Що таке гідрохінон – як працює речовина крем і які у нього властивості

Що таке гідрохінон - як працює речовина крем і які у нього властивості

Гідрохінон (хінол) – освітлювач шкірних покривів. Він дуже важливий для власників ластовиння, наприклад. Адже для когось вони – ознака наївності та простодушності, для інших – своєрідне кокетство природи. Багато хто пишається такою весняною міткою, але більшість хоче надати своїй шкірі аристократичність, тобто майже прозору блідість і чистоту, яка ластовиння не має на увазі. Гідрохінон може допомогти в цьому.

Що таке гідрохінон

Що таке гідрохінон - як працює речовина крем і які у нього властивості

Фото автора Ike louie Natividad: Pexels

Гідрохінон – елемент органічної хімії, антиоксидант, ізомер пірокатехіну та резорцину з сильним, різким ароматом. Він контролює синтез меланіну в шкірі, тобто відіграє важливу роль у створенні її іміджу та вважається золотим стандартом у лікуванні гіперпігментації.

Нейтралізація пігменту келихоподібних клітин епідермісу шляхом окислення тирозину – ось головне завдання гідрохінону у дермі. Для цього його включають до складу доглядової та декоративної косметики. Хінол інактивує амінокислоту, що містить мідь, блокує окислення та перешкоджає нормальному метаболізму.

Тому він дуже токсичний. Але ефект виходить крутий: як лимон попереджає вітаміном С потемніння яблука, так і гідрохінон не дозволяє освітленій шкірі втрачати цю якість. Як він вибілює епідерміс? Просто. Він перешкоджає самому синтезу меланіну у ньому. Формування пігментних плям неможливе фізично.

Але пігментні утворення, що вже сформувалися, гідрохінон видалити не в змозі. Він лише блокує меланін, а пігментація зникає як наслідок цього процесу – самостійно. Так шкіра смаглявих дівчат з часом може стати світлішим на кілька відтінків, якщо вони використовували косметику з гідрохіноном на регулярній основі протягом деякого часу. Цікаво, що він входить до складу не тільки доглядових засобів, а й лаків, фарб для волосся, нігтів.

Оскільки речовина токсична, її концентрація у доглядових засобах, що продаються без рецептів, не перевищує 2%. У рецептурних препаратах вона може сягати і 3%, і навіть 4%. Але й мінімуму можливо достатньо розвитку суворої алергії. Тому перед використанням препаратів з хінолом проводять аллерготестування.

На зап'ястя наносять краплю речовини і чекають на півгодини, щоб оцінити реакцію дерми. Відсутність негативної симптоматики – дозвіл застосування гідрохінону. Будь-яка негативна реакція шкіри – привід зміни препарату.

Негативні якості речовини

Токсичність гідрохінону диктує його застосування не більше двох місяців. Особливо важливо звернути увагу на негативні властивості речовини:

 • високий вміст канцерогенів у гідрохіноні робить шкіру вразливою для ультрафіолету, може стати тригером розвитку раку шкіри, меланоми. З цим пов'язана заборона використання кремів з гідрохіноном при активному сонці, вдень, краще, щоб хінол входив до складу нічного крему;
 • речовина здатна руйнувати колагенові волокна, що спричиняє передчасне старіння шкіри. Це треба враховувати, зважуючи на віртуальних терезах бажання освітлити шкіру та ризик її старіння;
 • треба розуміти, що використання гідрохінону не позбавить тебе пігментних плям назавжди, ефект тимчасовий;
 • захоплення гідрохіноном всупереч інструкції із застосування провокує різні дерматози і дерматити;

Що таке гідрохінон - як працює речовина крем і які у нього властивості

Пігментні плями: застосовувати гідрохінон чи ні?

 • при влученні у вічі є ризик пошкодження рогівки.

Так що розумність та помірність – ось два основні правила роботи з гідрохіноном.

Показання та протипоказання

Що стосується рекомендацій щодо застосування гідрохінону, вони очевидні – депігментація у будь-якому варіанті. Це може бути:

 • мелазма чи хлоазму;
 • лентіго;
 • гіперпігментація неясного чи абсолютно певного генезу;
 • ластовиння;
 • постакне.

Протипоказаний гідрохінон при:

 • лейкемії;
 • спадковій схильності до раку (через здатність спровокувати початок пухлинного зростання);
 • вагітності та лактації з цілком зрозумілих причин;
 • індивідуальної непереносимості чи сенсибілізації дерми;
 • порушення цілісності шкіри.

Побічні ефекти

Гідрохінон – не безневинний. Він дає побічні ефекти, основний у тому числі охроноз. Замість того, щоб посвітлішати, шкіра темніє. Іноді це видно навіть на вухах. Крім того, гідрохінон може спричинити псоріаз, дерматит. Але і це не є небезпечною проблемою. Справа в тому, що світла шкіра втрачає свою привабливість після контакту з гідрохіноном і передчасно старіє. Вона набуває зайвої пітливості, стоншується, втрачає пружність.

Тому перед покупкою коштів із гідрохіноном, потрібно враховувати його негативні особливості. А якщо бажання відбілити дерму пересилить почуття небезпеки, то при нанесенні на шкіру гідрохінону додатково захищайте її доглядовими препаратами з УФ-фактором.

У будь-якому випадку, гідрохінон з 2008 року віднесений FDA (Американською асоціацією з регулювання обігу лікарських засобів) до групи лікарських засобів із сумнівним лікарським ефектом.

Небезпека препаратів із гідрохіноном

Гідрохінон ніколи не використовують у чистому вигляді, його комбінують з м'якими доглядовими субстанціями. Це можуть бути: сік кореня солодки, ланолін, молочна кислота, гліцерин, речовини з ультрафіолетовим фільтром. Або: фруктові, жирні, молочні кислоти, аскорбінова кислота.

Доглядові засоби з гідрохіноном при їх використанні можуть спочатку тішити. Але триває таке задоволення досягнутим результатом недовго. Починається зворотний процес, шкіра темніє. Замість світлого та красивого шкірного покриву раптом виходить плямиста поверхня. Особливо цей процес розвивається на ліктях та кісточках. Тригером такого потемніння стає сонце. Але головне не в цьому. Те саме сонечко може піти далі і спровокувати рак шкіри.

Гідрохінон під дією ультрафіолету трансформується у потужний токсин, який призводить до атипії клітин дерми. Тому гідрохінону не прийнято включати до складу денних кремів, ним користуються, наносячи на шкіру на ніч. Результати відповідних наукових досліджень наочно демонструють, що гідрохіноновий крем може призвести до мутації.

Альтернатива

Якщо ти ще не залишила мрії про видалення ластовиння або пігментації зі шкіри обличчя, то краще звернути увагу на інші можливі варіанти. Наприклад, препарати, у складі яких присутні арбутин, азелаїнова кислота і вітамін С. Вони теж прекрасні відбілювачі, але набагато м'якше і безпечніше за гідрохінон. Звичайно, часу потрібно буде більше, зате ти уникнеш маси неприємностей.

В аптеці можна купити чисті вітаміни А або Е і ввести їх у свій звичний крем для догляду. Ефекту освітлення буде досягнуто. Ці вітаміни не тільки зроблять шкіру світлішою, а й нададуть їй привабливості, насичать корисними мікроелементами. Є чистий арбутин, який гальмує продукцію меланіну, у журавлині та мучниці. На їх основі можна приготувати прекрасні маски, що відбілюють, в домашніх умовах.

А найпростіше рішення із відбілюванням дерми ти можеш підказати сама! Йдеться про огірок. Наріж його кружальцями і на обличчя. Чудова відбілююча та освіжаюча натуральна та безпечна маска. Так, і взагалі прикольно, поступово знімати по кружечку зі шкіри і жувати їх на втіху.

Ти знаєш, а на закінчення хочеться сказати ось про що. Багато хто, хто використовував засоби з гідрохіноном короткими курсами, досягли відмінних результатів без жодних проблем та негативних наслідків. Але! Це їхні слова проти наукових експериментів і клінічних випадків, що свідчать на користь небезпеки цієї речовини. Тому сто разів відміряй і один відріж. Тільки ти відповідаєш за своє здоров'я. Інших немає.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua