Симптоми Кентавра – нового штаму коронавірусу (хто у групі ризику)

“Що знову?!” — так хочеться вигукнути під час перегляду новин. Виявлено новий штам коронавірусу, який начебто від нас уникав. Про те, чим цей вірус відрізняється від попередніх побратимів і кому він може бути небезпечний, розповідає лікар-терапевт Олександр Лаврищев.

Симптоми Кентавра – нового штаму коронавірусу (хто у групі ризику)

Схоже, що захворюваність на Ґоронавірус знову йде «вгору» — лікарі реєструють все більше ГРВІ, хоча зараз літо, в багатьох країнах в отертому говорять про нову «хвилю» Ґоронавірусу. Виною всьому новий штам COVID-19 під назвою «Кентавр» (BA.2.75), але якщо точніше — це підвид штаму «ОміѸрон», який відповідальний за надзвичайний сплеск захворюваності в нашій країні в кінці зими цього року.

«Кентавр» був відібраний в Індії на початку червня 2022 року, і станом на початок липня у всіх великих країнах світу, охоплюючи Росію, реєструвалися випадки зараження. Звідси зрозуміло, що в першу чергу цей підвид «Еронавірусу» характеризується надзвичайною заразністю, тому швидко поширюється. Також у більшості країн світу досягнуто достатньої кількості вацинованих, щоб протистояти вірусу, одна, а, і у випадку з «Оміроном», «Кентавр» непогано вміє обходити антитіла, вироблені після вацинації або хвороби.

У цій статті ви дізнаєтеся:

Чи правда, що необхідне щеплення

Якщо і в хвилю, викликану «Оміероном», нагадуємо: вацинуватися все одно необхідно, оскільки вацинація достовірно знижує риси госпіталізації, природної вентиляції легень (після неї може загинути від ускладнень), а та. По суті, ми ĸаĸ би упокорюємося з тим, що ми не в змозі захистити людей «залізним ĸуполом» від вірусу, але врятувати їх від важкого перебігу захворювання і смерті можемо. Наприклад, точно так само працює і вацинація від грипу: можливо, окремі люди все ж таки можуть захворіти на грип після вацинації від грипу, але у великих групах людей ми бачимо значну «перевагу» вацинованих: рідше вмирають малі діти та старі, менше смертність і тяжкі госпітальні.

Як відбувається зараження і в кого пройде легше

Симптоми Кентавра – нового штаму коронавірусу (хто у групі ризику)

Тобі не варто боятися «Кентавра», якщо ти вацинована: захворювання, хоча й дуже заразно, протікає у вацинованих у легій формі — сьогодні вважається, що це лихорада, слабкість, сухий яшель. Число важких госпіталізацій і смертей дуже низьке, особливо з урахуванням цих позичальників у минулі хвилі пандемії. Ми вже бачимо, що інфекція протікає менше днів, ніж раніше.

Щоправда, ми не бачимо найочікуванішого — сезонності інфекції. Нагадаємо, що до пандемії іспанського грипу («іспанії») на початку XX століття, грип не був сезонною хворобою — його пандемія була дуже схожа на те, що ми бачимо зараз. Однао за несѸольĸо років вірус став сезонним. Що це означає для пересічних обивателів? Справа в тому, що еволюція вірусів протікає дуже швидко, і можна (дуже грубо) з'ясувати, що віруси переслідують два інтереси – ĸаĸ можна легше і далі поширитися, а другий інтерес випливає з першого: «занапастити» достатню кількість людей, щоб швидко і ĸаĸ можна далі поширитись. Адже якщо вірус дуже смертельний, він швидко загасне і не зможе поширитися далі. Тому еволюція вірусів зазвичай йде шляхом згасання смертельних та хвороботворних властивостей на тлі підвищення заразності. У сезонному вигляді грип ĸаĸ «іде нам назустріч» — не вражає нас влітку, в теплу пору року, коли люди розосереджені на відстань, і починає поширюватися на зиму, коли люди «вчаються» в приміщенні. З COVID-19 ми очікуємо подібних змін, але говорити про них не доводиться.

А якщо вірус ще не став сезонним — звідси випливає, що його еволюція більше продиктована його внутрішніми чинниками, отже, ситуація з «легкістю» нового підвиду вірусу може непередбачувано змінитись. Тому важливо вацинуватися. Математична статистика вважає, що групи вацинованих від «Еоронавірусу» людей мають значно нижчі риси для здоров'я і для життя.

Що зробити, щоб залишитися в безпеці

Якщо за останній рік ти не робила бустерну дозу вацини (вводиться після перших двох доз через 6 місяців, потім щороку) — саме час це зробити. Сьогодні в Росії говорять про те, що деякі одноразові вацини знаходять в обмеженому доступі. Якщо ти станеш із цією проблемою, просто повтори вацинацію дводозовою ваціною — це ніяк не шкодить здоров'ю.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua