Чому з’являються родимки у людини: причини, що робити

Багатьох людей турбує питання: чому з’являються родимки? новоутворення наростів залежить від багатьох факторів. Невуси бувають у немовляти вже при народженні або розвиваються у дорослої людини в процесі життя. Важливо знати, що сприяє появі пігментованих ділянок шкіри, оскільки іноді вони перероджуються в злоякісні утворення.

Почему появляются родинки у человека: причины, что делать
Родимки у людини є доброякісним явищем, але іноді це перший сигнал зародження небезпечних патологій.

Коли з’являються невуси?

Родимки з’являються не тільки з віком, вони можуть бути вродженими. Часто після пологів на тілі маляти зауважують невеликі пігментовані ділянки. Після цього виникнення невусів не відбувається і починається після того, як дитині виповниться півроку. Розвиватися нові родимки на тілі можуть роками, поки людині не виповниться близько 24-х років. Після цього віку виникають невуси тільки в поодиноких випадках, а в похилому віці й зовсім бліднуть, а деякі повністю усуваються.

Медичні працівники стверджують, що до 80-річного віку на тілі людини неможливо знайти жоден невус, оскільки всі вони зникають. Замість них на шкірних покривах спостерігаються виникають у цьому віці старечі плями, зумовлені підвищеною пігментацією. Чим старше людина, тим сильніше помітні пігментовані ділянки шкірних покривів.

Багато родимок на тілі утворюється в підлітковому віці. Обумовлено це гормональною перебудовою організму.

В процесі життя невуси іноді видозмінюються, вони утворюються, так і пропадають. Якщо родимка стала збільшуватися в розмірі, на ній спостерігається лущення, тріщини, вона свербить і свербить, важливо не пускати на самоплив цей стан і не чекати, поки воно само припиниться. Це іноді означає трансформацію родимки в меланому (рак шкіри), тому в такому випадку важливо негайно відвідати лікаря, що дозволить уникнути розвитку ускладнень і наслідків.

Види невусів

Прийнято класифікувати родимки наступним чином:

Вид родимок Опис
Ангіоми Являють собою утворення, які з’явилися з-за розширення кровоносних судин. Мають червоно-синій колір.
Плоскі Пігментовані плями, розташовані у верхніх шарах шкіри. Утворюються з-за підвищеного скупчення меланоцитів.
Опуклі Виникають в глибоких шарах шкіри і мають горбисту поверхню. Діаметр таких невусів становить не більше 1-го сантиметра. Іноді з таких родимок ростуть волоски.
Сині Гладкі освіти, чий відтінок варіюється від синього до блакитного. Можуть бути як маленького розміру, так і досить великого.
Великі пігментовані плями Найчастіше спостерігаються у малюка вже при народженні і не припиняють рости до старості. Бувають бежеві, коричневі і чорні.

Причини появи у людини родимок

Спадковість

Утворюються родимки у зв’язку з гормональною схильністю, оскільки інформація, яку несе в собі ДНК, передається від одного покоління до іншого. Невуси, що з’явилися через спадкового чинника, будуть мати такий колір, форму і розмір, як у родичів людини і утворюються на тій ділянці тіла, що і у старших. Крім цього, спадковість впливає і на збільшення кількості родимок.

Ультрафіолетове вплив

Промені ультрафіолету здатні провокувати зростання невусів на тілі людини.

Вплив ультрафіолетового випромінювання провокує підвищене виробництво меланіну. Це пігмент, який відповідає за пігментацію шкірних покривів. Медпрацівники сходяться на думці, що саме дія сонячних променів найчастіше провокує поява нових родимок і збільшення і деформацію старих.

Ультрафіолетові промені впливають на вироблення меланіну, він виробляється активніше, у зв’язку з ніж відбувається його надлишок. Тому влітку помічають збільшене поява нових родимок на тілі, особливо якщо людина довго засмагає. Найчастіше ультрафіолетове випромінювання сприяє тому, що виникають дрібні невуси, однак, коли вони спостерігаються у великій кількості, можуть представляти собою цілі скупчення. Підвищена кількість родимок на тілі людини доктора відносять до ризику появи злоякісних утворень.

Пошкодження невусів та інфікування

Деякі лікарі переконані, що поява родимок на тілі провокує випромінювання рентгена або вплив радіації. Частка правди в цьому є, оскільки протягом життя кожна людина час від часу опромінюється, коли проходить, наприклад, флюорографію. Крім цього, вплинути на виникнення родимок можуть і інфекції, виявляються в організмі, коли відбувається укус комахи. Згодом цього на шкірі розвиваються ранки, які довго не загоюються.

Пошкодити невус може і сама людина, приміром, розчесати або подряпати. Завдяки цьому меланоцити, які знаходяться всередині родимки, активізуються, розділяються на групи і виходять на поверхню шкірних покривів. Відкрита ранка легко піддається інфікування, після чого може розвинутися запальний процес і нагноєння, що загрожує серйозними наслідками.

Гормональні збої

Порушення в гормональному фоні безпосередньо пов’язані з виникненням невусів. Так, наприклад, багато наростів на шкірі з’являються в підлітковому віці і при вагітності. Крім цього, вплив гормонів спрямоване не тільки на розвиток нових родимок, з-за збоїв в гормональному фоні невуси часто і зникають. Лікарі рекомендують не панікувати, якщо родимки з’явилися в такі життєві моменти, оскільки це пов’язано з фізіологічними процесами і нечасто говорить про рак.

Чому утворюються червоні невуси?

Родимки червоного кольору називають ангиомами. Являють собою вони пошкодження кровоносних судин. Часто спостерігаються вже при народженні або ж у дітей до 2-х років. Крім цього, можуть утворюватися і завдяки наступним факторам:

Червоні родимки, як правило, говорять про травми підшкірних судин.
  • збої в гормональному фоні;
  • порушення в роботі шлунково-кишкового тракту;
  • захворювання серцево-судинної системи.

Ангиома — доброякісне утворення, яке переростає в злоякісну пухлину в одиничних випадках. Втім, травмування червоного невуса загрожує неприємними наслідками. Найбільш часто відбувається кровотеча. Якщо ж не доглядати за ранкою, в неї може потрапити інфекція і початися нагноєння. Лікарі не рекомендують вдаватися до усунення червоних родимок, оскільки вони безпечні. Якщо ж невус розташований на обличчі і заподіює пацієнту естетичний дискомфорт, то усунення його допустимо і найчастіше проводиться за допомогою лазерної терапії.

Що робити і як убезпечити себе?

Вплив ультрафіолетового випромінювання вважають найбільш поширеною причиною виникнення нових родимок. Тому лікарі не рекомендують тривалий час перебувати на сонці без спеціальних сонцезахисних засобів. Особливо це стосується людей, що володіють світлими і чутливими шкірними покривами. При тривалих літніх прогулянок або прийняття сонячних ванн на пляжі важливо використовувати косметичні засоби, які SPF-фільтрами. В їх асортименті представлено не дуже мало, тож кожна людина зможе вибрати продукт, який підійде саме його шкірі.

Важливо звертати увагу, коли з’явилася нова родимка і стежити за її станом.

Крім цього, лікарі рекомендують уникати травмування родимок, а якщо це вже сталося, ретельно доглядати за ранкою, знезаражувати її і не допускати попадання інфекції. У цьому допоможуть антисептичні препарати. Якщо ж невуси різко видозмінилися, збільшилися, придбали іншу форму, стали тріскатися і постійно свербіти, з’явилися больові відчуття, важливо швидше відвідати лікаря. Така симптоматика означає трансформацію здорової родимки в злоякісне утворення і вимагає негайної діагностики. У медичному закладі лікар проведе обстеження, виявить причини появи і встановить характер родимки. Якщо вона доброякісна, то переживати, якщо ж новоутворення має злоякісну природу, вдаються до його видалення в обов’язковому порядку.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: