Родимки у дитини: що робити, як видалити, причини

Багато батьків хочуть знати, чому з’являються родимки у дітей, і наскільки вони небезпечні. Ці переживання не марні, так як існують невуси, які можуть перероджуватися в злоякісні новоутворення, небезпечне для життя дитини. Розглянемо причини появи родимок і їх значення, які бувають різновиди, в якому випадку новоутворення небезпечно, і потрібно звернутися до лікаря?

Родинки у ребенка: что делать, как удалить, причины
Вже з перших днів життя і надалі у людини можуть з’являтися нові невуси на шкірі.

У скільки років з’являються?

Перші родимки у дитини можуть виникати протягом усього періоду дорослішання, але є і які невуси, з якими малюк вже народився, це так звані родимі плями. На виникнення невуса впливає підвищене утворення в дермі меланіну, який скупчується в одному місці, де і починають з’являтися родимки. Значення родимок в житті людини інтерпретують по-різному: одні кажуть, що якщо їх багато, то чоловік буде щасливий, а ось офіційна медицина з цим незгодна. Лікарі радять звернути увагу на зростання обсягів та кількості невусів, так як це важливе спостереження допоможе запобігти розвиток важкої хвороби.

Родимки у дітей виникають і як наслідок порушення функціонування судин, в результаті чого трапляється внутрішньошкірне крововилив, тоді невус називається судинним. Дуже рідко у малюка присутні невуси при народженні, з’являються нові родимки у віці 1-2 роки, потім у підлітка в період статевого дозрівання, у жінок в період виношування дитини. До 30 років новоутворення невусів припиняється, і нові з’являються рідко.

Причини виникнення родимок у дитини

Конкретна причина, за якої спостерігається поява родимок у дітей, досі невідома, але лікарі виділили фактори, які можуть впливати на підвищене утворення меланіну:

 • спадкові;
 • радіація або надмірне рентгенівське опромінення;
 • травмування шкірних покривів;
 • ослаблення імунітету;
 • гормональні перебудови.

Види невуса у дітей

Червоні невуси

Найчастіше у грудних дітей до року з’являються червоні невуси, які локалізуються на потилиці, переніссі, століттях, на лобі, за вухом. Ці новоутворення з’являються не в результаті скупчення пігменту, а як наслідок внутрішньоутробного механічного подразнення шкірних покривів. Плями не вимагають лікування і до року проходять самі по собі.

Родинки у ребенка: что делать, как удалить, причины
Як правило, «гладкі» невуси у діток являють собою розширення капілярів і сходять через деякий час самі.

Плоскі невуси

Плоскі родимки являють собою ділянки шкірного покриву, які містять розширені кровоносні судини. Ці невуси не проходять самі, а, навпаки, з віком стають темнішими. Якщо цей вид невусів доброякісний, то не потрібно ніякого лікування, варто просто спостерігати. Але при зміні характеру новоутворення і його стрімкого зростання, варто лікувати патологію відразу, як тільки буде діагностована патологія.

Коричневі невуси

Поява у немовлят родимок даного різновиду ніяк не впливає на стан здоров’я малюка, вони не небезпечні. Родимки можуть мати забарвлення від світло-коричневого до насичено-темного, при цьому вони не піднімаються над шкірою. З віком такі родимки не проходять, і залишаються з людиною на все життя.

Гемангіоми «Суничні»

Гемангіоми «Суничні» — м’які, опуклі, суничного кольору новоутворення, які з’являються у немовлят перших тижнів життя, чи бувають вродженими. Частіше локалізуються на голові, шиї та обличчі малюка. У міру того як дитина буде дорослішати, зростати будуть і гемангіоми, але позбавлятися від них не рекомендується, так як високий ризик розвитку небезпечних наслідків.

Гемангіоми «Запалі»

Ці родимки на тілі дитини складаються з елементів судинного характеру, які знаходяться глибоко, в підшкірному шарі. Колір невуса сіро-блакитний, іноді зеленуватого відтінку, контури розмиті, нечіткі. У більшості випадків, до статевого дозрівання такий вигляд новоутворення проходить сам по собі, а весь цей період варто спостерігати за ним, і моніторити стан.

Невус у немовлят

Принцип виникнення невусів у грудних діток той же, що і у дорослих — надмірне накопичення в підшкірному шарі речовини меланіну, який дає різні забарвлення і відтінки новоутворення, або порушення функції судин, з-за чого формуються гемангіоми. У новонародженого малюка частіше зустрічаються пігментні невуси, набагато рідше — гемангіоми. Якщо батьки турбуються за здоров’я свого малюка, і їм здається, що новоутворення веде себе нехарактерно, краще не чекати, а показати малюка дерматолога, який допоможе визначити характер невуса, і варто від нього позбавлятися.

Що робити і коли варто бити тривогу і видаляти?

Плоскі, маленькі родимки не несуть ніякої шкоди дитині, тому не варто турбуватися, коли кілька штук з’явилося на обличчі або тілі. Але якщо у дитини з’явилося багато родимок, або одна, але великого діаметру, варто проконсультуватися з лікарем і визначити причину їх виникнення. Доктор обов’язково варто показувати дитину при таких симптомах:

 • родимки стали змінюватися в розмірах і структурі, дитина відчуває дискомфорт при дотику, іноді вони кровоточать;
 • невус поміняв колір і його забарвлення став більш інтенсивним;
 • навколо родимки з’явилося запалення, яке не проходить при лікуванні;
 • поверхня невуса стає нерівномірною, лущиться і тріскається.

Якщо в родині були випадки, коли велика кількість родимок призводило до онкології, варто повідомити про це лікаря, для того, щоб він зміг адекватно оцінити ситуацію. На поведінку родимок грає і стан імунної системи дитини, а також регулярність перебування на сонці, ультрафіолет якого негативно впливає на такі новоутворення. Не можна допускати і травмування родимок, так як це небезпечно і підвищує ризик розвитку раку шкіри. Якщо лікар підтвердив побоювання батьків про природу новоутворення, призначається оперативне видалення, яке проводить хірург-онколог.

Ні в якому разі не видаляйте дитині або підлітку родимки самостійно в косметологічних салонах. Деякі різновиди невуса при їх пошкодженні можуть повести себе непередбачено, у цьому випадку наслідки будуть плачевними, і можуть коштувати дитині життя.

Як видалити невус?

Видалення родимок у дітей проводять тільки після того, як діагноз буде підтверджений і лікар побачить необхідність в операції. Ні в якому разі не варто намагатися самостійно, в домашніх умовах видалити родимку, це небезпечно і безвідповідально, бережіть здоров’я свого малюка і завжди звертайтесь за консультацією до фахівців. Якщо у дитини багато родимок на тілі, вони погані і мають тенденцію до озлокачествлению, проводяться такі методи видалення:

До видалення дитячого невуса слід вдатися якщо є великий ризик травмування або ускладнення.
 1. Хірургічне видалення проводять у разі, коли великі родимки, а їхнє тіло розташовується в глибинних шарах епітелію. Таку операцію можна робити вже старшим дітям або підліткам, маленькій дитині процедура протипоказана, так як має ряд негативних наслідків.
 2. Лазерне видалення — безпечний і ефективний спосіб, який показаний як маленьким дітям в 1 рік, так і більш старшим. Якщо на тілі у дітей або підлітків дуже багато родимок, операція проводиться в кілька етапів, до повного видалення новоутворень. Головний плюс цього методу — безболісність і короткі терміни реабілітації.

Інші види операції

 1. При кріодеструкції на тіло родимки впливають низькотемпературним рідким азотом, в результаті чого тканини руйнуються і родимка зникає, не залишаючи слідів і шрамів.
 2. Якщо у дитини велика гемангіома, то в такому випадку показано робити склерозування, при якому навколо невуса вводять препарати, що блокують його кровопостачання. Тоді відбувається відмирання тканин новоутворення і воно проходить.
 3. При коагуляції на невус впливають розрядами електричного струму, радіохвильовим або інфрачервоними випромінюваннями.

Після того як родимка буде видалена, до повного загоєння варто доглядати за утворилася ранкою і не давати їй запалюватися. Доктор дасть детальні рекомендації по догляду за ранкою і призначить схему терапії, яка допоможе запобігти розвитку ускладнень. Не варто намагатися лікувати ранку народними методами. Така терапія може не тільки перешкоджати нормальному відновленню, але і нашкодити здоров’ю дитині, при цьому від наслідків неправильної терапії буде набагато важче позбутися.

Відновлення після видалення

Після видалення, на місці родимки з’явиться темна плівка, яку ні в якому разі не можна здирати і пошкоджувати. Ранку важливо регулярно обробляти антисептичним засобом і мазати ранозагоювальні мазями. Не бажано мочити місце видалення, тому перед водними процедурами на ранку слід накласти марлеву пов’язку і заклеїти медичним пластиром так, щоб вода не потрапляла. Також варто пояснити дитині, щоб він не забруднював ранку під час ігор і намагався її не зачіпати. Якщо батьки помітили, що ранка довго не гоїться, на місці видалення з’являється запалення і дискомфорт, не можна самому намагатися робити які-небудь заходи. У цьому випадку варто терміново їхати в лікарню і показати дитину лікареві, який лікував проблему. Так, вдасться вчасно вирішити проблему і уникнути тяжких наслідків.

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: