Родимка або папілома: як відрізнити, видалення, причини появи

Різницю між папіломою і родимкою складно зрозуміти самостійно. Видалення родимок і папілом проводиться, коли вони викликають небезпеку для здоров’я, косметичний дефект, дискомфорт. Патологичность утворень визначає лікар-онколог, спираючись на результати аналізів, візуального огляду, природу утворень, причини, темпи зростання і змін.

Родинка или папиллома: как отличить, удаление, причины появления
Папіломи і родимки чимось схожі, але природа їх виникнення абсолютна різна, як і терапія.

Чим відрізняються родимки від папілом?

Складно самостійно відрізнити — родимка утворилася на тілі або папілома. Вони схожі, з’являються у вигляді наросту, потемніння на шкірі, нерідко увага до них мінімально і людина пропускає початок патологічних процесів в організмі. Родимки (невуси) — це доброякісні утворення. Відмінність родимки від папіломи в тому, що вона правильної форми, від 3 до 10 см у діаметрі, у неї пружна приємна структура, темний колір. Невуси складаються з клітин шкіри, не забезпечені кровоносними судинами. З’являються, починаючи з півроку та на протязі всього життя.

Папілома також доброякісний наріст, різниця з родимками в тому, що зростання її викликаний вірусом папіломи людини (ВПЛ). За формою несиметрична, пухка, іноді з ороговілої оболонкою, світла, забезпечена кровоносними судинами, значно виступає над шкірою Часто папіломи ростуть в місцях тертя, складок шкіри (під пахвами, під грудьми, на шиї, статевих органах). Вирости може в будь-якому віці, приблизно за місяць після зараження ВПЛ. Утворення бувають висячі і плоскі. Схожість родимки і папіломи в тому, що це доброякісні утворення, але можуть переродитися в злоякісні. А також з’являються на будь-якій ділянці шкіри, незалежно від віку. Пошкодження обох утворень шкідливо, може викликати розростання, переродження наросту.

Причини появи

Природа обох утворень, фактори, що викликають їх появу, різні. Але контролювати форму, колір, размет необхідно у обох видів. При змінах або дискомфорт в зоні утворень необхідна консультація лікаря. Родимки можуть з’являтися і зникати протягом життя. Колір їх коливається від рожевого до чорного, розміри від 3 мм (точка) до 10 см і більше (рідні плями). Причини появи невусів:

Причина появи папіломи — вірус, а родимки — меланін.
  1. Спадковість — виникають в тих же місцях, що і у батьків.
  2. Гормональні сплески — під час вагітності, статевого дозрівання з’являються нові плями на шкірі.
  3. Накопичення меланіну призводить до потемніння і утворення невуса. Посилюється вироблення меланіну при впливі ультрафіолету на шкіру, тоді родимка майже чорна.

Папілома зростає внаслідок інфікування шкіри, слизових ВПЛ, приблизно через місяць після зараження хвороба може не давати про себе знати роками. За різними даними, заражені ВПЛ 60-80% населення планети, він передається статевим, побутовим шляхом, при пологах. Папіломавірус активується в періоди ослаблення імунітету, жінки часто стикаються з ним при вагітності, повністю позбутися неможливо.

Чим небезпечні?

Хоч папіломи і родимки доброякісні, є ризик переродження в онкологію. А деякі штами ВПЛ володіють високою онкогенів, провокують рак. Невус іноді перероджується в меланому (ракову пухлину) при надмірному впливі ультрафіолету, травмуванні. Існує більше 70 типів ВПЛ, які викликають такі різновиди папілом: кондилома, бородавка, шкірний ріг, але тільки деякі онкогенны і провокують рак. Для визначення штаму треба пройти лабораторні дослідження. У жінок з 16 і 18 типів великий ризик виникнення раку шийки матки. Якщо на родимці зросла папілома, це також свідчить про інфікування організму ВПЛ.

Діагностика

При діагностиці лікар проведе візуальний огляд утворень. Подальша діагностика допоможе визначити тип вірусу, для цього використовують метод ПЛР (досліджують ДНК папіломи), кольпоскопію шийки матки, цитологію, а при показаннях — гістологію. Для діагностики меланоми роблять дерматоскопію, біопсію, гістологію, комп’ютерну томографію.

Лікування папілом

Позбутися від ВПЛ повністю неможливо, можна тільки приглушити» вірус, піднявши імунітет пацієнта. Призначаються імуностимулюючі препарати, дотримання правильного харчування, здорового способу життя. Є багато мазей і еліксирів, які використовують безпосередньо для обробки наростів, більшість розроблені на народних рецептах.

Методи видалення

Коли освіти починають рости, міняти колір, доставляти дискомфорт, може проводитись видалення родимок і бородавок. Є такі методи видалення папілом:

  • хірургічний;
  • електрокоагуляційний;
  • криодеструкционный;
  • лазерний.

Лікування народними засобами

Перед початком лікування треба проконсультуватися з лікарем, іноді папіломи краще не чіпати і з часом вони зникнуть самі. Не можна підрізати, піддягати утворення на шкірі, щоб не викликати переродження і початок онкології. Також боротьбу з вірусом ведуть народними засобами. У народній медицині використовують такий засіб для видалення бородавок, як сік чистотілу, їм змазують нарости через день протягом тижня. Цей метод підходить при бородавках у дітей. Ще ділянки, уражені ВПЛ, змазують курячим білком в декілька шарів, даючи попередньому повністю засохнути. Метод повинен привести до засихання папілом за 5-7 днів, є безболісним, якщо треба видалити папілому у дитини. Бородавки припікають спиртом, саліциловою кислотою, змазують касторовою олією. Корисним буде і прийом картопляного соку 2 рази на день по 0,5 склянки, такі «ліки» треба приймати 2 місяці.

Видалення родимок

Видаляти родимку рекомендують, коли вона травмується, зачіпається, стала змінювати колір, форму, розмір. Перед процедурою роблять аналізи на онкогенность, це допомагає спланувати видалення, лікування. Потрібен лікарський огляд, якщо на родимці з’явилася папілома. Прибрати родимку можна за допомогою лазера, процедура триває від 5 хвилин, шрам загоюється за тиждень. Користуються методом електрокоагуляції — вплив на невус струмом; хірургічним видаленням освіти — хороший, якщо новоутворення у важкодоступних місцях або необхідна гістологія тканин, залишаються червоні шрами. Видаляють родимки за допомогою радіохвиль, що таким методом вилучається патологічний ділянку шкіри без пошкодження здорових клітин, при цьому зберігаються зразки для гістології, слідів на місці невуса не залишається.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: