Пропіленгліколю олеат у косметиці для обличчя та тіла – користь та шкода ПЕГ 55

Пропіленгліколю олеат у косметиці для обличчя та тіла – користь та шкода ПЕГ 55

Пропіленгліколю олеат (PEG-55 або Propylene Glycol Oleate) – це чистячий компонент, що становить деякі доглядові засоби, в які він включається як емульгатор, диспергатор, розчинник і регулятор в'язкості. Крім того, він допомагає зволожувати волосся і шкіру, працює як змащувальну поверхню засіб для кращого розподілу продукту.

Широкого застосування не знайшов, оскільки легко окислюється, змінює структуру при контакті з лугами. Крім цього, продукт сильно дратує дерму у високих концентраціях, слизові та очі. Постає вибір: дешево і токсично чи дорого, безпечно, але з мінімальним ефектом. Як ти вважаєш, що вибере виробник?

Характеристики

Пропіленгліколю олеат у косметиці для обличчя та тіла – користь та шкода ПЕГ 55

Фото автора Наталія Маркіна: Pexels

Пропіленгліколю олеат або ПЕГ 55 – двоатомний спирт, рідина без кольору та запаху, солодкуватий на смак та в'язкий. За своєю косметичною суттю – це ПАР чи поверхнево-активна речовина. Відкрито пропіленгліколі, а їх багато, близько тисячі на сьогодні, поштою 100 років тому.

Тоді їх отримували гідролізом калієвого лугу пропіленглікольдіацетату, синтезованого з дибромпропану за участю ацетату срібла. Сьогодні технологія отримання ПЕГ-55 зводиться до гідратації окису пропілену у промислових масштабах. Обов'язкова умова – висока температура: від 160 до 200 градусів Цельсія при тиску понад півтора МПа.

Внаслідок такої реакції виділяється близько 85% речовини, ступінь очищення якої різна. Цим самим ступенем очищення визначається призначення пропіленгліколю: харчовий або технічний. 15%, що залишилися, припадають на пару сопродуктів: ді- і трипропіленгліколей, відповідно – 13 і 15%.

Пропіленгліколю олеат або ПЕГ-55 одержують біосинтезом з лактату амонію. Ця речовина – продукт обсмажування цукромісткої сировини. Або шляхом переробки рослинного спирту – гліцерину.

ПЕГ 55 у косметиці

Пропіленгліколі, причому все, це помічники у косметичних засобах. Вони не грають якоїсь основної ролі. Ми говоримо, що вони зволожують шкіру, але довірити їм повністю функцію зволоження не можна, їхнього потенціалу та активності буде явно недостатньо.

Але потенціювати дію будь-яких зволожувачів – це якраз для ПЕГ, у тому числі і під номером 55. А ось роль емульгаторів, крім них, не виконає на необхідному рівні жодна речовина. Вони допомагають з'єднати речовини, що в нормальному стані не з'єднуються.

І це зрозуміло. За своєю функціональною приналежністю це пластифікатори. ПЕГ 55, наприклад, триматиме будь-яку задану виробником форму косметичного засобу, не дозволить шарам, які мають різну питому вагу і тяжіють до поділу та осідання, розшаруватись.

Наприклад, він робить мило більш блискучим і менш тендітним. І при цьому коштує засіб копійки. Тому затребуване і з кожним роком дедалі більше.

Пропіленгліколю олеат у косметиці для обличчя та тіла – користь та шкода ПЕГ 55

Як відрізнити корисний та шкідливий спирт у косметиці?

Виробники додають ПЕГ-55:

 • креми;
 • гелі;
 • лосьйони;
 • шампуні;
 • ополіскувачі;
 • піну для гоління;
 • зубні пасти;
 • антистатики;
 • дезодоранти та інші засоби гігієни.

ПЕГ-55 має високу м'якість по відношенню до шкіри, що дає можливість використовувати його навіть у засобах інтимної гігієни для дітей. Але пропіленгліколю олеат окислюється при контакті з повітрям, тому умовою його випуску зазвичай є наявність герметичної ємності з дозатором.

Це дозволяє виключити контакт із руками загальної маси речовини та зберегти його властивості на весь час користування. До речі, ПЕГ-55 має дві дуже цікаві сфери застосування, про які ти просто не здогадуєшся.

З його допомогою моделюють виверження вулканів у лабораторних умовах. Це вкотре. Поведінка ПЕГ у розчині сахарози досить точно імітує розлив та застигання лави під водою. А ще ПЕГ-55 – це кріокоректор.

Він долає клітинну оболонку та взаємодіє з молекулами води, як і належить нормальному емульгатору. Таким способом прпіленгліколю олеат не дає пошкодити клітини при заморожуванні. Він просто блокує утворення кристаликів льоду.

Показання та протипоказання

Оскільки пропіленгліколю олеат не є основою косметичних засобів, що діє, а виконує другорядні функції, у нього немає показань до використання. Чи не він визначає призначення доглядового засобу.

ПЕГ-55 просто допомагає будь-якому косметичному продукту бути у формі і потенціювати в міру можливостей своїх сусідів, що мають унікальні здібності щодо дерми.

Якщо говорити про протипоказання, то окрім звичної вже для нас індивідуальної непереносимості речовини, має значення її токсичність. У високих концентраціях ПЕГ-55 є неприйнятним для дерми.

Він не просто сенсибілізує, дратує її, викликає запалення, але й здатний спровокувати пухлинний ріст, якщо передумови є у пацієнта. Тому до протипоказань відносять наявність в анамнезі:

 • атопічний дерматит;
 • пемфігоїду (доброякісного міхурового дерматозу);
 • пустульозного псоріазу;
 • червоного плоского лишаю;
 • передпухлинних станів шкіри.

А так само: акне, разацеа та купероз.

Користь та шкода

А тепер, давай, подумаємо, наскільки може бути корисним такий продукт у складі крему чи іншого доглядового засобу, який ми наносимо на нашу шкіру щонайменше щороку? Навіщо взагалі потрібен ПЕГ-55 у косметиці?

Зрозуміло, що це ПАР та емульгатор, він дуже спрощує життя виробникам косметики. ПЕГ-55 без зайвого клопоту дозволяє отримувати бажаний продукт, оскільки готує відмінну основу для кремів, гелів, лініментів.

Ну, ось уяви, тобі треба приготувати найсмачнішу страву для гостей з екологічно чистих продуктів уперше і без певного рецепту. А можна просто піти та купити «кулінарний шедевр» у найближчій кулінарії. Що ти вибереш?

Виробники роблять ставку на ПЕГ, стверджуючи, що вони безпечні для людини. Насправді, доведено, що лише концентрація понад 20% має токсичність, а можливо і канцерогенність.

Пропіленгліколю олеат у косметиці для обличчя та тіла – користь та шкода ПЕГ 55

Giphy

У косметичних продуктах цього ніколи не буває. Але пам'ятаєш, ми завжди говоримо про те, що ефективність та безпека ПЕГ пов'язані зі ступенем його очищення. А вона всюди різна. Домішки ж і грають вирішальну роль токсичності продукту.

У ПЕГ-55 їх принаймні дві: оксид етилену, 1,4-діоксан. Це поліциклічні ароматичні речовини, які безперечно токсичні. І якщо ПЕГ-55 у складі догляду, не дай Боже, потрапляє на вже пошкоджену дерму, чекай лиха.

Звичайно, всі домішки можна видалити у процесі сучасного вакуумного очищення. Але де гарантія, що це так? На етикетці зазначено, що ПЕГ-55 є у складі, але про ступінь його очищення немає жодного слова.

При цьому споживачам пропонують навіть дитяче мило для інтимної гігієни із пропіленгліколю олеатом. Тому, якщо ПЕГ йде у першій половині списку, краще відмовитися від його покупки, якої б матеріальної вигоди вона не обіцяла.

Інакше ніхто не дасть тобі гарантії від вже зареєстрованих офіційно по всьому світу побічних ефектів у вигляді: сильного подразнення шкіри, дерматитів та алергії, вугрової висипки, порушення ендокринної системи та Бог ще знає чого.

Що робити

Насправді є два варіанти: погодитися з тим, що якщо виробник випускає цей засіб і гарантує його безпеку, і нічого не трапляється десятиліттями, значить так воно і є. Безпечно!

Або знайти альтернативу. Взагалі без ПЕГ таке буває і все частіше в наш час – органічна косметика. Або взяти до уваги, що альтернативою можуть бути похідні полігліцерину, наприклад.

Сьогодні все більш популярним стає бренд натуральності та екологічності в косметиці, адже навіть процес виробництва ПЕГ-55 за всього бажання не назвеш «зеленим». Це синтетичний ПАР.

Якщо у тебе чутлива шкіра, схильна до висипу, алергічним реакціям, необхідно уникати використання потенційно небезпечних компонентів, що входять до складу косметичних продуктів.

Іншими словами, абревіатура ПЕГ-55 (та й усіх інших ПЕГів) у першій половині пропису на етикетці – табу для покупки таких засобів догляду. Проблем із здоров'ям і так сьогодні вистачає. Навіщо додаткові? Але вирішувати, як завжди, тобі.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua