Родимі плями у новонароджених: причини виникнення

Частіше діти народжуються з ідеально рівною, гладкою шкірою, але іноді родимі плями у новонароджених викликають тривогу у родичів. Зароджуються цятки на тілі малюків з-за надлишку вироблення меланіну або скупчування кровоносних судин. Вроджені родимі відмітини неонатологи називають гемангиомами і невусами. Велика частина родимок формується протягом першого місяця життя. Плями бувають поодинокими або множинними. Розміри варіюються від міліметра до десятків сантиметрів.

Родимые пятна у новорожденных: причины возникновения
Родимі плями, родимки у дітей утворюються протягом першого місяця життя.

Етіологія та причини виникнення

Пігментні плями у новонароджених утворюються через надлишок меланіну у новонародженого. Меланін — пігмент, який відповідає за колір шкірного покриву. Досі медична наука не знає що впливає на кількість меланіну в організмі. Частіше новоутворення не небезпечні для малюка і вимагають тільки спостереження. Рекомендують видаляти освіти, які заважають нормальному життю малюка і розташовані поблизу природних отворів (око, вухо, рот і область статевих органів). Точна етіологія гемангіом науці досі незрозуміла. Можливі фактори виникнення:

 • гіпоксія в процесі вагітності або в пологах;
 • інфекційні захворювання матері під час вагітності;
 • народження раніше терміну;
 • гормональні порушення матері;
 • багатоплідна вагітність.

Спостереження лікарів показали, що у 4 рази частіше вроджені червоні новоутворення зустрічаються у дівчаток. Виявлені пігментні плями у немовлят краще показати дитячого хірурга, який оцінить розмір і небезпека освіти. Зростання пігментації відбувається протягом року після пологів, потім зростання припиняється, і деякий час розмір залишається без змін. Гемангіоми зникають в період від 5 до 7-9 років.

Види родимих плям у новонароджених

По етіології родимі плями поділяють на 2 групи — ангіоми та невуси. Ангиома (або гемангіома) — формування на шкірі, що складається із скупчення кровоносних судин, що піднімається над рівнем шкіри, і відрізняється різними відтінками червоного кольору. Невуси — коричневі утворення, які складаються з клітин шкіри. Локалізуються такі утворення на будь-якій ділянці шкіри.

Гематома у дитини

Поширене вроджене новоутворення у новонароджених. Причина пов’язана з травмуванням або стискання м’яких тканин в період родової діяльності та з-за переміщення по родових шляхах. Якщо гематома маленька, то ніякої небезпеки вона не представляє і через 3-4 дні зникне без лікування. Якщо гематома на голові і характеризується великими розмірами, роблять дослідження мозку через ще відкритий джерельце новонародженого.

Вроджена родимка

Пігментні плями або родимки з’являються з-за скупчення меланоцитів. Меланоцити — шкірні клітини, що відповідають за колір шкіри, захищають організм від ультрафіолетового випромінювання. Виділяють 2 типу невусів — меланоцитовый і невоклеточный. Інтенсивність фарбування пігментного формування залежить від кількості сконцентрованого меланіну. У разі коли концентрація меланіну маленька, виникає біле родима пляма. Протягом життя збільшується кількість родимок. Різновиди:

 • Монгольські плями. Зустрічаються у дітей монголоїдної раси.
 • Кавові плями або мітки «кави з молоком».
 • Гігантські. Велика освіта, відрізняється присутністю волосяні фолікулів.
 • Вогняні. Вимагають постійного спостереження і контролю.
 • Блакитні. Часто локалізуються на руці, нозі і голові. Колір — блакитний з сірим відтінком.
 • Гало-невуси.
 • Родимки і веснянки. В основному з веснянками народжуються руді дітки.

Гемангіома

Формуються такі новоутворення внутрішньоутробно, але на шкірі немовляти проявляються не відразу, а протягом 1-4 тижнів після народження. Гемангіома складається з кровоносних судин, але проникаючи глибоко в підшкірний шар, зачіпає і нервові закінчення. З-за цього у немовляти, дотик до освіти, викликає хворобливі відчуття. Колір гемангіом — від рожевого до темно-червоного і навіть бурого. Найчастіше такі утворення не небезпечні і не вимагають лікування, слід лише стежити за їх зростанням. Небезпечні формування біля ока, вуха, анального отвору або піхви. Виділяють такі види:

 • Плоска. 95% випадків припадає на такий вид гемангіоми. Відрізняється асиметричними краями і різними розмірами.
 • Винна або капілярна — червоне шкірне новоутворення, що проникають глибоко в підшкірний шар. Винна гемангіома на дотик слабошероховатая. Частіше повністю розсмоктується протягом 2-3-х років.
 • Сунична. Характеризується різноманітними формами і розмірами, має яскраво-червоний відтінок. Походження такого утворення пов’язують зі збоєм в період внутрішньоутробного формування судинних клітин.
 • Кавернозна або печериста. На відміну від інших видів, торкаючись до такої гемангіоми, відчуваються пульсуючі рухи, що виникають із-за руху крові. Відрізняється нерівними краями, при натисканні новоутворення стискається, але потім приймає колишній вигляд.
 • Зірчаста. Має вигляд точки рубінового кольору, від якої відходять у сторони кровоносні судини. Частіше локалізується на обличчі і в області шиї. До 2-х років саморассасывается.

Родима пляма «кави з молоком»

Такий вид рідного плями у новонародженого частіше формується протягом 2-3 місяців після пологів, хоча деякі малюки з ними народжуються. Пляма «кави з молоком» — безпечне, коричневе шкіряне явище, у формі овалу, має чіткі межі. Родима пляма збільшується пропорційно з ростом дитини. При формуванні 6-ти таких плям і більше, проконсультуйтеся з дитячим хірургом.

Монгольські плями

Монгольська або сакральне пляма — вроджений невус, в 90-95% зустрічається у дітей монголоїдної раси. Частіше виникає в області крижів і має неправильну форму. Іноді монгольське пляма повністю покриває частину тіла у дитини. Формується відмітина в області поперекового відділу, на спині і на сідницях. З часом пляма може переміщатися. До 5-7 років пігментація зникає без будь-якого лікування.

Гігантські пігментації

Інша назва — пігментно-волосяний невус. Великі невуси відрізняються темно-коричневим забарвленням аж до чорного кольору і присутністю волосяного покриву. З’являється пігментація одночасно на обох сторонах тіла і займає значні площі. Поява такого типу рідного плями вимагає консультації хірурга і постійного контролю за станом здоров’я новонародженого.

Додатковий сосок

Додатковий сосок — вроджена патологія, що з’являється у новонароджених дівчаток і хлопчиків. При цьому молочна залоза під соском відсутня. Швидше за все, 3-й сосок дістається від далеких предків і вважається атавістичним ознакою. Додатковий сосок, це не відхилення в розвитку, ні про якому захворюванні не свідчить і не впливає на розвиток новонародженого.

Є небезпека від родимих плям?

Часто пігментні плями у немовляти не представляють небезпеки і є лише косметичною проблемою. Родимки, як і гемангіоми, слід ховати від впливу прямих сонячних променів. Небезпека виникає у разі, якщо дитина сковырнул новоутворення. В такому випадку негайно звертайтеся за лікарською допомогою, щоб уникнути зараження крові. Ускладнення і наслідки не виникнуть, якщо без приводу не чіпати освіта. Особливу увагу потрібно в таких випадках:

 • пляму більше 20-ти см;
 • присутність 6-ти новоутворень і більше;
 • ознака збільшується або постійно травмується;
 • розташовується на столітті, в оці, носі, поблизу анального отвору або піхви.

Варіанти лікування

 • Кріотерапія — позбавлення шляхом заморожування.
 • Видалення за допомогою лазера. Високою температурою променя лазер випалює новоутворення швидко і безболісно.
 • Медикаментозне лікування — препарати вводять у порожнину, що викликає загибель судин і клітин.

Сучасні методи позбавлення від плям безпечні і безболісні. Лікувати родима пляма у новонародженого чи ні, вирішує лікар після огляду. Частіше рекомендують за ним спостерігати, бо деякі зникають самостійно без втручання. Не намагайтеся видалити гемангіому самостійно. Найчастіше батьками перебільшується значення родимих плям у новонароджених. Не лякайтеся і не панікуйте, коли побачите відмітку у немовлят, краще спостерігайте за ним, а при виникненні сумнівів зверніться до дитячого хірурга.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: