Болить родимка: що робити, діагностика, лікування

Родимка або родима пляма — це утворення на шкірі, яке в нормальному стані не несе шкоди людині. У тому випадку якщо болить родимка, з’являються зовнішні видозміни, потрібно терміново звернутися до фахівця і, ні в якому разі не займатися самолікуванням. Спочатку дізнаються причину болю, потім ставлять остаточний діагноз і призначають лікування.

Болит родинка: что делать, диагностика, лечение
Безпечні невуси не повинні викликати дискомфорт, а тим більше — провокувати біль.

Чому виникають болі в родимки?

Захворіла родимка, свербить і пече — основні ознаки, які свідчать про злоякісному переродженні новоутворення. Причини хворобливості невуса бувають різні. До них відносяться:

 • пошкодження;
 • збільшення і зростання;
 • сонячний опік або тривале перебування в солярії;
 • запалення;
 • нерівномірне обрис;
 • злоякісне переродження.

Травмування

Травматизація відбувається при зачіпанні новоутворення: при одяганні одягу і прикрас, під час гігієнічних і салонних процедур. Зазвичай пошкоджуються родимі плями на шиї, на обличчі, голові, в області ліктьового згину, на грудях, на животі, руці і нозі. Тому їх рекомендують видаляти, особливо якщо це висяча або опукла родимки. Якщо при натисканні родимка почала хворіти, можливо, це перший симптом розвитку небезпечного захворювання.

Меланома або переродження невуса

Меланома — злоякісне утворення, провокатором якого часто виступають невуси, які зазнали пошкоджень. Меланоми можуть розвиватися в будь-якій частині тіла: на кінцівках, голові, передпліччя, відкритих ділянках шкіри. Вони виникають в будь-якому віці. Хвороба розвивається швидко, вражаючи не лише шкіру, але іноді кістки і внутрішні органи. Небезпечними вважають прикордонні невуси. Вони схожі на чіткі вузлики, що не болять.

Меланома — одна з найбільш небезпечних різновидів раку шкіри. На ранньому етапі її розвитку виникають такі симптоми:

 • родимка почервоніла і болить;
 • розпухла;
 • виросла в розмірах;
 • покривається тріщинами;
 • з’являється печіння;
 • наріст ущільнюється;
 • може йти кров з невуса.

Найбільш схильні до ризику переродження невуса люди — володарі світлої шкіри, і рудого волосся. Інші фактори ризику розвитку меланоми:

 • спадковість;
 • надмірне опромінення;
 • багато родимих плям на тілі.

Зростання родимки

Якщо збільшилася і зростає родимка, це повинно насторожувати. Можливо, вона незабаром звернеться в меланому (почалося переродження). Коли невус видалили, а біль залишився, це заживає місце видалення. Якщо не припиняються неприємні відчуття, проконсультуйтеся у фахівця. Можливо, віддалені не всі хворі клітини новоутворення, і воно виникне вдруге.

Інші чинники

Зловживання сонячними ваннами, інфекції або косметика можуть спровокувати печіння родимки.

Тривале перебування на сонці несприятливо впливає на родимі плями. Ультрафіолет погано впливає на клітини, з яких складаються пігментні освіти. Потрібно бути обережними з родимими плямами, які розташовані в області обличчя і спини. Рука входить в зону ризику і надмірного опромінення. Якщо болить родимка на спині після перебування на сонці, можливо, отриманий сонячний опік.

Свідченням початку запального процесу є те, що родимка опухла і болить. Це також призводить до її неконтрольованого зростання. При запаленні навколо новоутворення утворюється світлий обідок. В цьому випадку можна визначити першопричину запалення. Запалитися невус може при травмуванні або через потрапляння інфекції. Зміни новоутворень трапляються при гормональних збоях, таких як вагітність, період клімаксу, підлітковий вік. Якщо були помічені будь-які зміни, що відбуваються з родимками, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

Що робити і до якого лікаря звертатися?

При болю в родимці і її окружності потрібно звернутися до онколога або дерматолога. Лікарська консультація також необхідна в тих випадках, коли пігментні освіти змінюються таким чином:

 1. відсутність симетрії в обрисах;
 2. виникли нерівні, з виїмками краю;
 3. зміна забарвлення (проступає відтінок чорного, жовто-коричневого, коричневого або доповнення червоного, білого, блакитного);
 4. зростання і інші відхилення.

Діагностика

Коли родимка болить при дотику, для діагностики використовується дерматоскопія — поверхнева мікроскопія. Відхилення розглядають під збільшувальним склом. Промацують лімфовузли. Їх збільшення говорить про злоякісне характер новоутворення. При підозрі на онкологічне захворювання призначають біопсію. Забір тканин проводять одним з методів:

 • Збривають верхні шари (при невеликій ймовірності онкології). Цей метод не підходить, коли родимка болить при натисканні.
 • Трепанобіопсія — робиться глибокий забір тканин.
 • Інцизійна і ексцизійна біопсія. Використовується при болях в невусе і біля нього.

Коли захворювання підтверджується, призначають додаткові аналізи і тести не тільки уражених, але і здорових ділянок тіла.

Лікування хворобливих невусів

При травматизації невуса, щоб уникнути занесення інфекції, шкіру поруч і саму родимку обробляють зеленкою або перекисом. Хворобливі родимки видаляють після вивчення досліджень на гістологію. Підбирають один із способів:

 • лазерне видалення;
 • рідкий азот;
 • електричний струм.

Крім видалення використовують хіміотерапію. Вона необхідна в тому випадку, якщо почався процес переродження родимки у меланому. Хіміотерапія використовується для повного припинення і загальмовування росту клітин, що провокують появу пухлин. Вагітним жінкам пропонують видалити родимі плями у невідворотних ситуаціях, коли існує ризик розвитку меланоми. В інших ситуаціях розповідають, як правильно стежити і доглядати за ними. Уважне ставлення до невусам дозволить запобігти їх переродження, і уникнути негативних наслідків для здоров’я.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: