Багато родимок на тілі: що робити, причини появи, чи небезпечні

Невуси — часті утворення людського тіла, які з віком можуть видозмінюватися. Дуже багато родимок на тілі людини говорять про схильність організму до онкологічних захворювань. Саме тому людям з множинними невусами слід суворо дотримуватися правил безпечної засмаги і регулярно проводити огляд утворень. При мінімальних змінах треба відвідати дерматолога, щоб виключити небезпечні хвороби.

Много родинок на теле: что делать, причины появления, опасны ли
Велика кількість невусів на тілі людини, а тим більше їх розростання — небезпечно для здоров’я.

Причини появи

Спадковість

Спадковий фактор відіграє важливу роль в появі родимок. Випадки збільшення кількості невусів — привід вивчити генетичні особливості в роду. Часто буває багато родимок на шкірному покриві у людини, якщо велика кількість невусів у близьких родичів або вони передаються через покоління. Хвилюватися з цього приводу не варто, однак звернутися за консультацією до лікаря не завадить.

Гормональна перебудова

Новоутворення на тілі людини — нормальні явища, які пов’язані з фізіологічними характеристиками окремої людини. Збільшення кількості родимок в першу чергу відбувається під впливом ендокринної системи, яка контролює гормональні показники в людському організмі. Періоди з нестійким гормональним фоном (статеве дозрівання, вагітність, хвороби ендокринної системи та інше) часто характеризуються збільшенням нових невусів або зростанням старих. При нормалізації гормонів (наприклад, після пологів) невуси можуть зникнути. Такі зміни — не привід для занепокоєння, але краще відвідати дерматолога для огляду шкірних утворень.

Ультрафіолет

Ультрафіолетові промені належать до головного фактору, який впливає на переродження родимки. Часто багато дрібних невусів з’являється після активного перебування під сонячними променями. Якщо у людини багато родимок на тілі, то це значить, що є схильність організму до онкологічних хвороб. Тому лікарі рекомендують уникати активної засмаги всім людям, тим більше тим, у кого дуже багато невусів.

Радіоактивне випромінювання, укуси комах і травми

Якщо у людини стало з’являтися багато невусів на шкірі за короткий час, то це може свідчити про посилення радіоактивного випромінювання. Було відзначено, що численні шкірні освіти з’являлися у рятувальників, які гасили пожежу на Чорнобильській АЕС. Велика кількість родимок на тілі людини може спровокувати часте використання мобільного телефону і комп’ютера. Радіоактивні промені, які оточують людину з усіх боків, активують ріст меланіну в людському організмі, внаслідок цього утворюється багато нових невусів.

Серед причин утворення безлічі невусів виділяють укуси комах та травмування шкіри. При неправильній обробці пошкодженої ділянки шкірного покриву і надалі тривалому загоєнні в ранці формується середовище, в якому розвиваються інфекційні процеси. Внаслідок цього з’являється багато родимок на тілі людини.

Много родинок на теле: что делать, причины появления, опасны ли
З віком у людини з фізіологічних причин можуть з’являтися нові невуси на тілі.

Старіння організму

Не так давно сучасні дослідники висунули теорію, яка пояснює причину утворення нових невусів. Якщо у людини з’явилося багато дрібних родимок, на думку англійських дослідників, це означає фізіологічне старіння організму. Внаслідок цього дослідники дотримуються думки, що безліч родимих плям на шкірному покриві людини означають необхідність боротьби з фізичної старістю.

Чи небезпечні для здоров’я?

Поява безлічі невусів на шкірному покриві не означає злоякісне переродження. Однак, відвідати лікаря слід при таких змінах в новоутворенні:

  • набрякання;
  • різке зростання;
  • почервоніння;
  • зміна кольору;
  • вкраплення інших відтінків (висипання чорних або білих точок на рідному плямі);
  • ущільненість в центрі;
  • відчуття печіння та свербежу.

Трансформація рідного плями в онкологічну хворобу в основному відбувається з-за недбалого ставлення до неї, а саме, при випадковому травмуванні; із-за видалення волосків, які ростуть з невуса; внаслідок недотримання правил безпечної засмаги.

