Родимка в оці: як видалити, діагностика, прогнози

Пігментні плями на тілі — поширене явище, яке рідше зустрічається на очних яблуках. Далеко не завжди родимка в оці являє собою небезпеку для здоров’я людей. Її наявність пов’язана з кількістю пігменту, що відповідає за колір райдужної оболонки ока і шкіри, а саме меланіну. Наріст як раз і є скупчення меланоцитів. Важливо пам’ятати: ймовірність того, що таке новоутворення перейде з доброякісного в злоякісне, мала. Тому не впадайте в паніку, виявивши, що є родимка на оці.

Родинка в глазу: как удалить, диагностика, прогнозы
Наявність або поява невуса на рогівці ока — небезпечне явище, яке так само несе емоційний і зоровий дискомфорт.

Види невусів

 1. Стаціонарні. Часте розташування родимки — область переходу рогівки ока в радужку. Відтінки цього виду варіюються в межах від жовтуватого до світло-коричневого. Іноді не містять пігменту. На дотик родимки гладкі, але бувають і шорсткими. Товщина напівмісячної складки збільшується, якщо там розташований невус, а значить, новоутворення піднімається. Така родимка майже не зростає і зберігає форму. Стаціонарні види рідко являють собою небезпеку. Єдина рекомендація — консультація офтальмолога щорічно.
 2. Прогресуючі. Ця різновид невусів не смертельна для людини, але іноді є заважає косметичним дефектом. В силу того, що така родимка схильна змінювати розмір і форму, це впливає на місцерозташування. Важливо консультуватися у окуліста частіше, ніж раз в рік, щоб спостерігати за динамікою зростання і при необхідності видалити родимку.

Класифікація по локалізації

Невус кон’юнктиви

Кон’юнктива — прозора тканина, що покриває білки очей зовні.

Виділяють наступні види родимок на кон’юнктиві:

 1. Судинні. Найчастіше ці родимки розташовані в куточках внутрішнього століття, по краю рогівки. Невус очі не перекриває зіницю, так що не впливає на зір людини. Судинний тип характеризується червоним або рожевим відтінком новоутворення, оскільки складається з капілярів на зіниці.
 2. Пігментні. Цей вид формується в силу порушення коректного руху пігментних клітин (меланоцитів) — їх скупчення і, як наслідок, розростання. Пігментний невус сітківки ока має різну форму — від круглої і акуратною до неправильної з нечіткими краями. Невус райдужки ока в більшості випадків має темним відтінком — від коричневого до чорного. За зовнішнім виглядом схожий на звичну родимку на шкірі.
 3. Гроновидні. Утворюється, коли зливаються клітини декількох лімфатичних судин. Має вигляд безбарвного пухирця, всередині якого знаходиться рідина, на білку зорового органу вони дуже помітні. Цей вид має суттєву відмінність від попередніх двох, тому його легше діагностувати. Цікава особливість: якщо зробити зображення кистевидного невуса під мікроскопом, то структура родимки буде нагадувати бджолині стільники. Обумовлено це тим, що такий невус складається з декількох кістозних площин.

Зовнішній вид родимки кон’юнктиви — динамічна категорія, тобто колір і форма на райдужці змінюються в силу зовнішніх або внутрішніх впливів. Наприклад, зростання і яскравіше виражені характерні відтінки при вагітності або статевому дозріванні у підлітків, а тьмяні кольори і зменшення невуса притаманні старості. Найчастіше родимка на очному яблуці досягає в розмірах 3-4 мм.

Невус на хориоіді

Хориоидея — це судинне з’єднання очей з пігментного оболонкою і щільною судинної мережею, що складається з декількох шарів. Невус розташований на зовнішньому шарі, але з часом проникає глибше. Особливість в тому, що таку родимку можна помітити неозброєним оком. Цей вид у 2-10% випадків переходить в злоякісний, бо інколи є прогресуючим. Невус в оці має розміри до 6-ти мм, володіє чіткими кордонами, аспідним або сіро-аспідним відтінком. Часто формується у дитини до 10-12 років, під час гормональних перебудов. На відміну від невуса кон’юнктиви, цей тип впливає на зір. У людини створюється враження, що в оці знаходиться сторонній предмет або «пісок». При діагностиці у себе подібних симптомів обов’язково зверніться до лікаря.

Трапляється, що невуси виникають на шкірі повік або шкірних покривах навколо очей. Родимки такого виду легко діагностувати, вони помітні, для них характерні всі відтінки коричневого кольору. Деякі люди надають значення родимок, вважаючи, що вони якимось чином описують долю і характер людини.

Небезпечні родимки в оці?

Родинка в глазу: как удалить, диагностика, прогнозы
Якщо немає загрози здоров’ю — невус на оці можна не видаляти.

Людей турбують питання: чи переходить невус в рак і наскільки такі небезпечні родимки? Статистика показує, що у 1 з 500 випадків наріст зорових органів трансформується в злоякісне утворення. Існує список факторів, при появі яких важливо відвідати лікаря:

 • товщина невуса перевищує 2 мм;
 • субретинальная рідина;
 • зростання в розмірах;
 • поява помаранчевого пігменту;
 • розташування на задньому диску очного яблука.

Діагностика та як видалити

Перший крок — проведення класифікації за місцем розташування та динаміці. Якщо регулярно відвідувати окуліста, нічого страшного не відбудеться, при найменшій загрозі для здоров’я будуть дані вказівки на подальші дії. Для детального огляду пацієнтів офтальмологи вдаються до наступних прийомів:

 1. Офтальмоскопія. Діагностика очі світлом, а саме офтальмоскопом.
 2. УЗД. Дає можливість зробити оцінку стану глибоких структур ока і простежити динаміку зростання родимки.
 3. Кольорове дуплексне дослідження. Для огляду будови ока та аналізу кровопостачання в зоровий орган.
 4. Флуоресцентна ангіографія судин. Використовується спеціальний барвник, за допомогою якого виявляються ангіоми сітківки.
 5. КТ, МРТ. Для перевірки на злоякісність.

Видалення невуса — нескладна операція, пацієнт може вибрати з запропонованих методів:

Назва Опис
Электроэксцизия Видалення шматочка тканини за допомогою электроскальпеля, з подальшою пластикою
Лазерна коагуляція Витяг пігментного ділянки лазером. Уповільнення росту новоутворення
Кріодеструкція Видалення невуса наднизькими температурами
Брахітерапія Контактна променева терапія. Вдаються при підозрі на меланому
Методи мікрохірургії Використовують, коли не можна чекати і при значних розмірах невуса

Профілактичні заходи і прогнози

При наявності невуса на очах важливо ретельно захищати зоровий орган від ультрафіолетового випромінювання. Для цього потрібно використовувати контактні лінзи і окуляри з УФ-фільтром. Це головне правило, особливо влітку, коли шкіра поглинає до 85% ультрафіолетового випромінювання. Запропоновані на медичному ринку методи лікування невуса очі практично повністю виключають трансформацію родимок в меланому, тобто при своєчасному зверненні до офтальмолога висока ймовірність коректної діагностики і безболісного лікування з першого разу.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
zmorshki.in.ua