Видалення родимок: методи і наслідки

Родимки здатні як прикрасити тіло свого господаря, оскільки в деяких випадках і спотворити його. Маленькі і акуратні родимки, наприклад, над губкою, або в зоні декольте, виглядають вельми привабливо. В той час, як великі освіти псують естетичний вигляд і приваблюють багато зайвої уваги. В останньому випадку люди часто йдуть на те, щоб позбутися від невуса будь-якою ціною.

Фото 1. Перш ніж видалити невус, задумайтеся про те, до чого це може призвести. Ось такі рубці іноді залишаються після операції

Звичайно, самий перспективний вихід із ситуації – видалити зловісну родимку, та так, щоб від неї не залишилося й сліду. Показанням до видалення, крім естетичного дискомфорту, служить також невдале розташування родимки і її підвищена травмоопасность, наприклад, під лямкою бюстгальтера, або в пахвовій западині. У таких місцях родимки піддаються тертю і травмування.

Якими бувають невуси і чому вони з’являються

В більшості своїй невуси є доброякісними пигментированными новоутвореннями на шкірному покриві. Тим не менш, вони можуть переродиться в злоякісні під впливом деяких факторів. Родимки відрізняються за кольором (від блідо-рожевих до чорних) і розміру (від самих малюсеньих до величезних). Різноманітні і форми родимок: вони бувають плоскими і випуклими, великими і веретенообразными, з волосками і без. Місцерозташування родимка може вибрати будь-який. Крім того, бувають невуси вроджені і набуті.

Фото 2. Видалення невуса з допомогою лазера — самий сучасний і безпечний спосіб лікування сьогодні

Найчастіше за життя родимки не змінюються. Але бувають і такі, які раптом починають рости, змінювати форму. Іноді така трансформація закінчується вельми плачевно, в невусе починаються не зовсім сприятливі метаморфози і розвивається меланома. Єдиний вихід в такому випадку – видалення новоутворення з подальшим проведенням гістологічного дослідження.

Щоб зрозуміти, звідки ж з’являються невуси, подивіться на своїх батьків. Якщо на їх тілі безліч плямочок, то швидше за все ця особливість передасться і вам на генетичному рівні.

Інша причина – гормональний сплеск. Таке відбувається під час вагітності та при статевому дозріванні.

Пам’ятайте: під час вагітності видаляти невуси строго протипоказано!

Ще одна причина появи нових невусів – сонячне ендаумент. Тому, якщо на вашому тілі є безліч невусів, не відвідуйте солярії, відмовтеся від частих загаров.

Коли невус стає меланому

Фото 3. Криодиструкция може призвести до обморожування здорових тканин

Як вже говорилося, родимки найчастіше безпечні. Але не розслабляйтеся, адже будь невус може стати причиною розвитку раку шкіри. Щоб цього не сталося, стежте за своїми покривами, частіше проводьте самообстеження. Якщо родимка у своєму розмірі досягла 7 мм, слід звернутися на консультацію до лікаря. Крім того, є ряд ознак, які також є небезпечними і вимагають лікарського втручання:

 1. Якщо у родимки з’явився нерівномірне забарвлення
 2. Якщо вона стала різко зростати
 3. Змінила колір або набула пігментацію
 4. Шкірний покрив почервонів навколо невуса
 5. З’явилися тріщинки або кровоточивість
 6. Контури родимки стали нерівними, а форма – неправильної
 7. З’явився свербіж або інші неприємні відчуття, такі як запалення і хворобливість

Основні методи видалення і можливі ускладнення після них

Сьогодні видалити родимку можна швидко, при цьому післяопераційні ускладнення зведені до мінімуму, а післяопераційний період триває зовсім не довго.

Якщо лікар упевнений в тому, що невус не злоякісний, він може запропонувати вам видалити його кількома способами. Якщо ж родимка злоякісна, то єдиний спосіб позбутися від неї – хірургічне висічення. Тільки цей метод дозволяє зберегти тіло родимки для проведення всіх необхідних аналізів, в тому числі і гістологічного дослідження.

Найпопулярнішими методами видалення невусів на сьогоднішній день є:

 • Хірургічне висічення
 • Видалення рідким азотом
 • Видалення за допомогою високочастотного струму
 • Лазерне видалення.

Розглянемо кожен з цих методів окремо.

Фото 4. Після впливу струму на шкірі залишаються рубці

Лазерне видалення невусів є найефективнішим. Під час проведення операції лікар має можливість регулювати глибину впливу. Лазер працює дуже точно, і мінімально травмує тканини, які оточують родимку. Це дуже великий плюс у тому випадку, якщо справа стосується невусів на обличчі або на відкритих ділянках тіла.

Операція проходить під місцевим наркозом і має масу переваг. По-перше, результат досягається в 100% випадків. По-друге, ранка гоїться протягом тижня. Крім того, ця операція проходить без крові, а ускладнень майже ніколи не буває.

Проте, не дивлячись на всі переваги, після операції слід дотримуватися деяких обмежень. А саме:

 • Уникати спеки та холоду, не з’являтися під відкритим сонцем
 • Після прийняття душу просушувати ранки
 • Відмовитися від відвідування басейну, солярію, сауни протягом пари тижнів
 • Обробляти ранку три дні безспиртовій розчином

Наслідки операції: на місці родимки з’являється невелика скоринка, яка відпадає через тиждень. Після регенерації шкіри від операції не залишається і сліду. Найчастіше негативних лазерне лікування ускладнень не викликає. Процедура безпечна, звичайно, якщо її проводить досвідчений фахівець.

Суть криодиструкции полягає в заморожуванні невусів за допомогою рідкого азоту. При цьому омертвілі тканини не видаляють. Вони служать захистом, під якою відбувається наростання здорової шкіри. Відновлювальний період триває 2 тижні. Цей метод не застосовується видалення родимок на обличчі.

При заморожуванні від невусів не залишається шрамів, загоєння відбувається безболісно. Крім того, даний метод володіє антисептичним ефектом.

Хірургічний спосіб видалення невусів — найбільш травмонебезпечний. Він завжди призначається при підозрі на те, що родимка є раковим новоутворенням

Наслідки видалення невуса: як показує практика, після першої процедури не настає довгоочікуваного ефекту і криодиструкцию доводиться проводити повторно. Ще неможливо визначити область, на яку буде впливати азот, тому цілком ймовірно, що постраждають і здорові тканини. Результатами криодиструкции є опіки, вони сповільнюють процеси загоєння.

При методі електрокоагуляції на невус впливають струмом. Таким способом невус випалюють з шкірного покриву. Безсумнівним плюсом є те, що невус видаляють за один сеанс, він прийнятний для всіх видів невусів, які можуть розташовуватися на будь-якій ділянці тіла. Операція проходить швидко і без крові.

Наслідки видалення родимок: часто після операції на місці родимки залишається рубець. Його майже не видно, проте він є.

Хірургічне висічення застосовується при видаленні великих і глибоких невусів. Операція проходить пів загальним наркозом вимагає накладення швів, які знімуть через п’ять днів. Це єдиний метод видалення, який дає можливості проведення гістологічного дослідження на визначення злоякісності невуса.

Наслідки: після хірургічного висічення майже у всіх випадках залишаються шрами і рубці. Незабаром вони світлішають і стають ледь помітними. Ця операція загрожує крововтратою і зараженням.

Є ще один метод видалення родимок. Але він не є офіційним, тому як проводиться самими пацієнтами в домашніх умовах. Цей метод найбільш небезпечний, його не вітають лікарі і закликають ніколи не займатися самолікуванням, щоб уникнути плачевних результатів, аж до летального результату. Але чого тільки не придумали люди! Хто знає, можливо, якийсь з цих методів, і є дієвим. До них належать: обробка невусів вазеліном, приготування різноманітних розмовників і мазей на основі рослин та їх насіння, використання соку різноманітних фруктів і овочів.

Наслідки: вони можуть бути самі сумні. Особливо, якщо родимка має раковий характер, її видалення в домашніх умовах без попередніх аналізів і консультації лікаря, може стати причиною розвитку меланоми. Крім того, на місці невуса часто залишаються косметичні дефекти, які в майбутньому важко виправити. Вже краще не ризикуйте своїм здоров’ям!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: