Видалення родимок азотом: наслідки, плюси, мінуси

Іноді потрібне видалення родимок азотом. Це процес поширений і ефективний, що дозволяє позбутися від небажаних невусів швидко і за доступною ціною. Родимки є у кожної людини і основному вони нешкідливі і не заважають. Але оскільки деякі з них здатні викликати відчуття дискомфорту, а іноді і перероджуватися в злоякісні утворення, кріодеструкція відноситься до затребуваним процедур.

Удаление родинок азотом: последствия, плюсы, минусы
Усунення невусів рідким азотом — досить популярна і безпечна процедура.

Що це таке?

Процес видалення родимки за допомогою холоду являє собою вплив на ділянку шкіри людини рідким азотом, температура якого доходить до -190°С. Під впливом холоду вода в клітинах освіти замерзає і руйнується. Подальше відновлення клітин неможливо і відбувається процес повного відмирання уражених тканин. Сама процедура проходить дуже швидко (максимальний час не більш 10 хвилин) і практично безболісно. Деяка хворобливість можлива на ділянках з підвищеною чутливістю — на подушечках пальців, наприклад.

Небезпека процедури

Перш ніж зважитися на проведення подібної процедури, необхідно ознайомитися з можливими проблемами. Як і будь-яка операція, кріодеструкція несе в собі ряд небезпек, хоча ризик їх появи невисокий. Причина небезпеки полягає в самому методі видалення — дії низькими температурами. Небезпека кріодеструкції полягає в наступному:

Недолік кріодеструкції невусів полягає в неможливості здачі біоматеріалу на гістологію.
 • Повне руйнування родимки на клітинному рівні. Як результат процедури — це найкращий показник, але неможливість досліджувати віддалений невус може призвести до пропуску такої хвороби, як меланома.
 • Важко піддається контролю глибина впливу азотом. Азот наноситься за допомогою ватного тампона або спеціальної голки. У будь-якому разі важко передбачити глибину освіти і не пошкодити здорову шкіру низькою температурою.

Це найбільш ймовірні негативні ситуації, що виникають в процесі кріодеструкції. Ймовірність їх виникнення мала, але не зводиться до нуля. Кожен пацієнт, що зважився на це, повинен бути морально готовий до можливих больових відчуттів в ході процедури. А іноді і до повторного відвідування кріо-центру, так як не завжди родимка може бути видалена за один сеанс.

Показання до видалення

Щоб уникнути негативних результатів слід перед самою процедурою проконсультуватися у лікаря, який підтвердить необхідність і безпеку проведення процедури. Іноді невуси доставляють фізичний дискомфорт при носінні повсякденного одягу або мають неестетичний вигляд. У такому разі рішення приймається пацієнтом самостійно, тобто не носить обов’язковий характер. Але є ряд ознак, за яких видалення родимки — необхідність:

 • різке збільшення їх кількості на тілі;
 • хворобливі відчуття;
 • кровоточивість;
 • зміна кольору невуса або шкіри навколо нього;
 • свербіж і почервоніння;
 • зміна форми і розміру.

Спираючись на ці ознаки, рекомендується якомога швидше звернутися до лікаря для перевірки освіти на злоякісність. Ігнорування і запускання хвороби призводить до її ускладнення. Лікар бере пробу для аналізу і дає направлення на проведення кріодеструкції. Своєчасне звернення в лікарню і кріо-центр допоможе запобігти розвиток меланоми.

Як видаляють родимки азотом?

Видалення родимок азотом проходить швидко і практично безболісно. Особливої підготовки не потрібно, але бажано перед кріотерапією попередньо відвідати дерматолога і отримати відповідну рекомендацію до видалення. Операція проводиться відразу після прибуття в кріо-центр. Пацієнта розташовують на кушетці з максимально зручним доступом до проблемних ділянок шкіри і приступають до кріодеструкції. Видалення родимок рідким азотом здійснюється 2-ма методами:

 • Видалення за допомогою ватного тампона. При малій площі освіти і його поверхневого розташування досить невеликого впливу ватного тампона або палички, змоченої азотом. Вплив холодом триває протягом 3-х хвилин, пацієнт може відчувати невелике оніміння. Після цього невус руйнується і відмирає.
 • Видалення невуса за допомогою спеціального пристрою — криодеструктора. Являє собою спеціальний інструмент з голкою і датчиком температури. Голка вводиться вглиб родимки, а датчик дозволяє стежити за температурою азоту.

Кріодеструкція дозволяє людям позбутися від небажаних родимок на тілі, надавши своєму обличчю максимально естетичний вигляд. Кріотерапією надається можливість видалити злоякісні утворення, тому вона є гарною превентивною мірою меланомі. Відразу після процедури пацієнт може відправлятися додому для відновлення. При необхідності, може бути призначена повторна кріодеструкція через 15-20 днів.

Ефективність кріодеструкції

Ефективність — головний позитивний фактор на користь такого методу видалення родимок. Більшість утворень усуваються за допомогою азоту вже на першому сеансі. Важливим позитивним моментом кріодеструкції є відсутність шраму на місці віддаленого невуса. Завдяки глибокому проникненню новоутворення руйнується глибоко і повністю. Тому метод кріодеструкції добре себе проявляє і при видаленні різних папілом і бородавок. Процедуру можна робити як дітям, так і дорослим.

Відновлювальний період: догляд та терміни

Повний період відновлення пошкодженої ділянки шкіри настає через 6 тижнів. Сам же процес відбувається поетапно. Відразу після процедури пацієнт може відчувати невелике оніміння і поколювання в зоні обробки, трохи пізніше невеликий свербіж. На другу добу починається утворюватися скоринка на місці родимки. Поступово кірка відпадає і протягом наступних тижнів утворюється нова шкіра.

Чого робити не варто?

Ні в якому разі не можна піддавати місце обробки впливаю води, кремів і сонячних променів. Утворилася скоринка вже перешкоджає проникненню в шкіру шкідливих мікробів, запобігає запалення. Не можна прибирати підсохлу кірку вручну. Коли клітини родимки повністю відімруть, вони відділятися самі і процес загоєння піде правильним шляхом, не утворюючи шрамів.

Що варто робити?

Для зниження запальних процесів і підтримки місця обробки чистим дозволено використовувати слабкий розчин перманганату калію. У пацієнтів з особливо чутливою шкірою буде спостерігатися свербіж в області обробки. У такому випадку лікар призначає спеціальні протисвербіжні засоби. Після відмирання скоринки можна використовувати ранозагоювальні креми для прискорення процесу відновлення.

Удаление родинок азотом: последствия, плюсы, минусы
Видалення невусів рідким азотом доступно і безпечно, але цю процедуру іноді потрібно проводити повторно.

Плюси і мінуси кріодеструкції родимок

Спираючись на викладений вище матеріал можна підвести підсумок і виявити основні позитивні і негативні фактори видалення азотом. Кожна людина сам для себе вибирає метод усунення небажаних утворень, порівнюючи плюси і мінуси того чи іншого методу. Нижче наведена таблиця, яка підсумовує інформацію про методику видалення родимок за допомогою рідкого азоту.

Плюси і мінуси кріодеструкції
Плюси Мінуси
 • доступність;
 • низька вартість;
 • висока ефективність;
 • безболісність;
 • можна робити дітям і дорослим;
 • швидкість процедури.
 • можливість занесення інфекції;
 • мала кількість кріо-центрів;
 • алергічна реакція на холод;
 • необхідність повторних процедур.

Ускладнення і наслідки

В кріо-центрі перед кріотерапією пацієнту розкажуть про хід операції і можливі ускладнення. Оскільки видаляють родимки рідким азотом — велика ймовірність пошкодження здорової шкіри низькими температурами. Припікання азотом не завжди дає можливість контролювати область впливу. Під час відновлювального періоду можуть спостерігатися такі побічні ефекти:

 • почервоніння;
 • запалення шкіри;
 • утворення набряків;
 • кровоточивість.

Важливо уважно стежити за станом шкіри після обробки азотом і при перших побічних явищах важливо негайно звернутися до лікаря. Своєчасне звернення допоможе звести до мінімуму можливі ускладнення після операції. Однак, незважаючи на всі запобіжні заходи, в ході кріодеструкції можливо прояв алергічних реакцій на холод, занесення інфекції.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: