Велика родимка: як видалити, профілактика переродження

Нерідке явище на шкірі у людини — велика родимка. Небезпека такої освіти полягає в більшій ймовірності його травмувати. Тому лікарі рекомендують прибрати родимку, якщо вона росте в часто травмируемом місці. Також будь-яка зміна в родимці — привід для візиту до дерматолога, який детально вивчить її і за показаннями призначить лікування.

Большая родинка: как удалить, профилактика перерождения
Велика родимка не небезпечна, але з-за свого розміру вона більше схильна до небажаного травмування.

Загальні відомості

Причини появи

Чому з’явилася велика родимка у окремої людини точно відповісти не можна. Серед причин появи великих родимок у дорослого і дитини виділяють:

 • Спадковий фактор. Генетична інформація, що зберігається в ДНК, що передається наступним поколінням. Між родичами часто зустрічаються родимі плями великих розмірів з однаковим розташуванням.
 • Вплив ультрафіолету. Шкірний покрив людини під впливом ультрафіолетового випромінювання активно виробляє меланін, якому властиво змінювати забарвлення шкіри. Надмірні кількості цієї речовини накопичуються в інших місцях, які забарвлюються іншим кольором, в основному коричневими або світло-бежевими відтінками.
 • Гормональні спалаху. Порушення гормонального фону (статеве дозрівання, вагітність, клімакс, захворювання ендокринної системи та інші) здатне активувати поява великих родимок на тілі людини.
 • Травматизація шкіри, інфікування вірусами.

Представляють небезпеку?

Не слід панікувати, якщо на тілі і на голові під волоссям багато великих новоутворень. Сам по собі великий невус не означає нічого поганого. Важливо стежити за станом таких утворень і при будь-яких змінах відвідати лікаря для обстеження. До симптомів переродження великого невуса в злоякісне утворення, яке називається меланома, відносять:

 • ущільнення освіти;
 • болючість при натисканні;
 • свербіж і печіння;
 • асиметричність і нерівність контура;
 • зміна кольору (коричнева родимка стала світлою або, навпаки);
 • поява вкраплень іншого кольору;
 • різке зростання;
 • лущення, свербіж або печіння.

Якщо великий родимки ростуть волосся, то їх не слід прибирати, при необхідності можна зістригти. На думку вчених, невуси з волоссям менш схильні до трансформації в злоякісне утворення, тому робити з ними нічого не потрібно, якщо вони не приносять дискомфорт. Часто лікарі рекомендують видаляти великі родимі плями, що утворилися в зоні ризику (на голові або на шиї, на спині чи на грудях, руці або нозі). Небезпека великих родимок при такому розташуванні криється не в появі онкологічної хвороби, а в можливості травмування, ушкодження і опромінення ультрафіолетом невуса. Як відомо, саме ці процеси запускають трансформацію доброякісного утворення в злоякісне.

Діагностика

Діагностику стану великий родимки проводить лікар, який за результатами гістологічного дослідження ставить діагноз. У ході діагностичних процедур дерматолог, за допомогою спеціального апарату з збільшувальним склом, переглядає невуси пацієнта і при виявленні потенційно небезпечного рідного плями направляє на видалення рідного плями. Під час діагностики великого шкірного освіти доктор проводить процедури, приклади яких наведено в таблиці.

Процедура Короткий опис
Клінічний огляд Візуальне обстеження шкіри пацієнта з детальною оцінкою проблемних зон
Дерматоскопія Обстеження окремих великих родимок за допомогою дерматоскопу (апарат, який показує внутрішній стан рідного плями)
Цифрова оцінка і динаміки змін родимки Фіксування характеристик проблемного невуса для контролю над його розвитком
Біопсія Призначається при наявності підозрілих ознак запалення, переродження, інфікування. Шматочок проблемного невуса спрямовується на гістологічний аналіз. В результаті видається висновок про стан і природі освіти

Як видалити великі родимки?

Кращий метод для видалення великих невусів — лазером, азотом, радіохвилями чи електроножем.

Великі родимки видаляти не потрібно, якщо вони не заважають і не видозмінюються. Однак якщо родимка стала більше або присутні інші небезпечні симптоми переродження, значить, слід зробити операцію по знищенню її. До поширених способів видалення таких новоутворень відносяться:

 • Лазерне видалення. Самий популярний і безболісний спосіб. Під час процедури родимку знімають шар за шаром. Западина, що залишилася після лазерного впливу, протягом деякого часу вирівнюється, не залишаючи рубців.
 • Електрокоагуляція. В процесі цього методу використовується електричний струм, який за допомогою термічного ураження діє на велику родимку і зону навколо.
 • Кріодеструкція. Методика із застосуванням рідкого азоту з низькими температурами (-100―180°C), який руйнує і відторгає тканина проблемної ділянки.
 • Хірургічне висічення. Під час такої процедури відбувається вирізання великий родимки скальпелем, що загрожує утворенням шраму.
 • Радіохвильова методика. Безболісна і ефективна процедура з видалення родимих плям великих розмірів. До додаткового перевазі радіохвильової методики відносять стерилізацію шкірної поверхні, що запобігає зараженню.

Профілактика переродження

На сьогоднішній день існують способи боротьби з онкологічними захворюваннями, однак велике значення приділяється своєчасному зверненню пацієнта за допомогою. Терапевтичні заходи меланоми виглядають в хірургічному висіченні і променевої обробки. Лікування призначається залежно від виду онкології. Вагому роль на появу меланоми відводиться генетичному фактору. Проте перше місце по активації трансформації доброякісного утворення в злоякісне віддається ультрафіолету. З цього випливає, що головним профілактичним заходом переродження є уникнення прямих сонячних променів і дотримання правил безпечної засмаги.

Не варто хвилюватися із-за появи великих родимок на тілі. Такі шкірні освіти не значать нічого поганого для їх володаря. Важливо регулярно оглядати невус, і при чуттєвих або візуальних зміни відвідати лікаря. Треба пам’ятати, що попередити хворобу на ранній стадії швидше, ніж на занедбаному етапі. Якщо за короткий час з’явилося багато нових утворень, варто відвідати лікаря для з’ясування причин такого явища. Також у випадках постійного травмування великого рідного плями або при косметичний дефект, наприклад, поява невуса на губі, рекомендується видаляти його, щоб уникнути небезпечних наслідків у майбутньому.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: