту при хронічному типі порушується будова слизової оболонки носових ходів, а згодом відбувається розростання сполучної тканини носа, збільшення товщини стінок судин, і розширення їх просвіту, у запущених випадках – ураження окістя і кістки. Причини хронічного риніту різні – захворювання ротоглотки, синусити, кісти та поліпи носа, а також хвороби серця, нирок, печінки, легень. Крім того, факторами ризику є шкідливі умови праці і звичайно куріння.

Порада. Відмовся від алкоголю. Спиртне негативно впливає стан слизової оболонки носа: розширює судини, викликає застій крові, погіршує носове дихання.

Виновата алергія

Нежить, прощай: чому виникає і що робити, якщо він затягнувся

Зазвичай алергічний нежить починається з чхання, свербежу в носі, набряку слизової та рясних рідких виділень. Часто цьому супроводжує свербіж в очах і сльозотеча. Симптоми алергічного нежитю, як правило, яскраво виявляються в період цвітіння рослин, коли дія алергенів найбільш інтенсивна. Такий нежить називають сінною лихоманкою або поліноз. При алергічному нежиті на пил, шерсть тварин, суперечки плісняви та грибів, харчові та інші алергени неприємні симптоми можуть з'являтися будь-якої пори року.

Порада. Намагайся з'ясувати, на який алерген ти реагуєш і по можливості уникай провокатора. При алергічному нежиті на допомогу прийдуть антигістамінні препарати, але застосовувати їх слід за призначенням лікаря.

Куди зник нюх

Одним із ускладнень нежиті є гіпосмія – зниження функції нюху. За допомогою нюху людина здійснює аналіз їжі, визначає наявність домішок у повітрі тощо. Все це можливо завдяки тому, що в носовій порожнині знаходяться рецептори нюхового аналізатора, через які повітряний потік проходить при диханні. Крім того, у носовій порожнині знаходяться закінчення трійчастого нерва, при подразненні якого небезпечними для життя людини речовинами рефлекторно настає зупинка дихання.

Порада. Якщо ти погано відчувати різні запахи, звернися за допомогою до лікаря. Адже відсутність нюху може бути не лише наслідком перенесеного коронавірусу, а й причиною отруєння побутовим газом, хімічними речовинами, агресивними рідинами.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua