Що таке гостра вузлувата еритема шкіри та які причини її виникнення

Будь-які хвороби впливають на якість нашого життя, деякі, найсерйозніші, відбиваються на робочій діяльності і можуть «виключити» нас із звичних справ на тривалий час. Вузловата еритема, одне з таких захворювань, при якому значно зменшується наша активність і виникає необхідність у зверненні до фахівців, а потім тривалому лікуванні.

Що таке гостра вузлувата еритема шкіри та які причини її виникнення

Що таке вузлувата еритема і як вона проявляється

Вузловата еритема – це захворювання, причиною якого є ураження дрібних судин шкіри та підшкірної жирової клітковини. Зовнішні прояви захворювання нагадую ущільнення під шкірою у вигляді вузлів або вузликів, які змінюють забарвлення, нагадуючи стадії розв’язання синця.

Спочатку яскраво-червоні вони ставати бурими, а потім синюшними, зеленими та жовтими. Найбільш типове розташування ураження – передня поверхня гомілок. Ця хвороба може бути діагностована у людей різного віку, але найчастіше вона спостерігається у осіб 20-40 років. Захворювання зустрічається у жінок у 3-6 разів частіше, ніж у чоловіків.

Вузловата еритема буває:

 • Первинна (розвивається самостійно);
 • Вторинна (розвивається і натомість інших захворювань).

Залежно від причин і перебігу процесу захворювання може протікати по-різному. Течія може бути:

 • гостра;
 • підгостра (мігруючна);
 • хронічна.

При гострій течії симптоми можуть виявлятися гостро – протягом кількох днів з’являються підшкірні болючі вузлики яскраво-червоного кольору. Цей стан супроводжується підвищенням температури до 38-39 ° С, слабкістю, зниженням апетиту та працездатності, головним болем, болями в суглобах. Гомілки та стопи стають набряклими. Вузлики можуть зливатися між собою, утворюючи червоні ущільнення.

У поодиноких випадках вони поширюються на шкіру стегон, задньої поверхні рук, шиї і навіть обличчя. Колір шкіри над поверхнею вузлів поступово змінюється, через 2-3 тижні шкіра в місцях проявів починає лущитись. Через 3-4 тижні вузли безвісти зникають. Рецидиви за такої течії буваю рідко.

Вузлувата еритема

Найчастіше гострий перебіг спостерігається при первинній вузлуватій еритемі.

При підгострому перебігу симптоматика менш виражена порівняно з гострим перебігом (не висока температура, не яскраво виражена слабкість та інші симптоми). Але захворювання триває триваліший час (до кількох місяців). На шкірі можуть утворюватися поодинокі дрібні вузлики.

При хронічному варіанті вузлувата еритема може переходити в завзятий тривалий рецидивний перебіг. Найчастіше така течія буває у жінок середнього та літнього віку, нерідко на тлі супутніх судинних, алергічних, запальних, інфекційних чи пухлинних захворювань.

Загострення захворювання частіше виникає навесні та восени. Прояви в період загострень можуть бути менш гострими, але триватиме місяцями, приносячи пацієнтам болючі відчуття, дискомфорту.

 

Вузловата еритема

Причини появи вузлуватої еритеми

Причиною запального процесу, наслідком якого стає вузлувата еритема, до кінця досі не вивчені. Це можуть бути:

 • інфекційні агенти;
 • аутоімунні захворювання;
 • алергічні реакції;
 • прийом лікарських препаратів (сульфаніламідів, антибіотиків пеніцилінового ряду, оральних контрацептивів, бромідів та ін.).

Провокувати появу вузлуватої еритеми може вагітність.

Спочатку, під впливом цих чинників, посилюється активація лімфоцитів, надалі, імунна система починає виробляти антитіла, які викликають запальний процес. Така імунна відповідь розвивається не у кожної людини. Ця реакція розвивається з урахуванням генетичної схильності. Тому це захворювання може передаватися у спадок.

У разі, коли вузлувата еритема розвивається на тлі інших аутоімунних захворювань, вже існує порушення розпізнавання імунною системою «своїх» та «чужих» клітин, і вони виявляють агресію проти клітин власного організму, приймаю їх за шкідливі.

Вторинна вузлувата еритема може розвиватися на тлі:

 • саркоїдозу;
 • системний червоний вовчак;
 • ревматоїдного артриту;
 • хвороби Бехчета (захворювання, основу якого лежить запалення судин);
 • хвороби Шегрена (захворювання, що протікає з переважним ураженням слинних та слізних залоз);
 • неспецифічний виразковий коліт (важка запальна поразка товстої кишки);
 • злоякісних новоутворень та ін.

Що робити при появі подібних симптомів

Найправильніше, що можна зробити у таких випадках – звернутися до терапевта чи педіатра. Зовнішні прояви досить типові і даних, отриманих під час розмови з пацієнтом та огляду, часто буває достатньо. Однак, для точної діагностики необхідно буде пройти додаткові дослідження.

Після огляду та обстеження пацієнта лікар може підтвердити або спростувати діагноз. Для подальшого спостереження та лікування пацієнта направляють до ревматолога, але з огляду на те, що часто буває безліч супутніх захворювань, може знадобитися консультація інших фахівців: пульмонологи, дерматологи, інфекціоністи.

Лікування вузлуватої еритеми

 • У гострий період, для зменшення клінічних проявів та полегшення стану хворого, використовують знеболювальні та протизапальні препарати. Вони можуть бути у вигляді таблеток, ін’єкції або місцевого застосування у вигляді мазей.
 • Якщо вузлувата еритема розвинулася на тлі інших факторів (наприклад, інфекційного захворювання), призначаються спеціальні антибактеріальні або противірусні препарати, що підбираються відповідно до чутливості до збудників.
 • Обов’язково до лікування вузлуватої еритеми входять препарати, що пригнічують патологічну активність імунних клітин.
 • Так само, в лікуванні використовують засоби спрямовані на поліпшення стану судинної стінки, поліпшення кровотоку в них і зниження запалення.

Найчастіше прогноз при вузлуватій еритемі сприятливий і можна домогтися відсутності рецидивів. Лише в деяких випадках захворювання може давати ускладнення і загострення, що повторюються.

Які заходи призведуть до профілактики рецидивів?

 • запобігання переохолодженням, перегріванням;
 • виключення надмірної інсоляції;
 • обов’язкове повноцінне лікування ГРВІ, простудних захворювань;
 • усунення вогнищ хронічної інфекції.

Ці прості приклади дбайливого ставлення до свого здоров’я допоможуть уникнути ризику виникнення захворювання та будуть профілактикою рецидивів та ускладнень вузлуватої еритеми.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua