Розмір рідного плями: види, причини появи і росту

Родимка являє собою реакцію шкірного покриву на певні чинники. А родима пляма великого розміру ще й притягує погляд, доставляючи естетичний дискомфорт. Не всі утворення безпечні, тому вивчити їх якості та особливості краще відразу і вчасно вжити необхідних заходів. Якщо освіти зростають, це може бути небезпечно. Родима пляма — утворення на шкірі, «пігментний невус», вроджений або набутий, в основі якого лежать меланоцити.

Родимки бувають різного розміру, в залежності від характеру освіти, тому краще стежити за змінами цього параметра.

Размер родимого пятна: виды, причины появления и роста
Колір і розміри родимих плям на тілі людини дуже різноманітні.

Причини появи і зростання

З 2-3 місяців у дитини з’являються подряпини. Коли дитина входить у вік статевого дозрівання, їх інтенсивному утворенню сприяє гормон гіпофіза. Вагітні жінки іноді помічають, що у них з’явилося нове утворення. На формування родимок впливає сонце, під впливом якого виробляється меланін. Основний період формування і зростання родимки — до 25-ти років. Серед причин, що викликають формування родимки, виділяють гормональний сплеск. Причинами бувають радіація, рентгенівське випромінювання, стрес, вірусна інфекція, укуси деяких комах. Всі ці явища запускають процес вироблення меланоцитів, які утворюють невус. Існує також теорія, що родимі плями виникають внаслідок старіння організму, зокрема, стрімкого. Медики, які практикують нетрадиційну медицину, пояснюють освіти як результат викиду сконцентрованої внутрішньої енергії.

Види родимих плям і розміри

Родимі плями діляться на епідермальні і гемангиомные, виходячи з типу клітин, що служать основою для утворення. Пігментовані відмітини в розмірах можуть бути від 1-го міліметра до декількох сантиметрів. За місцезнаходженням, зовнішнього вигляду та здатності до переродження розрізняють близько десятка видів невусів. Вроджені родимки і придбані невуси з розмірами зведені в таблиці:

Родимки Діаметр, см Види
Дрібні до 1,5 блакитний невус, интрадермальное і прикордонне родима пляма
Середні до 10 диспластичний тип Кларка, «Монгольська пляма», эпителиоидный невус
Великі від 10 родимка Ота
Гігантські що займають велику поверхню (наприклад, обличчя) вроджені освіти
Размер родимого пятна: виды, причины появления и роста
Великі невуси на тілі схильні до ризику травмування, а це може стати стартом для розвитку ускладнень.

Чи залежить здоров’я людини від розміру родимки?

Розміри невуса впливають на фізичне та емоційне здоров’я людини, якщо новоутворення розташоване на видимому місці. Крім того, велика родима пляма вимагає обережного ставлення. Пляма на поверхні, часто стикається з одягом, в змозі створювати фізичний дискомфорт і, більш того, нести небезпеку. Зазвичай зовнішній вигляд і розмір родимок формуються з самого народження. На шкірному покриві у дитини вони збільшуються у міру його дорослішання. Зростання родимки у дорослої людини — привід поспостерігати за нею і звернутися до лікаря.

Якщо родима пляма збільшилася в розмірі, виникає ризик можливого переродження в меланому. Але це актуально, якщо супроводжують і інші симптоми трансформації: свербіж, запалення, нагноєння, зміна кольору і форми.

Самостійно встановити злоякісність або доброякісність невуса неможливо, тому варто звернутися до лікаря. Це доцільно зробити в таких випадках:

  • якщо родимка несподівано збільшилася;
  • якщо форма асиметрична;
  • якщо дане місце свербить або запалене;
  • при кровоточивості, лущенні;
  • при зміні кольору і структури родимки;
  • при нерівності країв плями, освіту окантовки навколо.

Поява нового рідного плями не небезпечно для здоров’я, якщо ж воно збільшується, це привід для занепокоєння. Якщо невус не викликає хворобливих або неприємних відчуттів, не призводить до естетичного або емоційного дискомфорту, немає приводу для занепокоєння і хірургічного втручання.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: