Від чого з’являються родимі плями у дітей: причини

Після появи малюка на світ, деякі батьки можуть знайти на тілі свого малюка родима пляма, і задатися питанням — а чи не небезпечно. Вроджені плями частіше нешкідливі, але якщо у дитини невус змінює розміри і контури, варто звернутися до лікаря, який зможе визначити природу походження плямочки, і наскільки воно небезпечне.

От чего появляются родимые пятна у детей: причины
Наявність родимих плям у дітей не є приводом для тривоги, але варто придивлятися за їх станом.

Що таке родима пляма?

Новоутворення на шкірних покривах людини, в яких підвищений вміст речовини меланіну, що дає інший невусу забарвлення, називаються родимі плями. З’являються родимі плями внутрішньоутробно або протягом перших місяців життя дитини. Родимки у дітей можуть мати найрізноманітніші відтінки, обриси та розміри. Деякі види новоутворень абсолютно безпечні, але є й такі, за яким важливо постійно спостерігати і у випадку зміни параметрів, негайно звертатися до дерматолога за консультацією.

Причини появи родимих плям у дітей

Незважаючи на те що родимі плями на тілі добре вивчені і досліджені, досі з’ясувати конкретні причини того, чому вони утворюються, не вдалося. Теоретично розглядаються такі фактори, що впливають на виникнення родимок:

 • генетичні, при яких в період формування ДНК плоду закладаються всі параметри і виникнення родимок в тому числі;
 • спадкові, коли в родині з покоління в покоління передаються специфічні родимки у спадок;
 • вплив навколишнього середовища;
 • опромінення радіацією або рентгеном;
 • внутрішньоутробні інфекційні ураження.

Види родимок

Родима пляма у дитини буває 2-х різновидів — пігментну і судинне. Судинна родимка утворюється при порушенні кровообігу, тоді під шкірою виникає червоне ущільнення, яке виходить на поверхню шкіри. У маленьких діток частіше виникають капілярні невуси світло-червоного кольору або капілярні гемангіоми, які розміщені на голові, обличчі або потилиці. Коли дитина дорослішає і йому вже більше року, невуси бліднуть, стають непомітними і незабаром повністю пропадають. Звичайні червоні гемангіоми спочатку зростають, а потім починають бліднути і з часом стають невидимими, але шкіра на місці освіти залишається більш світлою і ущільненої.

Невуси у дітей можуть бути вродженими або з’являтися в перші три роки життя, а деякі можуть зникати з часом.

Пігментна пляма утворюється на шкірі при підвищеному скупчення меланіну на локалізованому ділянці. При надлишку меланіну пятнишки коричневі, а якщо його трохи, новоутворення світле. У новонароджених пігментні плями можуть бути таких різновидів:

 • Плями кольору кави з молоком, які розташовуються на тілі дитини в будь-якому місці — на руці, на нозі, на лобі. Ці родимки безпечні, якщо їх небагато, але коли утворилася велика кількість, або невус став рости в розмірі, варто звернутися до лікаря за консультацією.
 • Веснянки та родимки можуть рости на тілі дитини в самих різних місцях: на обличчі, тулубі, ногах, руках, животі, шиї. Але у новонароджених родимок спочатку вони з’являються тоді, коли дитині виповнився рік і більше. А ось народиться з веснянками малюк цілком може, якщо в його сім’ї є рудоволосі родичі.
 • Монгольські плями виникають у дітей монголоїдної раси, має блакитний або зелено-сірий окрас, утворюються на попі, на спині або попереку. новоутворення не потребує лікування, і до 3-х років в більшості випадків проходить саме по собі.

Представляють небезпеку?

У більшості ситуацій родимі плями абсолютно безпечні і не вимагають специфічної терапії. Є такі різновиди, що з віком проходять самі по собі, і не вимагають ніякої терапії. Якщо дитина народилася з невусом або гемангіомою, варто просто контролювати їх і стежити, щоб не змінювалися розміри і структури зовнішніх тканин. Якщо вийшло пошкодити цілісність тканин, варто звернутися до дерматолога за консультацією, щоб не нашкодити дитині самолікуванням.

Бувають родимі плями, які швидко ростуть, змінюють обриси, кровоточать. Тоді зволікати з лікуванням не варто, так як з’являються родимки такого типу через порушення в організмі, і висока ймовірність переродження їх у злоякісну форму.

Коли треба видаляти?

Якщо у дитини великі підозрілі плями, то спочатку варто сходити на прийом до дерматолога, який визначить етіологію новоутворення, і є причина для занепокоєння. Якщо плямочка коричневе, не лущиться і на вигляд нормальний, то за ним стоїть просто спостерігати. Але коли родимки патологічної форми, їх багато і кількість продовжує зростати, показано видалення. Хірургічне лікування показано при таких характеристиках:

 • у дитини більше 4-6-ти невусів в одному місці;
 • родимка весь час збільшується в розмірі;
 • знаходиться в місці, де регулярно травмується і кровоточить;
 • локалізується в органах, з-за чого заважає їм нормально функціонувати.

Трапляється і так, що дитина народилася з родимкою, яка в більшості випадків перероджується в злоякісну, тоді доктор запропонує видалити її до півроку. Не варто відмовлятися від операції, адже так вдасться убезпечити малюка від ускладнень і зберегти його здоров’я. Видаляти родимки можна різними способами, але оптимальний варіант вибере доктор на підставі дослідження і аналізу причин, по яких з’явилися новоутворення.

Способи видалення

Якщо у рідного плями у підлітка або дитини шанси переродитися в злоякісну пухлину зростають, проводиться повне видалення родимки, разом з навколишніми ураженими тканинами. Можна видалити родимку за допомогою кріотерапії, при якій на невус впливають рідким азотом, в результаті чого клітини гинуть і родимка зникає. У маленьких дітей та підлітків невеликі новоутворення видаляють за допомогою лазерного впливу. Ця процедура безболісна, в процесі дитина буде відчувати легкий дискомфорт і поколювання. Післяопераційний період після лазерного видалення триває недовго, ранка гоїться в короткі терміни, не залишаючи ніяких шрамів і рубців.

Якщо ситуація не критична, то з видаленням варто поспішати, поки дитина підросте і імунітет зміцниться. Перед операцією варто порадитися з кількома дерматологами, і якщо вердикт однозначний, краще не зволікати і провести видалення. Як підготуватися до процедури, скільки вона буде тривати, і які додаткові заходи необхідні, вирішує лікар. При грамотному лікуванні, родимі плями успішно видаляються, не залишаючи після себе слідів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: