Родима пляма у жінок і чоловіків: причини виникнення, види, ніж небезпечно

На тілі людини з’являються різні утворення. Родима пляма є у кожної людини. Ці плями різного розміру, форми і кольору. У новонароджених та дорослих можливе виникнення родимих плям. Деякі турбуються, а інші — не надають значення цьому, а плями на тілі вважають своєю особливістю. Так як себе правильно вести?

Родимое пятно у женщин и мужчин: причины появления, виды, чем опасно
Родимі плями на тілі є у кожної людини, але їх розташування і зовнішній вигляд можуть приносити дискомфорт людині.

Родимі плями у жінок і чоловіків: що це таке?

З родимими плямами деякі народжуються, як з міткою на тілі. Але у більшості ці «візерунки» виникають і з віком. Зміна на шкірі може локалізуватися в будь-якому місці на тілі: на спині, на животі, на спині, на нозі і т. д. Зазвичай, родима пляма у людини не приносить дискомфорту. На ньому немає жодних трансформацій, воно рівне, гладке. Звернутися до лікаря потрібно, якщо родима пляма змінило свій колір, стало більше в розмірі або турбує.

Новоутворення може бути тілесне, рожеве або чорне, навіть синього відтінку, від міліметра до декількох десятків сантиметрів в діаметрі. Відомо, що у жінок і дівчаток такі шкірні прояви зустрічаються частіше, ніж у чоловіків та хлопчиків. З чим цей факт пов’язаний, пояснити поки складно. Поява родимих відмітин не можна контролювати, деякі з них навіть неможливо попередити.

Види шкірних змін

Види родимок в залежності від характеру плямочки

Назва Характеристика
Звичайне родима пляма Вони світло-коричневого кольору. З’являються протягом 20-ти років життя людини. Невеликого розміру.
Судинне родима пляма Це доброякісна пухлина, що складається з скупчень мікроскопічних кровоносних судин темно-фіолетового забарвлення. Вони не представляють небезпеки для людини.
Родимое пятно у женщин и мужчин: причины появления, виды, чем опасно
Найчастіше родимі відмітини на тілі бувають темного або світлого кольору.

За ступенем фарбування новоутворення

Назва Характеристика
Світлі Ці зміни мають блідий колір, близький до тілесного
Темні Зміни темного, насиченого кольору (червоного, чорного)

Залежно від забарвлення новоутворення

Види родимих плям Характеристика
Коричневі відмітини ― лентиго Так називаються вікові перетворення на шкірних покривах рук, обличчя, зони декольте.
Руді новоутворення ― веснянки Вони в основному маленького розміру. Характерні для всіх віків, але світлошкірі люди схильні більше.
Червоні плямки ― судинні новоутворення Це вроджені трансформації. Воно насичених відтінків червоного за рахунок судин, які наповнюють новоутворення.
Блакитне родима пляма Родима пляма, яке з’являється у новонароджених. Коли дитина виросте, новоутворення змінить свій відтінок і стане темно-коричневим зі світлою облямівкою.
Гемангіоми Невуси, які є у новонароджених. Вони тимчасового характеру, оскільки зникають до 5-7-ми років. Від рожевого до темного відтінку.
Гігантські пігментні невуси Велике новоутворення. Буває, на ньому не ростуть волоски, але дуже часто волосиків на невусе дуже багато. При видаленні новоутворення потрібно робити операцію в кілька етапів.
Родимое пятно у женщин и мужчин: причины появления, виды, чем опасно
Скупчення шкірних пігментів в одному місці — фактор появи родимих плям.

Причини появи

Досі не відомо точно, як і чому на тілі з’являються новоутворення. Фахівці говорять про генетики, екології, опроміненні, інфекціях і впливі на людину інших, не менш значущих чинників. Виникнення новоутворень пов’язано з гіперпігментація шкірних покривів, що провокують великі скупчення меланоцитів. Причини появи родимих плям різні. Цей процес можуть спровокувати і гормональна перебудова в організмі, і статеве дозрівання у підлітків, вагітність.

При вагітності

Буває, у вагітних жінок з’являється багато родимок. При вагітності спостерігають гормональну перебудову жіночого організму. Це причина появи новоутворень під час вагітності. Але переживати не варто: у більшості випадків пігментація пройде після пологів. Звертатися до дерматолога-онколога потрібно, якщо спостерігається симптоматика переродження невусів. Насторожити має і поява родимих плям, яких до вагітності не було. Якщо ж випадок потребує лікування, то потрібний засіб призначить тільки лікар. У рідкісних випадках родимки потрібно буде видалити. При цьому важливо підбирати засоби, що будуть безпечними для мами і дитини.

Родимое пятно у женщин и мужчин: причины появления, виды, чем опасно
Видозміни кольору і форми, поява свербіння, кровоточивість — симптоматика переродження родимих плям в ракову стадію.

Симптоматика злоякісності

Потрібні чіткі симптоми, щоб розпізнати злоякісні прояви. Якщо хоч один з ознак збігся — потрібно терміново звернутися до дерматолога-онколога. Це основні з симптомів, які повинні насторожити:

  • форма невуса змінилася, стала нечіткої, нерівній;
  • воно помітно збільшилося в об’ємі;
  • якщо шкірне прояв потемніло або почорніло (тобто стало відрізнятися від початкового варіанту за колірним характеристикам);
  • новоутворення стало кровоточити або сочитися.

Чим небезпечні?

Волоски на новоутворенні в невеликій кількості — знак доброякісних родимих плям. Їх не можна голити, стригти, адже це може механічно травмувати невус.

Родимі відмітини на тілі змінюються і мають властивість перероджуватися в меланому. Сприяють цьому механічне пошкодження новоутворення, загоряння на сонці з неприкритим новоутворенням. Тоді вони стають світлими або кардинально темніють, зовсім плоскими і без волосинок на поверхні. Велика кількість волосинок на поверхні невуса теж свідчить про зародження меланоми. Адже за статистикою кожна друга новоутворення перероджується в меланому. Якщо пацієнт вчасно не лікує невуси і не звертається за допомогою, то період видужання затягується і існує ризик ускладнень після операції.

Видалення невусів

Візуально складно помітити перетворення на рідному плямі, але можливо. Коли треба видалити родима пляма? Фахівці рекомендують цю процедуру, якщо у пацієнта родима плямочка утворилося на долоні або ступні. Адже є великий ризик переродження в меланому. Якщо пляма змінилося (насиченість пігментом, в розмірі, формі і обсязі), кровоточить, свербить або тріскається, то лікар порадить видалити новоутворення. Спочатку фахівець призначить обстеження. Якщо на тілі виявлять небезпечні родимки, то від них важливо позбутися. Беруться лікувати родимі плями з допомогою лазера. Великі можливості дає метод електрокоагуляції і радіохвильова хірургія. Якщо людина позбавиться від цих шкірних проявів, то це назавжди.

Цікаві факти

Здавна вважали: люди з подібними відмітинами на тілі — щасливчики. А в стародавні часи людини з плямою могли навіть стратити. Вагітним жінкам рекомендували не торкаться до тіла, коли вона злякалася. Адже на місці, за яке вхопиться жінка, у новонародженого з’явиться відмітина. В залежності від місця розташування шкірних проявів, вважалося, змінюється доля людини. Якщо відмітина на животі — бути людині ледачим і повільним, а на руці — пощастить у житті.

Жінка з рідною плямою на стегнах ― нещасна в особистих відносинах. А якщо відзначені кисть і ліве зап’ястя — дівчинці бути успішною. По розташуванню теж пророкують характер людини. Якщо на лівому зап’ясті розташовані шкірні прояв, значить, дитина виростить активним, допитливим, а на правому зап’ясті — буде домагатися всього довго і не завжди успішно. Однак народні подання цієї проблеми не збігаються з медичної точки зору.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: