9 вітамінів для серця та судин: обираємо найефективніші

Вважається, що проблеми із серцем головним чином зустрічаються у чоловіків, а жінок вони наздоганяють у старості, але це не так. Серцеві недуги змінюють статеві уподобання та молодшають. Чи можна убезпечити себе? Можна, можливо. Наприклад, за допомогою найкращих вітамінів та мінералів для серця.

9 вітамінів для серця та судин: обираємо найефективніші

Серцево-судинні захворювання становлять причину 47% всіх смертних випадків у світі. Стреси, неправильне харчування, малорухливий спосіб життя та інші фактори підвищують ризик розвитку атеросклерозу, серцевої недостатності, ішемії. Певну роль у цьому грають дефіцити нутрицевтиків. Які корисні речовини потрібні для серця? Розбираємось разом із експертом.

1 Вітамін А

Це жиророзчинний вітамін та антиоксидант, який особливо корисний для серця людям похилого віку. Він активізує обмін речовин, ліпідний обмін, захищає від вільних радикалів, покращує роботу нервової системи, підвищує стійкість до стресів.

Основні джерела – овочі, фрукти, ягоди жовтого та оранжевого кольору (морква, абрикоси, курага, обліпиха, гарбуз, болгарський перець), а також зелень (петрушка, кріп, щавель), печінка, морська риба, яєчні жовтки. При різноманітному харчуванні дефіцит не виникає. Якщо проблема все ж таки є, варто звернути увагу на добавки. Але без фанатизму: надлишок цього вітаміну так само небезпечний, як і його недолік.

2 Вітамін С

Це важливий вітамін для серця при аритмії. А ще разом із біофлавоноїдами (наприклад, рутином) надає загальнозміцнюючу дію на стінки судин. Рутин допомагає засвоювати аскорбінову кислоту, тому також є важливим для роботи головного органу, ефективність якого пов'язана зі здоров'ям судин.

Не забувай додавати до раціону продукти, багаті на аскорбінку, — болгарський перець, цитрусові, ягоди темного кольору (чорниця, чорна смородина). Якщо лікар призначив добавки, вибирай аскорбат натрію, ліпосомальний вітамін С.

3 Вітамін В1

Інша назва – тіамін, необхідний для правильної роботи серцевого м'яза та нервової системи, які пов'язані між собою. Якщо регулярно є цільнозернові крупи, нестачі цього нутрієнта немає. При дефіциті тіаміну зверніть увагу на добавки для серця при аритмії та інших хворобах ССС (приймай їх за інструкцією).

Магній

9 вітамінів для серця та судин: обираємо найефективніші

Це макроелемент №1, необхідний здоров'ю серця, — 80% магнію міститься у серцевому м'язі. Якщо є дефіцит цього нутрієнта (а він часто зустрічається), ми відчуваємо його наслідки у вигляді тахікардії, нервових розладів, панічних атак, проблем зі сном, судом, тяги до солодкого. Магній також сприяє розслабленню м'язів (наприклад, серцевого), регулює збудливість клітин, передає нервові імпульси, а також бере участь у понад 300 хімічних реакціях.

Основні джерела магнію – риба, всі види капусти, кабачки, шпинат, зелень буряків, мангольд, кеш'ю, мигдаль, насіння кунжуту, какао, шоколад. Тим, хто має проблеми із серцево-судинною системою, варто звернути увагу на добавки з цим елементом — краще у формі таурату (сполуки з амінокислотою таурином). Разом вони покращують роботу серця, підвищують чутливість до інсуліну, надає заспокійливу дію на нервову систему. Добавки із магнієм приймають перед сном.

Калій

Поряд із магнієм це важливий нутрицевтик для здоров'я серця. Без нього не може нормально працювати жодний орган. Макроелемент присутній у 50% рідин у нашому тілі.

Основна роль калію разом із натрієм — зміцнення стінок судин, збереження кислотно-лужного балансу крові. Але це далеко не всі його функції. Калій підтримує необхідний рівень магнію, запобігає накопиченню солей натрію в клітинах, перешкоджає розвитку атеросклерозу та утворенню серцевих набряків. Макроелемент нормалізує вуглеводно-білковий обмін, підвищує чутливість до інсуліну, стимулює скорочувальну здатність серця. Калій також необхідний постачання мозку поживними речовинами, підвищує його активність, покращує передачу нервових імпульсів.

Дефіцит цього елемента пов'язаний із багатьма захворюваннями ССС. Його нестача макроелемента веде до розширення меж серця, розвитку аритмії, гіпертонії, зміни показників ЕКГ.

При гострих дефіцитах та серцево-судинних захворюваннях необхідно приймати спеціальні препарати з калієм. Якщо гострого дефіциту немає, для профілактики хвороб ССС включай у меню продукти, багаті на цей елемент: банани, апельсини, дині, кавуни, горіхи, сухофрукти.

Селен

Дефіцит цього нутрієнта – одна з найчастіших причин коронарних хвороб серця. Селен – антиоксидант, що нейтралізує токсини, що запобігає м'язовій атрофії серця, стабілізує роботу нервової системи. Нутріент бере активну участь у кровотворенні, наприклад, еритроцитів і коферменту Q10, активізує синтез гемоглобіну. Також він входить до складу багатьох гормонів, ферментів та інших білкових сполук. Разом із вітаміном Е селен знижує рівень холестеролу у крові. Дефіцит нутрієнта підвищує ймовірність гіпертонії.

Для здоров'я серцево-судинної системи важливе достатнє надходження селену. Його джерела – жирна морська риба, яйця, індичка, гриби, яловича печінка. При вираженому дефіциті рекомендується приймати добавки із цим елементом.

Омега-3 жирні кислоти

9 вітамінів для серця та судин: обираємо найефективніші

Важливий нутрицевтик, що підвищує еластичність судин. Омега-3 кислоти знижують ризик атеросклерозу: знижують рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ (ліпопротеїнів низької щільності) і підвищують рівень «хорошого» ЛПВЩ (ліпопротеїнів високої щільності). Також ці кислоти покращують в'язкість крові, нормалізують артеріальний тиск, знижують ризик інсульту та інфаркту.

Омега-3 складається з двох жирних кислот: ДГК та ЕПК. Вони однаково, але по-різному, уповільнюють тромбоутворення, нормалізують мозковий кровообіг, підвищують стійкість судин головного мозку при гіпоксії або різких змінах артеріального тиску.

Краще вибирати ті добавки, де переважають ДГК. Омега-3 кислоти також містяться в морській рибі, печінці тріски, морських водоростях, горіхах, насінні.

Коензим Q10

Ця кардіопротекторна речовина знижує частоту нападів стенокардії, збільшує скорочувальну здатність серцевого м'яза, підвищує фізичну витривалість. Є чимало досліджень, що підтверджують, що коензим Q10 зменшує кількість інфарктів.

З віком вироблення цієї речовини в організмі знижується. Якщо одночасно спостерігається дефіцит вітамінів групи В та магнію, це веде до порушення вироблення цього нутрієнту. Коензим Q10 міститься в добавках і продуктах харчування (яловиче або свиняче серце, сьомга, форель).

L-карнітин

Ця речовина бере активну участь в енергетичному обміні. L-карнітин транспортує жирні кислоти всередину мітохондрії, активізуючи окислювальні процеси у серці. Нутріент сприяє розщепленню жирів, даючи м'язам необхідну енергію, а також знижує ризик інфаркту міокарда.

При різноманітному раціоні та активному способі життя дефіциту L-карнітину не виникає. Для профілактики, а також при підвищених навантаженнях рекомендуються добавки із цією речовиною. Серед продуктів харчування, що активізують вироблення L-карнітину, – печінка, яловичина, телятина, качине м'ясо, індичка, а також жирні вершки, сир, сметана.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua