Чи може бути рак через родимки: як перевірити, ознаки

Наявність ракових кондилом — найнебезпечніший вид раку шкіри. Причина цьому швидкість розвитку метастаз і висока летальність. Злоякісна кандилома виглядає дещо інакше, ніж доброякісна та досліджується АКЦДЭ параметрами (А — асиметрія, До — контур, Ц — колір, Д — діаметр, Е — еволюція розвитку та змін). Зовнішні зміни родимки або шкіри навколо неї вказують на необхідність звернутися до лікаря. Єдиний спосіб лікування — видалення кондиломи (хірургічне, лазерне, кріотерапія). Проводиться тільки з подальшим аналізом матеріалу на залишкові клітини раку.

Может ли быть рак из-за родинки: как проверить, признаки
Ракові клітини можуть перебувати або зароджуватися навіть у невуса, які з вигляду — нешкідливі утвореннях на шкірі.

Особливості ракових родимок

У середньому на тілі кожної людини знаходиться від 10 до 45 шт. невусів. Кожне таке новоутворення спочатку безпечне. Власник при цьому не відчуває дискомфорту від їх наявності. Нехороші родимки меланоми — вид онкологічного захворювання шкіри. Трапляється, що нешкідлива родимка на тілі переросла в ракову. У такій ситуації характерне поширення нових невусів, нетрадиційного для кондиломи кольору, розмитого, з нечітким або зубчастими контуром. Переродження в рак родимки відрізняються за розміром — вони припухлі і болючі. Такі симптоми — негайний сигнал для звернення до лікаря, який зробить тест на онкологію. Меланома — небезпечне ракове утворення, що поширює меланоцити по шкірі. Такі клітини ще називають меланін — пігмент. При проникненні в кров і внутрішні органи утворюються метастази.

Фактори ризику

Меланоми утворюються в будь-якому місці на тілі людини, але найбільше їм схильні відкриті ділянки шкіри, які отримують високу дозу ультрафіолетового випромінювання, що викликає опіки. У зоні небезпеки світлі люди (світла шкіри і волосся) і володарі веснянок. Широка присутність родимок і збільшення їх кількості може призвести до раку. Важливий фактор — генетична схильність, яка збільшує ризик захворювання. Звичайні родимки, але великих розмірів, особливо випуклі або на ніжці, нерідко переростають в меланому. Тільки на ранніх стадіях при меланоцитарной дисплазії лікування ефективне.

Види родимок

Невуси на тілі людини класифікують за багатьма параметрами: походження, колір, характер прояву, ступінь небезпеки. Наприклад, кандилома, як новоутворення, з’являється внаслідок впливу ультрафіолету, гіпоксії плода, генетичної схильності, патології розвитку клітин. Спровокувати появу таких невусів можуть деякі вроджені особливості організму.

Виділяють такі види родимих плям:

  • вроджені (високий ризик розвитку раку шкіри);
  • придбані (з’являються після перших місяців життя);
  • диспластичні (неправильна форма, великий розмір, розмитий і нерівний контур, неоднорідний відтінок);
  • невус шпіц (кругла форма, чіткі краї, від світло-рожевого до коричневого тону).

Зароджуються новоутворення у верхньому шарі шкіри (дермі), глибоко в ній, або між дермою і эпидермисом. У залежності від цього вони можуть мати різний колір, структуру і форму. За формою і зовнішньому вигляду невуси можуть бути плоскими, опуклими або у вигляді бородавки. Розмір кондиломи структурують як дрібні (до 15 мм в діаметрі), середні (до 100 мл), великі (понад 100 мл). Бувають і гігантські родимки, які розташовуються на великих ділянках шкіри. Найважливішою класифікацією буде поділ на доброякісні (не несуть небезпеки для здоров’я) і злоякісні (меланоми, що провокують рак).

Ознаки небезпечних родимок

Визначити, чи небезпечна родимка, спочатку можна по візуальному вигляді. Перерослі невуси змінюють свою форму, структуру, колір. Перші ознаки наявності меланом — підвищена кількість кондилом на тілі людини. У кого їх більше 50-ти штук — повинен пройти негайне обстеження у лікаря-онколога. Важливою ознакою є зміни кольору родимки. Доброякісне новоутворення може спочатку бути темним, і це не привід для паніки, але якщо родимка змінює колір — це головна ознака її малігнізації.

При наявності меланом може запалюватися шкіра навколо небезпечного невуса. У таких випадках забороняється приймати самостійні дії, потрібно звернутися до фахівця. Злоякісні родимки змінюють свої кордони (чіткі контури перетворюються у розмиті або зубчасті лінії) структуру поверхні (з гладкою на шорстку).

Потемніння ділянки шкіри навколо привід перевірити родимку — це може бути ознакою наявності раку.

Причини переродження

Пігментні клітини — меланоцити — джерела розвитку меланом. Спочатку будь-яке новоутворення не несе ніякої небезпеки. Причинами переродження невуса в меланому, в основному вважається ультрафіолетове випромінювання від сонця. Процес, коли невус переростає в меланому — малігнізація. Крім ультрафіолетового випромінювання, яке вважається поширеною причиною, рак родимки може бути спричинений механічним пошкодженням:

  • поріз;
  • розчісування;
  • подряпини.

Один раз таке пошкодження не стане причиною виникнення меланоми. При частих повторах, наприклад, при щоденному зачіпанні невуса під час одягання, розчісування щіткою, гоління, фактор ризику збільшується. Хімічні засоби (шампуні, гелі для душу, косметика) провокують переростання родимих плям у небезпечні освіти. Видалення волосся з кандиломи, наприклад, при вириванні їх пінцетом, може спровокувати онкологічні зміни в тканинах, тобто рак.

Як перевірити: діагностика хвороби

Чим раніше проводиться діагностика меланоми, тим продуктивніше стане лікування. При перших зміни зовнішнього вигляду родимки потрібно терміново звертатися до лікаря. На першому етапі лікар оглядає зовнішній вигляд шкіри і задає ряд питань пацієнту (усне опитування). Для з’ясування структури невуса, не пошкоджуючи його, призначають дерматоскопію і сиаскопию. У разі виникнення виділень на родимці береться мазок. У критичних ситуаціях може відбуватися забір тканини родимки для лабораторного дослідження (біопсія). Діагностика безболісна і необхідна для призначення процедури видалення з додатковим гістологічним дослідженням залишилися тканин.

Лікування і самолікування

Єдиний метод лікування ракового рідного плями — хірургічне видалення меланоми. В залежності від її розміру та стадії розвитку операція має різну складність. Разом з видаленням небезпечної родимки хірург вирізає 1 см шкіри навколо неї, для запобігання розвитку нових утворень. Отриманий біоматеріал йде в лабораторію. На ранніх стадіях найбезпечнішим методом видалення є лазерна хірургія, після якої, фактично, не залишається шрамів. Чим швидше виявлена проблема і вилучена, тим менше ймовірність повторного рецидиву.

Який лікар займається лікуванням?

Призначає операцію онколог. Цей же лікар проводить подальші огляди та консультації. Самостійно ставити діагноз, тим більше видаляти, сковыривать, припікати і пошкоджувати родимку категорично заборонено. Тільки з вирізаною родимці, її структуру і товщину, вимірюваної в лабораторних умовах, визначається стадія хвороби і масштабність її поширення в тілі людини.

Часті питання

Чи можна померти?

Після видалення небезпечної родимки важливий етап — подальше спостереження і додаткове лікування. Якщо меланому вдалося визначити, але видалили її в косметичному установі і не проводили ніяких діагностичних аналізів на наявність онкологічних клітин, можливий процес прискорення появи метастазів з подальшим летальним результатом. Клініки, що здійснюють таку операцію, тільки як косметологічну процедуру, не наполягають на подальшій гістологічної перевірці, вона проводиться тільки з ініціативи пацієнта.

Буває рак після видалення родимки?

Якщо після видалення родимки вона знову виростає в тому ж місці — потрібно терміново проходити біопсію. Це може стати основною ознакою розвитку раку шкіри. Якщо метастази поширилися в тканинах, то видалення меланоми вже вимагає додаткової хіміотерапії. Люди з раніше проведеними операціями з видалення знаходяться в групі ризику по рецидивів цієї хвороби і вимагають стабільного спостереження в онколога.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
zmorshki.in.ua