Що робити якщо з’явилося багато родимок по всьому тілу?

Слід знати, що велика кількість родимок не несе небезпеки. Особливо, якщо вони почали з’являтися в ранньому дитинстві. Варто хвилюватися, якщо невуси з’являються більше і більше, що може бути першою ознакою меланоми. Щоб доброякісна родимка не стала злоякісної, потрібно зменшити або зупинити появу їх на тілі. Цього досягають:

При частих пошкодження або видозмінення родимок — краще вдатися до їх видалення.
  • за допомогою використання певного мила, яке продається в аптеках;
  • внаслідок оброблення шкіри спеціальними кремами і мазями;
  • при прийомі відповідних вітамінів.

Якщо хоч 1 з численних невусів почав змінюватися, слід в короткі терміни піти на консультацію до лікаря. Будь атипове і хворобливу зміну у шкірному освіту говорить про початок трансформації і в такому випадку невус необхідно видаляти, щоб не спричинити величезні проблеми в майбутньому. Не слід вдаватися до самостійного видалення. У випадках некомпетентного усунення рідного плями починається кровотеча, що здатне призвести до зараження крові. Тому обстеження і лікування проблемних родимок треба довіряти тільки лікаря, уникаючи самостійно впливу і майстрів з косметичних салонів.

Які родимки потрібно видаляти?

До питання про видалення родимок слід підходити дуже серйозно. Тільки після ретельного обстеження у дерматолога або онкодерматолога можна думати про усунення рідного плями. Потенційно небезпечні невуси треба прибирати якомога швидше. Проте, лікарі також рекомендують видаляти родимки, що знаходяться в травматичному місці (шия, спина, груди та інші) і ті, які несуть явний косметичний дефект (наприклад, великі родимки в добре помітних місцях, багато родимок на руках, на ногах або на обличчі).

Методи видалення

Існує багато методів видалення родимок. Лікар підбирає найбільш оптимальний для конкретного випадку. Не слід йти на видалення родимки без консультації лікаря. Те, що підходить одному випадку, може погано закінчитися в іншому. Серед основних способів усунення родимих плям виділяють:

Лазерне видалення Невус під час цього методу видаляється за допомогою лазерного променя. Пацієнту проводять місцеву анестезію і потім випалюють проблемну ділянку. До переваг цього методу відносять згортання кровоносних судин, внаслідок чого не буває кровотеч. Мінусом цього способу виділяють відсутність можливості відправки гістологічного матеріалу для дослідження.
Кріодеструкція Методика, під час якої на усунення проблемної родимки допомагає суміш вугільної кислоти або рідкий азот наднизьких температур. До негативного дії відноситься неможливість контролювання глибини впливу і відсутність можливості відправити вирізаний невус на гістологію. Цей метод може залишити на шкірі рубець.
Електрокоагуляція Спосіб випалювання невуса за допомогою електричного ножа (електричний струм низьких частот). Електрокоагуляцію призначає нечасто через його травматичного впливу.
Радіохвильова методика Апаратна методика усунення, показанням до якої відносяться родимі плями невеликих розмірів. Після місцевого знеболювання новоутворення опромінюється хвиль високих частот. Внаслідок такої процедури залишається рана, яка незабаром заживає.
Метод хірургічного висічення Застосовується для видалення родимок великих розмірів або з високим ступенем проникнення меланоми в прилеглі тканини. В основному таке шкірне утворення вирізують з частиною шкіри, яка залежить від розміру родимки. Після вирізання рану зашивають, внаслідок чого залишається шрам.

Багато родимих плям на тілі — не привід для занепокоєння, самі по собі вони не дуже небезпечні. Причини появи великої кількості родимок у кожної людини свої. Слід регулярно оглядати і при найменших змінах зробити ретельне обстеження, уповільнення в такій ситуації — небезпечно для життя. Людина, у якого з’явилося багато родимок на тілі, схильний до переродження їх. Тому для таких людей головним профілактичним заходом є дотримання правил безпечної засмаги. У разі постійного травмування родимки її потрібно видалити, щоб запобігти ускладнення.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: