Родимка почорніла: що робити, методи видалення

Родимі плями на шкірі супроводжують нас від дитинства до старості. Більшість невусів залишаються незмінними десятиліттями. Однак якщо родимка почорніла за короткий проміжок часу, не варто відкладати відвідування фахівця. Будь-які зміни родимих плям можуть стати небезпечним сигналом. Огляд і діагностика проблемних наростів убезпечать від можливих несприятливих наслідків.

Родинка почернела: что делать, методы удаления
Почорніння невуса, як зміни розміру або кількість — привід для звернення до медзакладу.

Чому родимка змінила колір?

Родима пляма, як шкірне утворення, в більшості випадків не небезпечно для здоров’я. Зміна відтінку невуса може бути пов’язано зі збільшенням кількості вироблюваного меланіну, наприклад, з віком. Але якщо родимка потемніла, змінила свою структуру, і з’явилися хворобливі відчуття, то можна припустити переродження доброякісної освіти в меланому. Можливі причини, чому родимка змінила колір або почорніла:

 • зміна показників гормонального фону в організмі людини у підлітків, вагітних жінок та в період менопаузи;
 • тривале перебування під впливом ультрафіолетового випромінювання (на сонці або в солярії);
 • механічні пошкодження, наприклад, при терті невуса з одягом або випадковому порушенні цілісності рідної плями під час епіляції на нозі.

Групи ризику розвитку меланоми

Прояви злоякісних мутацій шкіри характерні
Для людей зі світлою шкірою і рудим волоссям, блакитноокі і сіроокі
схильних до появи диспластичних невусів
з великою кількістю родимок великих розмірів
мають спадкову схильність
зі слабкими функціями имуннозащитными
Родинка почернела: что делать, методы удаления
Якщо родимки видозмінюються — поспостерігайте за ними і порівняйте їх за параметрами, які притаманних злоякісним перерождениям.

Що робити якщо родимка видозмінилася?

Бажано раз на місяць уважно оглядати тіло на предмет появи або різкої зміни новоутворень на шкірі. Для початку слід зазначити місця на тілі з безліччю родимих плям. Якщо родимка темніє, а потім почорніла, то це повинно насторожити і стати приводом для подальшого спостереження за невусом. У таблиці представлені деякі небезпечні видозміни родимих плям, на які слід звертати увагу.

Небезпечні видозміни родимих плям
Форма Симетрична форма родимки стає несиметричною, «розповзається» в сторони
З’являються зазубринки або нерівності на краях невуса
Колір Зміна забарвлення родимки, або родимка стала чорною з вкрапленнями іншого кольору і прожилками
Розмір і зріст Збільшення розміру родимки більше 5-6 см
Динаміка зростання родимки більше 0,1—0,4 см за місяць
Запальний процес Новоутворення стали кровоточити
Запалення і відчуття свербежу в області рідного плями

Необхідність видалення родимки почорнілою

Якщо родимка почорніла і болить або видозмінилася, необхідно провести обстеження: клінічну діагностику і потім эпилюминесцентную дермоскопию. Після проведення діагностики піднімається питання про видалення. Показаннями для видалення можуть стати незручне розташування наросту, що викликає її тертя, і можливість інфікування невуса. Якщо висяча родимка почорніла, то причина найчастіше криється в механічній травмі. Необхідно пам’ятати, що злоякісний невус може зачіпати глибокі шари шкірного покриву і зовні виглядати абсолютно нешкідливо. Якщо родимка почорніла підсохла і через деякий час — це не привід заспокоюватися. У будь-якому випадку слід звертатися до лікаря. До рідним плямам завжди варто ставитися серйозно і з розумінням того, що вчасно неперевірена чорна родимка може стати причиною несприятливого діагнозу.

Методи видалення

Враховуючи розташування невуса і його стан, рекомендуються такі способи видалення:

 • хірургічне висічення;
 • лазерне видалення;
 • кріодеструкція;
 • електрокоагуляція;
 • за допомогою радионожа.
 • фотодинамічна терапія.

Хірургічне висічення

Це старий, але ефективний метод, коли необхідно видалення великий або глибоко розташованої родимки, яка помітно почорніла. Застосування скальпеля показано при підозрі на онкологію, але може застосовуватися і при видаленні доброякісних невусів. На жаль, цей метод залишає рубці на тілі або обличчі. Використовується, якщо у пацієнта є протипоказання до іншим відомим способам.

Лазерне видалення

Проводиться процедура під місцевим наркозом. Вона безпечна і практично не залишає слідів. Цей метод використовується для видалення невусів на видимих ділянках шкіри обличчя, під пахвами, на ранимих і ніжних ділянках шкіри в паху. Під дією лазерних променів відбувається свого роду знезараження, зупиняє запальний процес.

Кріодеструкція

Цей метод заснований на руйнівну дію низькотемпературного рідкого азоту. Застосовується, як правило, для неглибоких наростів у верхніх шарах епідермісу. При впливі низьких температур вода кристалізується в клітинах, руйнуються клітинні мембрани, відбувається тромбоз капілярів. Фактично відбувається відмирання тканин, що складаються із заморожених клітин.

Електрокоагуляція

Для випалювання використовується струм високої частоти. Після процедури деякий час відчувається хворобливість в області ранки. Новий епітелій формується протягом 1-2-х тижнів. Електрокоагуляція протипоказана при найменшій підозрі на злоякісне переродження родимки, низькою згортання крові і непереносимості електропроцедур.

За допомогою радионожа

На родимку виявляється вплив високочастотних радіохвиль. У кожному конкретному випадку з урахуванням проблеми підбирається потрібна форма і частота радіохвиль. При цьому виділяється теплота руйнує опромінюваним наріст. Під впливом радионожа зупиняється кровотеча, і здійснюється дезінфекція оброблюваної ділянки. Метод гарантує відсутність побічних явищ.

Фотодинамічна терапія

Застосовується, коли невус почав трансформацію з доброякісною в злоякісну пухлину. На небезпечну зону наноситься спеціальний крем — фотосенсибілізатор. Завдяки своїй здатності вибірково накопичуватися в клітинах злоякісного новоутворення ці лікарські препарати при опроміненні ультрафіолетовим світлом викликають руйнування пухлини.

Корисно знати

 • Не можна видаляти невус в домашніх умовах.
 • Важливо уникати травм, будь то поріз лезом для гоління або випадкова подряпина.
 • Потрібно обережно проводити обробку родимки антисептичними розчинами. Вони стимулюють приплив крові, в результаті родимка може збільшитися в розмірах.
 • Якщо з самої родимки виростають волоски, то не можна виривати їх пінцетом, а використовувати для укорочування волосків манікюрні ножиці.
 • Користуватися освітлюючими кремами потрібно обережно. При нанесенні на родимі плями не дають потужного ефекту, а ось побічні явища у вигляді дерматитів можуть викликати.

Меланома — небезпечне і підступне онкологічне захворювання. Злоякісні клітини назрілу пухлини знаходять слабке місце на шкірі і проростає всередину, поширюючись по всьому організму. Ця агресивна різновид раку шкіри здатна, не привертаючи уваги, розвиватися протягом довгих років, а потім нанести смертельний удар. Тому вкрай важливо мінімізувати ризики виникнення злоякісної пухлини родимок, не пошкоджуючи їх, видаляючи підозрілі, захищаючи від сонця.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: