До чого може привести пошкодження родимки?

Пігментовані утворення на шкірі є практично у кожного. Якимись людина володіє від народження, якимись обзаводиться протягом життя. У різних людей кількість родимих плям на тілі та їх характер різні, вони можуть бути плоскими або сильно опуклими , в останньому випадку є ризик випадково їх пошкодити необережними діями. Існує величезна кількість міфів про те, що травмування або повне видалення невусів негайно викликає рак і смерть. Що буде, якщо здерти родимку? Якими способами краще зупинити кровотечу, і важливо чи негайне звернення до лікаря при таких травмах?

До чого може привести пошкодження родимки?

Що таке невуси?

Родимка (невус) – доброякісна пухлина, що складається з згрупованих клітин з великим вмістом меланіну – звідси і виникає їх, як правило, насичена темно-коричневе забарвлення. У світлошкірих і світловолосих людей цього пігменту в організмі менше, тому і освіти на шкірі можуть бути не коричневими, а рожевими.

Ті невуси, які з часом виникають на тілі людини, проходять певні етапи росту. Спочатку на шкірі з’являється невелика точка, яка поступово розростається до пігментованого плями. Клітини цього новоутворення активно діляться, і родимка починає підніматися над рівнем шкіри. Іноді вона розташовується в незручному місці або надто виступає, тоді можна випадково зірвати або розколупати родимку.

Невус або меланома?

У народі родимками називають все випирають і пігментовані освіти. Але це не так. Фахівці виділяють кілька типів розрослися клітин, які можна сплутати з невусами за зовнішнім виглядом:

  • Ангіоми – розростання кровоносних судин. При їх пошкодженні кров йде дуже довго і її складно зупинити. Коли ж кровоточить родимка, перекис водню, як правило, допомагає протягом півгодини.
  • Папіломи, як правило, мають світлий колір і їх випадкове пошкодження не викликає такого кровотечі, яке виникає, якщо зірвати родимку.
  • Меланома – злоякісна пухлина, за своїм виглядом схожа на звичайні невуси. При травмуванні або підвищеному опроміненні ультрафіолетом її клітини починають активне розмноження, що запускає розростання ракових пухлин в будь-яких тканинах, куди потраплять клітини меланоми.

При багаторазовому травмуванні невуса, його клітини можуть мутувати, і доброякісне новоутворення переродиться в злоякісне.

Визначити онкологічну природу освіти можна тільки в лабораторії. Якщо ви часто травмуєте незручно розташований невус, або у вас відірвалася родимка і кровит, вам потрібна медична консультація.

Як зупинити кровотечу?

Випадків, коли люди випадково можуть пошкодити сильно виступаючі освіти на шкірі, досить багато, особливо якщо вони розташовані в незручних місцях. Що робити, якщо здер родимку?

Ви напевно знаєте велике число історій про те, як через ланцюжки на шиї відірвалася родимка, або як хтось, захопившись процесом, збрив невус. Всіх при цих подіях відразу хвилює нависла загроза виникнення раку і мало хто стурбований тим, як зупинити кров з родимки. А припиняти кровотеча і знезаражувати рану потрібно обов’язково.

Не можна припікати травмоване місце спиртовими розчинами йоду і зеленкою. Традиційно для зупинки кровотечі і м’якого знезараження використовується перекис водню. Розчином рясно змочується стерильна вата, загорнута в бинт, і притискається до місця травми. Тримати цю пов’язку потрібно близько півгодини, так як зупинити кров з родимки відразу не виходить – це досить довгий процес.

Якщо родимка кровоточить сильно, але під рукою у вас немає пероксиду водню – вам можна зробити багатошарову прокладку з бинта і вати, прикласти її до пошкодженої шкірі і утримувати її до тих пір, поки травмований невус не перестане кровить.

Які можуть бути наслідки?

Багатьох хвилює, що буде, якщо зіпхнути родимку. Розібратися в ймовірні наслідки може тільки фахівець. Якщо невус просто пошкоджений, після зупинки кровотечі вам потрібно буде звернутися до дерматолога або онколога. Лікар огляне утворення на шкірі, візьме шматочок тканини на гістологію і, виходячи з результатів аналізів, вирішить що робити. Якщо пошкоджений пігментований наріст вдає із себе невус – то скоріше за все його видалять, щоб не виникав ризик повторного травмування, і він не переродився в злоякісне утворення. Якщо ж лабораторні аналізи виявлять, що ви здерли меланому, онколог призначить вам відповідне лікування, щоб онкоклітини чи не вразили весь організм.

Що буде, якщо відірвати родимку повністю? Якщо ви випадково видалили або зголили невус цілком, то чи не закінчуйте допомогу собі зупинкою кровотечі. Вам потрібно помістити відрізаний шматочок в фізрозчин і віднести доктору. Дерматолог передасть його в лабораторію для визначення характеру складових клітин. Оскільки коріння родимки залишаються в дермі, їх потрібно видалити за допомогою скальпеля або випалити лазером. Якщо залишки невуса не прибрати з тканин, може виникнути запалення або переродження його клітин в злоякісні.

Як запобігти пошкодженням?

Лікар за допомогою аналізів визначить, нешкідливий чи характер у наросту і або іссечет його скальпелем, або видалить з допомогою лазера. Зі зникненням заважає невуса вас перестане хвилювати, що буде, якщо зіпхнути родимку.

Якщо утворення на шкірі доставляє вам певні незручності, – наприклад, воно досить великого розміру, часто травмується об одяг, або є ризик пошкодити його при голінні, – краще сходити до онколога і видалити родимку.

Якщо ви не хочете видаляти невус з якихось причин, дотримуйтеся наступних правил, щоб знизити ризик пошкодження незручно розташованої родимки:

  • Уникайте відрощування довгих нігтів, оскільки через них родимки здирають і кровоточать.
  • Не надягайте тісний і надто щільний одяг, яка буде натирати.
  • Якщо на вашому тілі багато виступаючих або висячих утворень, користуйтеся нежорсткій мочалкою, щоб не пошкодити їх.
  • При використанні скрабів для тіла, намагайтеся обходити ті місця, де ростуть невуси.
  • Витираючись після душа рушником, не тріть шкіру, а м’яко її промаківайте, інакше, захопившись, можна здерти родимку.

Отже, ви знаєте тепер, що буде, якщо здерти родимку, і що слід використовувати для зупинки кровотечі. Уважно стежте за невусами на своєму тілі. Якщо вони починають активно поводитися – збільшуватися в розмірах, свербіти, боліти і змінювати колір, – обов’язково відвідайте дерматолога або онколога. Заважає освіти на шкірі краще видаляти за допомогою фахівця, щоб не допустити їх випадкового травмування і не запустити в організмі онкологічні процеси.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: