Гіпергідроз обличчя і голови – лікування пітливості, причини і симптоми

Виділення поту на обличчі є природною захисною реакцією організму на перегрівання або стрес. Однак у деяких людей цей феномен (гіпергідроз) спостерігається постійно, що вносить у їхнє життя масу незручностей. Боротися з ним складно, так як в основному причини його виникнення ховаються всередині організму і усунути їх у деяких випадках стає практично неможливо. Але це не означає, що лікування гіпергідрозу обличчя проводити не потрібно. Адже його відсутність може привести до серйозних наслідків.

Види гіпергідрозу обличчя і голови

Захворювання відноситься до розряду краніо-фаціальних Проявляється аномальною потовиділенням. Причому, відбувається це в незалежності від того, в яких умовах перебуває людина відчуває він емоційне перенапруження чи ні.

Коли посилене виділення поту спостерігається лише на обличчі та голові, то у цьому випадку говорять про локальний гіпергідроз, який характеризується підвищеною роботою сальних залоз саме на цих ділянках. Причин, що викликають такі порушення, багато. Тому умовно поділяють на види:

 • первинний;
 • вторинний.

У першому випадку аномальне потовиділення виникає без будь-яких причин і гіпергідроз сприймається як самостійне захворювання. Про вторинній формі хвороби говорять в тому випадку, якщо посилене виділення поту є ознакою інших патологічних процесів в організмі, наприклад, порушення обміну речовин, гормональні збої і т. д.

На перший погляд здається, що хвороба є невинною. Але це не так. Секрет, що виділяється сальними залозами, містить в складі особливі ферменти, які створюють живильне середовище для бактерій. Вони починають активно розмножуватися на шкірі обличчя та голови, провокуючи розвиток себореї, алопеція, акне і інших дерматологічних патологій, складно піддаються медикаментозної терапії. Щоб уникнути негативних наслідків, лікування гіпергідрозу необхідно займатись одразу ж після його виявлення.

Причини виникнення

Як вже говорилося, первинний гіпергідроз не має явних причин виникнення. Як припускають деякі вчені, він може з’являтися на тлі генетичних порушень або збоїв у функціональності сальних залоз ще в період внутрішньоутробного розвитку внаслідок впливу на плід інфекцій, що підлягають неправильного лікування.

Що стосується вторинної форми, то його виникнення в 70% випадках провокують порушення роботи вегетосудинної системи, яка є відповідальною за реакцію організму на вплив зовнішніх подразників.

Також часто підвищене потовиділення спостерігається у осіб, які страждають від патологій щитовидної залози. Цей орган синтезує речовини, що приймають участь в обміні речовин. При їх надмірному кількості діяльність організму посилюється, що призводить до посиленого вироблення поту.

Також можуть сприяти інші причини:

 • гормональні перебудови (наприклад, при статевому дозріванні, настанні клімаксу, прийнятті оральних контрацептических коштів);
 • систематичне вживання в їжу гарячих і гострих страв;
 • алергічні реакції;
 • деякі лікарські препарати (в даному випадку гіпергідроз виступає в якості побічного ефекту);
 • захворювання інфекційного характеру;
 • онкологія;
 • цукровий діабет;
 • психологічні розлади, депресивні стани, постійні стреси;
 • черепно-мозкові травми;
 • наявність надлишкової ваги (ожиріння).

Симптоми захворювання у жінок

В залежності від ступеня відхилення роботи сальних залоз, клінічні прояви гіпергідрозу у жінок носять різний характер. Так, наприклад, при незначних порушеннях (1 ступінь – легка) потовиділення злегка перевищує норму. Дане явище оточуючим практично не помітно.

При другого ступеня (середня), людина починає відчуватися крапельки поту на обличчі досить часто, що стає причиною виникнення внутрішніх проблем – виникає сором’язливість, хворий починає відчувати себе ніяково й непевно.

3 ступінь (важка), має виражену клінічну картину, яка включає в себе не тільки виділення поту на обличчі та голові, але і виникнення неприємного кислуватого запаху. При цьому, рясне потовиділення може спостерігатися кілька разів за день, без видимих на те причин. Сальні залози починають посилено працювати, що супроводжується сильною пітливістю і підвищеною нервозністю.

Якщо на цьому етапі лікування гіпергідрозу людина не отримує адекватного лікування, клінічна картина доповнюється іншими симптомами, які свідчать про виникнення ускладнень, у вигляді шкірних інфекційних або грибкових захворювань. Для них характерні такі ознаки, як:

 • свербіж і печіння;
 • почервоніння;
 • лущення шкіри;
 • утворення лусочок і бляшок;
 • посилення неприємного запаху;
 • випадання волосся.

Способи лікування

В якості лікувальної терапії гіпергідрозу застосовують різні методи, серед яких знаходяться як консервативні способи позбавлення від підвищеної пітливості, так і хірургічні. У тому випадку, якщо розвиток патології пов’язане з інфекціями або системними захворюваннями, всі терапевтичні дії спрямовуються на їх усунення. Якщо ж ліквідувати причину не вдається, вдаються до інших методиках – ін’єкційним, апаратним і т. д.

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування гіпергідрозу застосовується тільки в тому випадку, якщо інші методи усунення хвороби не приносять позитивних результатів. Суть операції полягає в перериванні нервового імпульсу, вихідного від стовбура мозку до потових залоз. Досягається ця мета шляхом руйнування симптоматичного створу. Роблять це кількома способами – шляхом його висічення або перетискання титанової кліпсою.

Для здійснення даних маніпуляцій, операцію проводять ендоскопічним шляхом чи відкритим. Від обраної тактики хірургічного втручання залежить тривалість реабілітаційного періоду та ризики розвитку ускладнень.

Найбільш часто негативні наслідки спостерігаються після проведення відкритої (за допомогою скальпеля) операції. В даному випадку реабілітація може затягнутися до 4-6 тижнів, супроводжуватися підвищеною температурою і ускладненням у вигляді бактеріальної інфекції. Також існують високі ризики розвитку симптому Арлекіно, при якому пітливість зберігається з одного боку.

Лікування лазером

Лазерне лікування гіпергідрозу дає швидкі і хороші результати, при цьому ймовірність виникнення після нього ускладнень, на відміну від хірургічного способу, дорівнює практично до нуля. Під час проведення терапії застосовується спеціальне апаратне обладнання, що працює за рахунок лазерного випромінювання.

Лікувальна процедура здійснюється під місцевою анестезією, триватиме не більше 15 хвилин, не вимагає повторного проведення, так як під дією лазера потові залози повністю руйнуються і не підлягають відновленню.

Даний метод позбавлення від гіпергідрозу має протипоказання, до яких відносяться:

 • наявність на обличчі або шкірі голови саден, подряпин і інших пошкоджень;
 • кісти, пухлини різного характеру і локалізації;
 • патології інфекційного характеру;
 • вагітність та годування груддю.

Уколи ботокса при гіпергідрозі

Ботоксом і Диспортом

Ботокс і Диспорт – препарати на основі ботулотоксину, що мають однаковий механізм дії. Вони блокують роботу сальних залоз і сприяють припиненню вироблення поту. Даний ефект зберігається до 6-9 місяців. По закінченню цього часу, дія ботулотоксину знижується і щоб уникнути повторних проявів гіпергідрозу, процедуру лікування потрібно проводити повторно.

Перед застосуванням даних препаратів, лікар визначає точки введення лікарської речовини (як правило, їх не менше 40). Кількість введеного препарату визначається індивідуально залежно від площі проблемної ділянки та інтенсивності потовиділення на ньому.

Ін’єкції роблять за допомогою тонкої голки, яку вводять під шкіру на глибину 1-2 мм. Здійснюється процедура під місцевою анестезією. Перед постановкою ін’єкцій шкіру попередньо обробляють антисептичним розчином, а після закінчення процедури, застосовується холодний компрес, що дозволяє уникнути виникнення гематом і синців в точках введення ліків. Лікування гіпергідрозу Ботоксом і Диспортом не потребує тривалої реабілітації і не супроводжується побічними ефектами.

Таблетки

Медикаментозна терапія в лікуванні гіпергідрозу також дає непогані результати. У даному випадку застосовуються ліки, які надають комплексний вплив на організм – заспокоюють нервову систему, нормалізують роботу сальних залоз, надають судинозвужувальну дію і т. д. Серед препаратів, найбільш популярними є:

Назва Активні компоненти Дія Протипоказання
«Белласпон» Ерготамін, фенобарбітал, алкалоїд беладони. Заспокоює нервову систему, має судинорозширювальний ефект, відновлює метаболічні процеси, усуває спазми, знижує частоту серцевих скорочень, зменшує потребу клітин в енергії. Гіперчутливість до активних компонентів, атеросклероз, печінкові та ниркові патології, глаукома, гіпертонія, дихальна недостатність, вагітність, лактація.
«Клімадінон» Корінь клопогон Виявляє седативні властивості, сприяє нормалізації роботи вегетативної нервової системи, нормалізує гормональний фон. Эстрогенозависимые пухлини, непереносимість лактози, гіперчутливість до активної речовини препарату.
«Апілак» Маточне молоко Являє собою біогенний стимулятор, який має тонізуючу дію, стимулює клітинний метаболізм і регенеративні процеси, поліпшує трофіку тканин. Алергія на продукти бджільництва.

Фізіотерапевтичні процедури

В якості додаткової терапії гіпергідрозу застосовуються фізіотерапевтичні процедури, серед яких найбільш ефективним є іонофорез, під час якого на тканини людини здійснюється вплив струму особливої частоти.

Один сеанс триває близько 10-15 хвилин. Щоб досягти позитивних результатів, необхідно пройти повний курс лікування, який складається з 7-10 процедур.

Проведення іонофорезу протипоказане при:

 • патологіях серцево-судинної системи;
 • наявність кардіостимулятора;
 • епілепсії;
 • ниркових патологій;
 • вагітності.

Електрофорез – ще одна фізіотерапевтична процедура, яка допомагає боротися з гіпергідрозом. При її проведенні здійснюють введення під верхній шар шкіри лікарського засобу і дії струму невеликої сили на проблемні зони, що забезпечує підвищення ефективності застосовуваного препарату.

До протипоказань електрофорезу відносяться:

 • онкологічні захворювання;
 • патології серцево-судинної системи;
 • вагітність та лактація.

Щоб лікування дало швидкі результати, необхідно знизити рівень тривожності. З цією метою рекомендуються заняття йогою, медитація. В якості додаткових коштів, можна використовувати хвойні ванни і ефірні масла.

Хвойну ванну необхідно приймати протягом 10-15 хвилин перед сном. Для її приготування беруть свіжі хвойні голки, заливають водою (1:10), кип’ятять протягом 20 хвилин і настоюють протягом 2 годин. Готовий відвар виливають у ванну і розбавляють теплою водою.

Що стосується застосування ефірних масел, то з ними потрібно бути обережним. Для їх використання попередньо рекомендується придбати аромалампу. У неї встановлюється гущавина з водою, в яку додають 1-2 краплі ефірного масла. При нагріванні, ефір випаровується і просочує приміщення приємним запахом.

Для заспокоєння нервової системи, лікарі рекомендують використовувати наступні олії:

 • лаванди;
 • бергамота;
 • іланг-ілангу;
 • чорного кмину;
 • кедрове.

Лікування народними засобами

Ефірні олії

Засоби нетрадиційної медицини також використовуються в якості додаткової терапії гіпергідрозу обличчя. Застосовуються вони 2-3 рази в тиждень, до тих пір, поки проблема не буде повністю усунена.

Маски для обличчя та голови

Для лікування гіпергідрозу можна використовувати свіжі березові листя. Їх потрібно залити окропом, настояти 10 хвилин, а після віджати і прикласти до проблемній зоні на 15 хвилин. Також добре допомагає маска на основі яєчного білка і крохмалю (1:1). Інгредієнти змішують між собою і додають до них 3-4 краплі лимонного соку. Отриманий засіб наносять на шкіру на 15-20 хвилин.

Відвари з трав

Відвари з трав застосовують для опрацювання проблемних зон обличчя 1-2 рази на день. Готують їх з різних лікувальних рослин, але найбільш ефективними вважаються:

ромашка (її заливають крутим окропом у пропорції 1:10, настоюють 10 хвилин і проціджують);

квітки шавлії (1 ст. л. заливають склянкою крутого окропу, а по закінченню 30 хвилин проціджують).

Чи є обмеження в харчуванні?

При наявності такої проблеми, як гіпергідроз, рекомендується виключити з щоденного меню:

 • гострі, жирні і смажені продукти;
 • гарячі і холодні страви;
 • спиртні напої.

Профілактика

Запобігти виникненню гіпергідрозу можна шляхом:

 • своєчасного лікування патологій;
 • занять спортом;
 • зміцнення імунітету;
 • правильного харчування;
 • відмови від шкідливих звичок.

Гіпергідроз являє собою серйозну проблему для людини, яка вносить в його життя масу дискомфорту. І щоб позбавитися від неї, потрібно витратити чимало часу і сил. І тільки якщо пацієнт буде строго дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, у нього є всі шанси позбутися від цього захворювання без будь-яких наслідків.

Наталия Ніколайчук
zmorshki.in.ua