Родимка зростає: що робити, як видалити, чим небезпечна

Невуси прикрашають тіло практично кожної людини і найчастіше не приносять дискомфорту їх власникам. Але бувають випадки, коли зростає родимка, видозмінюється і болить. Такі зміни свідчать про багатьох чинниках, серед яких — трансформація освіти в меланому. Важливо не займатися самолікуванням і як можна швидше йти до лікаря, щоб уникнути можливих небезпечних наслідків.

Родинка растет: что делать, как удалить, чем опасна
У випадку якщо у вас почав рости невус — слід спостерігати за його подальшими змінами, але надійніше звернутися до лікаря.

Є небезпека?

Безпечні причини зростання родимки

Механічні пошкодження

Розростання родимок найчастіше відбувається із-за механічних пошкоджень. Невуси, які знаходяться в складках шкіри або у місцях підвищеного тертя з одягом (на руках, шиї, під пахвами), піддаються травмування, після чого починають рости. Крім того, наріст, приміром, на щоці у чоловіків, розташовується в зоні гоління, при якому його також легко пошкодити, що спричинить за собою збільшення родимки. Небезпечне місце і за вухом, і на переніссі, якщо людина носить окуляри. Розростання ще більше погіршить ситуацію, так як утворення великого розміру легше травмувати, ніж маленький невус. Механічні пошкодження не небезпечні навіть при невусе на нозі або на внутрішній стороні стегон, якщо після травмування дотримуватись ретельний догляд за утворилася ранкою. В іншому випадку є ризик занесення інфекції, що загрожує розвитком запальних процесів і тим, що невус переростає в меланому (рак шкіри).

Порушення в гормональному фоні

Стан, коли коричнева родимка збільшилася в розмірі, обумовлено і збоями гормонального фону, які спостерігаються при статевому дозріванні, в період вагітності або при клімаксі. Зниження кількості статевих гормонів або, навпаки, їх збільшення, при використанні гормональних препаратів, також часто стає причиною того, що родимка стала більше в розмірах. Однак, навіть якщо людина відзначає зростання утворень з-за порушеного гормонального фону, не зайвим буде візит до лікаря, щоб виключити ймовірність розвитку раку. Крім того, слід відправитися і до ендокринолога і провести обстеження на виявлення захворювань щитовидної залози, які теж нерідко провокують те, що родимки ростуть.

Ультрафіолетове опромінення

Вплив ультрафіолетового випромінювання сприяє підвищеному виробленню меланіну, з-за якого і з’являється пігментація на тілі. Сонячні промені небезпечно впливають і на збільшення родимок на тілі, якщо людина при прийнятті сонячних ванн не використовує спеціальні сонцезахисні засоби. Особливо це стосується людей з групи ризику: рижих, шатени і людей зі світлими шкірними покривами. Лікарі рекомендують вдаватися до допомоги косметичних продуктів з SPF-фільтрами не тільки під час засмаги, але і в повсякденному житті. Оскільки у світленьких людей збільшена ймовірність розвитку ракових пухлин, на відміну від смаглявих.

Чим небезпечні розрослися невуси?

Фахівці сходяться на думці, що існує прямий зв’язок між віком однієї родимки і ймовірністю її переродження в ракову освіта. Пігментація, яка з’явилася при народженні або у дітей в ранньому віці, значно рідше може виростити в меланому, ніж та, що утворилася в більш зрілих роках. Переродитися може як звичайний невус, так і опуклий і висячий; як покритий волосками, так і без них. Однак на малігнізація впливає розташування: перероджуються найчастіше ті невуси, які знаходяться на руці, на ступнях, в області паху і на задній стороні шиї.

Те, що трохи ростуть родимки на тілі, не завжди свідчить про їх переродження, але важливо пам’ятати, що при будь-видозміни, особливо коли у дитини зростає невус, слід звернутися до лікаря. Він проведе необхідну діагностику і виявить причини того, що одна родимка розрослася або додаються додаткові освіти, що дозволить не допустити розвитку небезпечних наслідків. Лікарі рекомендують стежити за великими невусами і негайно звертатися до медичного закладу, якщо наріст став:

 • несиметричним;
 • гладеньким;
 • іншої форми.

Чому віддалена родимка росте?

Причина, по якій збільшилася родимка, яка була видалена — застосування часткової біопсії. При такій маніпуляції родимка не видаляється повністю. В підшкірних шарах залишаються частинки освіти, які відновлюють ріст. Якщо в процесі першого вилучення проводилося гістологічне дослідження характеру родимки, то повторно здавати його необов’язково, достатньо провести ще одну процедуру видалення невуса. Однак у деяких випадках лікарі рекомендують провести повторне дослідження, щоб точно переконатися в доброякісності новоутворення.

Інші симптоми переродження

Ознаки, які провокують, те, що зросла родимка, і свідчать про її злоякісне характер:

 1. Кровоточивість. Одна меланома має виразкову поверхню, звідки сочиться кров, інша злоякісна родимка може виводити з себе рідину з домішками крові.
 2. Зміна кольору. Найчастіше зростаючі родимки на тілі мають кілька кольорів: червоний, синій, чорний або оранжевий.
 3. Вкраплення різнокольорових плям, яких до цього не було.
 4. Розростання. Меланоми збільшуються як в ширину, так і ростуть вгору, підводячись над шкірними покривами.
 5. Больові відчуття. При дотику до родимці людина відчуває біль, печіння та свербіж.
 6. Зміна поверхні. Гладка поверхня стає шорсткою, часто з’являються тріщини.
 7. Розмитість кордонів.

Діагностика

Після первинного огляду дерматолог або хірург направляє людину з зростаючими родимками на здачу аналізів.

Встановлення діагнозу розвитку ракового утворення — серйозний захід, яке проводиться в кілька етапів:

 1. Лікар проводить огляд розрослася родимки і шкірних покривів, що оточують її. Якщо при розростанні з’являються нові невуси, то оглядають і їх.
 2. Після огляду лікар запитує пацієнта, з’ясовуючи, коли з’явилася родимка на тілі, коли вона почала рости, був невус травмований і були прецеденти раку у родичів хворого.
 3. Людину відправляють на біопсію, яка являє собою забір тканин із зони, де знаходиться зростаюча родимка. Крім цього, беруться тканини і здорового ділянки, щоб діагноз був найбільш чітким.

Вдаються і до допомоги эксцизионной біопсії. Під час цієї процедури хірург під загальним наркозом проводить втручання, використовуючи скальпель. В процесі операції родимку видаляють цілком, разом з її підшкірної частиною. Зачіпаються і навколишні новоутворення тканини. Ексцизійна біопсія — найбільш точний спосіб визначити характер пігментованого новоутворення.

Що робити, якщо родимка почала зростати?

До необов’язкового позбавленню від невусів вдаються у тих випадках, коли вони розташовані в зоні підвищеного тертя і зіткнення з одягом і якщо вони доставляють естетичний дискомфорт пацієнта. Якщо ж присутні небезпечні родимки, то усувають їх в обов’язковому порядку. Видалити родимку можна наступними методами:

 1. Криодеструция. Процедура виконується за допомогою рідкого азоту, який заморожує освіту, в процесі чого відбувається її відшарування. Метод часто застосовується, оскільки контролювати глибину заморозки неможливо і іноді підшкірні шари невуса не видаляються, а згодом родимка починає знову зростати.
 2. Електрокоагуляція. При маніпуляції використовується електричний струм. Метод болючий, тому вдаються до нього під місцевим наркозом. Така процедура дозволяє вилучити зразок родимки, який згодом відправляють на гістологічне дослідження на встановлення характеру освіти.
 3. Лазерна терапія. Видалення освіти проводиться променем лазера. Процедура проводиться швидко, вона безболісна і не залишає шрамів на місці видаленої родимки. Але є мінус — тканина, де розташовувався невус, випаровується, тому провести гістологічний аналіз неможливо.
 4. Радіохвильове видалення. Використовується радіохвильової апарат, який впливає на родимку за допомогою струму. Тривалість процедури становить 20 хвилин.
 5. Хірургічне втручання. В процесі доктор видаляє невус, роблячи на шкірі розріз скальпелем. Застосовується при великій родимці, але не використовується, якщо вона розташована на видному місці, наприклад, на носі, оскільки після втручання залишаються шрами.

Догляд за шкірою після видалення

Після видалення зростаючого утворення на шкірі з’являється скоринка, яка через певний період самостійно відпадає. Заборонено здирати її, оскільки є ймовірність занести інфекцію і отримати неестетичний рубець після того, як ранка загоюється. Замість цього, лікарі рекомендують ретельно доглядати за травмованим ділянкою шкірного покриву, дотримуватися особисту гігієну і уникати інфікування. Потрібно зробити міцний настій з марганцівки і змащувати скоринку до тих пір, поки вона не зникне. Пацієнти можуть використати і препарати, що володіють антисептичною дією. Потрібний лікарський засіб і вірну його дозування може призначити виключно лікар, виходячи з індивідуальних особливостей кожного пацієнта. В процесі загоєння ранки важливо уникати потрапляння на неї води, не відвідувати басейни і сауни.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: