Синя родимка: локалізація, діагностика, лікування

Одне з нетипових утворень на шкірі людини — синя родимка. Відноситься до ряду безпечних утворень, але з високим фактором ризику переродження в меланому. Зміни у формі, інтенсивності кольору та його однорідності, чіткості країв і розміру — привід пройти діагностику. Будь-який дискомфорт, печіння, лущення, свербіж, біль, почервоніння — сигнал до відвідування лікаря. Тільки лікар може провести необхідну діагностику і призначити лікування. Самолікування може призвести до смерті.

Cиняя родинка: локализация, диагностика, лечение
Синя (блакитна) родимка — шкірне утворення, яке не несе пряму загрозу здоров’ю.

Що таке невус Ядассона-Тиче?

Блакитна родимка на тілі — доброякісне утворення, що не завдають шкоди здоров’ю пацієнта. Утворюється в шкірному покриві, паралельно эпидермису. Синій або блакитний колір формується з-за високого вмісту меланіну у отростчатых меланоцитах. Має овальну, круглу або часточкову форму з чіткими краями та гладкою поверхнею. Невус не містить волосків і росте повільно. У середньому, максимальний діаметр становить 2 див. Небезпека синьою родимки полягає у можливому її переростання в меланому. Блакитні невуси з’являються в одиничному екземплярі, але можливі і кілька утворень на шкірі у людини.

Утворюється під час гормональних перепадів, в період статевого дозрівання. Видаляти таку родимку рекомендують тільки у випадку її механічного пошкодження або злоякісності освіти, або змін її форми і структури. Причини появи блакитний родимки точно невідомі. Виникають і внаслідок генетичної схильності, механічного пошкодження шкіри, інфікування. Ігнорувати наявність вузликів синього кольору не можна, так як вони відносяться до небезпечні розвитком раку шкіри. Медичний термін, який називають синій невус ― пігментна пляма Ядассона-Тиче, на честь вчених їх відкрили і вивчали.

Види блакитних невусів

Згідно з формами виділяють:

Сині родимки можуть бути плоскими і випуклими.
  • Комбіновану синю родимку (меланоцитарная) — звичайний блакитний невус в поєднанні зі складними пігментами. Колір вузлика нерівномірний, нечіткі межі.
  • Клітинну — діаметр родимки від 1,5 до 3 див. Колір — темно-синій, нерівна форма і поверхня.
  • Просту. Невус відрізняється маленьким діаметром (до 1 см), гладкою поверхнею, синім забарвленням. Пляму небезпечно, може з’явитися на слизових.

Будь-який з видів може стати причиною розвитку злоякісної пухлини і вимагають діагностики. Звичайний (простий) блакитний вузлик або пляма вважається найменш небезпечним.

Існує варіант переродження одного виду родимки в інший. За таким процесом потрібно уважно стежити і вивчати зміни. Блакитний невус може мати:

  • різну форму ― плоску, опуклу;
  • забарвлення ― від блакитного до темно-синій, майже чорної;
  • природу ― доброякісну або злоякісну.

Локалізація родимок

Розташування невусів Ядассона-Тиче по-різному. Вони можуть з’явитися на будь-якій ділянці тіла і на поверхнях слизових (в роті, піхву, головці статевого члена). Поширеними місцями знаходження блакитних вузликів вважаються шкіра голови, кисті рук, шиї. Прості родимки можна виявити на обличчі, на руках, на ногах, зоні декольте. На стопах, стегнах, попереку і кистях можна розпізнати клітинний вид синьої родимки.

Тильна сторона рук, шия та обличчя — місце локалізації комбінованої родимки. Якщо ж невуси знаходяться в місцях, де високий ризик механічного впливу на них та травмування (стопи, поперек, де можливо тертя об ремінь, кисті, шкіра голови) — потрібно видалити, інакше можливі неприємні наслідки, такі як запалення, інфікування, переродження в рак. При самостійному огляді є ймовірність не помітити блакитне новоутворення, так як воно може перебувати в недоступних неозброєному оку місцях.

Діагностика синіх родимок

Щоб не допустити переродження доброякісної синьою родимки в меланому, важливо визначити природу синього плями. Блакитні невуси часто розташовуються далеко від інших утворень, що є їхньою відмітною рисою. Описати вірну клінічну картину може тільки лікар, з допомогою досліджень і лабораторних аналізів. Методи діагностики зазначені в таблиці нижче.

Метод діагностики Опис методу
Візуальний огляд дерматологом Пальпація та визначення зовнішнього вигляду. За рахунок свого забарвлення вузлик легко пізнаваний і досвідчений лікар виявить без проблем
Усне опитування Задає ряд питань на симптоми і відчуття при пальпировании
Дерматоскопія Спеціальні прилади дозволяють дати точну характеристику форми, структури поверхні, глибини знаходження допомогою збільшення в кілька разів кордонів невуса
Сиаскопическое вивчення З його допомогою дізнаються структуру невуса Ядасона-Тиче і активність меланіну з зонами його розподілу.
Ультразвукова діагностика Вказує на щільність скупчення пігменту, глибину залягання і можливості зростання і розвитку. Метод дозволяє вывить фонові патології чи ускладнення
Гістологічна діагностика Проводиться після операції з видалення плями. Посічений шматочок тканини передається на аналіз в лабораторію, де визначається природа невуса, стадію хвороби, якщо мова йде про рак шкіри

При появі симптомів зміни або дискомфорту потрібно звертатися до дерматолога.

Лікування невуса

Якщо родимка не небезпечна, доброкачественна і відсутній ризик переродження її в меланому, лікарі рекомендують не лікувати вузлик, а систематично спостерігатися. В обов’язковому порядку видаляють блакитний невус при некомфортному розташуванні освіти ― в місцях, що піддаються частому травмування або механічного пошкодження, при високому ризику переродження в меланому і при зміні в розмірах. Видаляє тільки лікар, припікання, здирання, використання синтетичних та косметичних засобів самостійно пацієнтом заборонено.

Такі дії можуть призвести до негативних наслідків, аж до летального результату. Видаляють блакитний невус з допомогою хірургічної резекції, кріодеструкції, лазера або радіохвиль. Який метод застосовувати вирішує виключно лікар, грунтуючись на попередньому діагнозі, причин появи родимки і стан здоров’я людини.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: