Видалення родимок: аналізи, методи, догляд за шкірою

Багато людей не звертають увагу на маленькі коричневі плямочки на шкірі. Буває, що видалення родимок необхідно. Ці доброякісні утворення вважаються вадами у зовнішності, але іноді і заподіюють незручність. Вони здаються нешкідливими, але це не так. З-за впливу ультрафіолетових променів, тертя одягом, гормональних збоїв ці утворення можуть перероджуватися в злоякісні пухлини. Цей вид раку вважається дуже небезпечним і дає метастази. Тому видалення родимок вчасно має величезне значення, адже може навіть врятувати життя.

Удаление родинок: анализы, методы, уход за кожей
Видалення невусів, часом, стає єдиним виходом до усунення загрози здоров’ю або емоційного дискомфорту.

Показання до видалення родимок

Якщо випадково здерти або подряпати родимку, з неї може рясно піти кров. Травмування таких утворень погано і небезпечно для життя людини. Якщо невус знаходиться на волосистій частині голови, ризик зачепити при розчісуванні волосся збільшується. Якщо утворення на тілі знаходиться в місці тертя одягом, це може призвести до переродження. В таких випадках лікарі радять вирізати родимку. Є свідчення, за яких видалення обов’язково:

 • збільшення в розмірі;
 • зміна кольору або форми;
 • кровоточивість і свербіж;
 • покриття скоринкою;
 • зміна обрисів;
 • болючість.

Після видалення родимки взятий матеріал потрібно обов’язково віддати на гістологію для постановки діагнозу. Існують протипоказання до видалення. Якщо ділянка шкіри навколо родимки нездорово виглядає, у пацієнта проблеми з серцево-судинною системою і загострилися хронічні захворювання, лікар перенесе заплановану операцію. Приймати таке рішення повинен тільки лікар.

Методи видалення

Тільки повне висічення родимки є стовідсотковою гарантією позбавлення від проблеми. Цей радикальний спосіб — найкраща профілактика виникнення злоякісної пухлини. Усувати новоутворення має тільки досвідчений лікар. Ні в якому разі не робіть це самостійно. Після некваліфікованого втручання можливий повторний ріст або переродження в смертельну пухлина. Перш ніж оперувати, лікар зобов’язаний оглянути родимку, визначити її глибину, характер і підібрати найбільш підходящий спосіб видалення. У медичній практиці є різноманітні методи видалення родимок.

Хірургічне

Видалення родимок за допомогою скальпеля вважається надійним і дешевим способом. Операція проходить під місцевим знеболенням, тому людині не боляче. У деяких випадках потрібен загальний наркоз, особливо якщо новоутворення на обличчі. Якщо на тілі присутні великі або підозрілі родимки, краще прибрати хірургічним шляхом. Тільки повне висічення разом з підлеглими тканинами дає гарантію, що невус не переродиться. Перед операцією обов’язково потрібно пройти обстеження на визначення стану здоров’я, здати необхідні аналізи.

Якщо вже існує підозра на переродження родимки, її повинен прибрати тільки хірург.

Цей метод, незважаючи на свою безпеку, має такі мінуси:

 • поява шраму;
 • ризик розвитку келоїдних рубців;
 • тривале загоєння;
 • протипоказання до прийняття сонячних ванн.

За допомогою лазера

Лазерне усунення родимки — самий сучасний і швидкий метод. Добре підходить для плоских родимок, які лазерний промінь може з легкістю видалити з шкіри. Хоч таке усунення і безпечне, зробити гістологію і переконається в тому, що лазером було видалено саме доброякісне утворення, можливості немає.

Часто лазер рекомендують в силу таких переваг:

 • малотравматичность;
 • безболісність;
 • швидка реабілітація;
 • відсутність слідів;
 • тривалість всього пару хвилин;
 • збереження прилеглих здорових ділянок шкіри.

Радіохвилями

Усунення родимок висіченням (радіохірургія) вважається неконтактним методом. Доктор використовує радионож, який усуває звичайну родимку з допомогою радіохвиль. На краю пристосування знаходиться енергія, яка нагріває шкіру і прибирає хворі клітини. Такого роду спосіб масово застосовується в косметології, найчастіше використовується для видалення як доброякісних, так і злоякісних родимок. Після цієї процедури не залишаються шрами і рубці, що є величезним плюсом. Однак, прибираючи родимку радіохвилями, неможливо взяти аналіз на гістологію.

Кріодеструкція

Цей метод заснований на використанні азоту. В рамках даної технології використовується вкрай низька температура, яка моментально заморожує і руйнує будь-утворення на шкірі. Подібна процедура в деяких випадках потребує повтору, внаслідок того, що в ході операції можна здійснювати контроль за глибиною проникнення речовини. Є ймовірність придбання опіку, який істотно сповільнить процес загоєння і, ймовірно, призведе до появи рубця. Кріодеструкція здатна здійснюватися двома методами:

 • з використанням ватного тампона;
 • з допомогою особливого пристрою — криодеструктора.

У першому варіанті, щоб видалити погану родимку, в необхідне місце прикладають просочений азотом тампон. Достатньо всього 3 хвилини для первинного оніміння, а пізніше — і абсолютного відмирання родимки. Другий метод використовують для більш глибоких утворень. Під час процедури лікар вводить особливу голку, об’єднану з датчиком температури. Через неї подається рідкий азот на потрібну глибину епідермісу. А датчик температури допомагає вчасно перервати процедуру. Зазвичай весь цей процес займає не більше 5 хвилин. Процедура практично безболісна, тому знеболювання не потрібно.

Інші способи

Крім згаданих вище, існують ще інші методи видалення невусів:

 • електрокоагуляція;
 • ультразвук.

Електрокоагуляція — це термічний вплив. Випалюють освіту з допомогою струму, який надходить на платинову дріт, нагріту аж до 200 градусів. Сформованої петлею доктор виконує необхідні маніпуляції. Для видалення родимки використовують «ріжучі» хвилі, які здатні випалювати швидко і ефективно. Після процедури відбувається поява скоринки, під якою, після загоєння, утворюється нова здорова шкіра. Цей метод можна поставити в порівняння з іншими традиційними, він також ефективний. Але у випадку з електрокоагуляцією потрібні знеболювальні препарати, так як процедура може бути досить болючою. І іноді випалюванням можна завдати шкоди. Ще прибирають невуси високочастотним ультразвуком. Цей спосіб дає можливість усунути проблему на більшій глибині. Під час процедури кровотеча виключено, а відразу після повинна почати утворюватися скоринка.

Удаление родинок: анализы, методы, уход за кожей
Перед і після видалення родимок проводиться аналіз гістології для своєчасного виявлення можливих ускладнень.

Необхідні аналізи

Для оперативного втручання потрібна спеціальна підготовка. Лікар, який займається видаленням шкірних захворювань, перш за все проведе діагностику. Починати оперувати без повного уявлення про хвороби не можна. А у випадках, коли візуальні ознаки переродження відсутні, але є підозра, потрібно дерматоскопія. З допомогою дерматоскопа досвідчений лікар визначає з’явилися погані родимки.

Коли лікар вже випалив родимку, слід уважно за нею спостерігати. Після видалення освіти, особливо підозрілого, обов’язково беруть аналіз на злоякісні клітини. Називається він «гістологія». Тільки переконавшись у тому, що невус був доброякісним, можна спати спокійно. Якщо на гістологічному дослідженні виявляється ознака злоякісності, лікарі відправлять пацієнта здавати інші важливі аналізи, щоб поставити точний діагноз.

Догляд за шкірою після видалення

Після видалення родимки обробка шкіри не потрібна. Іноді виникає пігментна пляма при неправильному догляді за раною. Єдине, за чим варто стежити після операції, щоб на корочку протягом декількох днів не потрапляла вода. Категорично забороняється здирати, відколупувати, мазати її кремом. А вже після того, як скоринка сама відпаде, необхідно захищати це місце від потрапляння ультрафіолетових променів. Рекомендується наносити сонцезахисні креми, особливо в літню пору року.

Щоб рубець став непомітним, хірург порадить носити протягом двох тижнів спеціальний силіконовий пластир.

Небезпеки і наслідки видалення

Якщо потрібно видалити з’явилася родимку, обов’язково слід звернутися до лікаря. Самостійне втручання викликає незворотні зміни та призводить до переродження освіти. Видалити родимку у кваліфікованого лікаря безпечно, але тільки за умови своєчасної діагностики і правильно підібраної тактики. Наслідки від операції залежать не тільки від характерних ознак освіти, а й від досвіду і майстерності професіонала, який здійснює процедуру. На результат впливає стан організму пацієнта, його реакція на події. Небезпечний варіант розвитку подій — переродження освіти, що призводить до страшної хвороби — раку шкіри. Щоб уникнути таких випадків, потрібно вчасно звернутися за допомогою до лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: